Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak szybko nauczyć się mówić po angielsku i szybko nie zapomnieć

Nie sztuką jest się nieustannie szkolić i uczyć, a nawet nauczyć, ale nietrwale. To domena wielu studentów, którzy uczą się wyłącznie na egzamin, po czym informacje wcześniej wtłoczone do mózgu szybko parują i zastępowane są innymi.

By nauka przynosiła zadowalające efekty, należy rozpoznać własne mocne strony w procesie dydaktycznym i wykorzystać preferencje względem form nauki. Im nauczanie języka będzie bardziej zindywidualizowane, tym lepsze będą jego efekty.


Jakość nauki


Co ważne, chcąc nauczyć się języka w taki sposób, aby nie zapomnieć go za rok, czy dwa należy od samego początku postawić na jakość nauki, a nie na ilość i tempo. Bowiem w krótkim czasie można nauczyć się wiele, tylko że równie szybko można tę wiedzę zapomnieć. Zwykle, aby nie zapomnieć tego, co już się przyswoiło, należy to powtarzać. Niedobrze jest, jeśli po intensywnym okresie nauki następuje przerwa w kontakcie z angielskim, wówczas nasz mózg może wyrzucić z pamięci to, co już opanowaliśmy i zastąpić te informacje zupełnie innymi. Stąd istotne jest zapamiętywanie języka obcego w pamięci trwałej, ku temu prowadzi automatyzacja wypowiedzi, konstrukcji i słownictwa w języku obcym. By osiągnąć ten poziom zaawansowania, konieczny jest kontakt z żywym językiem – spontaniczne konwersacje, robienie błędów i ich poprawianie.


Skojarzenia


Wbrew pozorom najbardziej trwale zapamiętujemy te słówka, zwroty i zagadnienia, które poznajemy nie na lekcji z książką, ale przy okazji, tworząc w mózgu połączenia nerwowe odpowiedzialne za kojarzenie faktów. Dzięki zapamiętywaniu przez kontekst i skojarzenia od samego początku, zapamiętujemy skuteczniej. Codzienny trening mózgu poprzez czytanie anglojęzycznych informacji, artykułów, słuchanie radia w języku angielskim, czy oglądanie filmów po angielsku sprzyja automatyzacji użycia języka. Dodatkiem mogą być sprawdzone mnemotechniki, które pozwalają na zapamiętywanie coraz większej ilości słów.

Bardzo istotnym elementem procesu nauki angielskiego są znajomi. To dzięki rozmowom z osobami anglojęzycznymi możemy ćwiczyć język, nieustannie ucząc się czegoś nowego i utrwalając to, co jest nam już znane. Sprzyja temu komunikacja online, portale społecznościowe, fora międzynarodowe, gdzie zupełnie bezpłatnie można znaleźć wielu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach, chętnych do konwersacji. Niestety ta forma nauki rozłożona jest w czasie, więc jeśli zależy ci na szybkiej nauce, warto zainwestować w kurs zagraniczny. Wówczas w naturalnym środowisku języka angielskiego oraz międzynarodowym środowisku kursantów, skłaniającym do konwersacji w języku angielskim, mamy okazję intensywnie ćwiczyć własne umiejętności i nabywać nowe słownictwo. Wystarczy kilka tygodni kursu, by zastąpić rok nauki w sposób tradycyjny. Jednak różnica jest taka, że nauka na kursie stacjonarnym w Polsce może zostać szybko zapomniana, zaś wiedza zdobyta metodą zanurzenia pozostaje na wiele dłużej, nie rzadko jest na tyle trwała, że po latach wymaga zaledwie odświeżenia, przypomnienia.