Jak w gąszczu ofert praktyk wybrać tę, która najlepiej spełni twoje oczekiwania – radzi Anna Mikulska z Coca-Cola HBC Polska.
Dzięki przeobrażeniom, jakie przeszedł w ostatnich latach rynek pracy, studenci nie muszą już tygodniami szukać firm, które przyjmują praktykantów, odbywać staż za darmo i podejmować się wykonywania nudnych prac administracyjnych, tylko po to, by zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Przeciwnie – mogą teraz wybierać spośród setek ogłoszeń te firmy, które oferują najlepsze warunki praktyk. Jak w gąszczu ofert wybrać tę, która najlepiej spełni twoje oczekiwania?
W którym miejscu jestem?
Zanim wybierzesz praktykę dla siebie, zrób rachunek sumienia. Zastanów się, na którym etapie rozwoju zawodowego się znajdujesz.
Jeśli masz już za sobą swoje pierwsze doświadczenia, szukaj praktyk bardziej wymagających, dających szansę na rozwinięcie dotychczasowych i zdobycie nowych umiejętności. Idealnie jest, jeśli firma zechce powierzyć ci samodzielny projekt; wtedy nie tylko rozwiniesz się merytorycznie, ale też sprawdzisz zdolność zarządzania czasem, pozyskiwania informacji, planowania. Jeśli jednak stawiasz dopiero pierwsze kroki na ścieżce kariery, wybierz staż, który zaczniesz od wykonywania prostszych obowiązków – to da ci czas, by oswoić się z zasadami pracy i bieżącą pracą zespołu.
Zadania, zadania, zadania
Dokładnie przeczytaj tę część ogłoszenia, która mówi o obowiązkach stażysty. To tam znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy firma ma ‘pomysł na praktykanta’. Im opis zadań dokładniejszy – tym lepiej. To świadczy o tym, że firma poświęciła czas, żeby określić projekty, w które chce zaangażować praktykanta i ma dla niego merytoryczne zadania. W związku z tym spada ryzyko, że spędzisz staż przy kopiarce i ekspresie do kawy.
Relacja z pierwszej ręki
Zbierz możliwie dużo informacji o firmie, do której aplikujesz i… potwierdź je u źródła. Poszukaj wśród znajomych: jest duża szansa, że znajdziesz kogoś, kto sam pracował, albo zna kogoś, kto odbył staż w wybranej przez ciebie firmie. Takie zaufane osoby są bezcenne – o niektóre rzeczy niezręcznie jest (lub wręcz nie wypada!) zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej; tymczasem od znajomych dowiesz się, jaka w firmie panuje atmosfera, jak pracuje się z twoim potencjalnym szefem, jakie zadania zwykle powierza się praktykantom. Jeśli nie masz takich znajomych – przejrzyj internetowe fora, przejrzyj rankingi pracodawców i… przygotuj zestaw pytań, które zadasz rekrutującej cię osobie w czasie rozmowy.
A co po stażu?
Już na samym początku zastanów się, czy chciałbyś pracować w danej firmie po zakończeniu praktyki. Często zdarza się, że po przejściu przez rekrutacyjne sito, praktykant jest traktowany jako preferowany kandydat do zatrudnienia – sprawdzony nie tylko na rozmowie, czy w testach, ale także w praktyce, w pracy z konkretnym zespołem. Warto wiedzieć, czy tak właśnie jest w firmie, do której aplikujesz. Jeśli tak – postaw duży plus przy tej ofercie; wiele karier zaczynało się przecież od praktyki!
Wynagrodzenie
Szczęśliwi są ci, którzy do wyboru mają dwie równie dobre praktyki i mogą wybrać tę z większą pensją. Co jednak powinni zrobić ci, których wybór jest trudniejszy, bo mają do wyboru praktykę ciekawszą z niższym wynagrodzeniem i taką, na której co prawda zarobią więcej, ale mniej się nauczą? Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zdecydowanie wybierz praktykę, która da ci więcej ciekawego doświadczenia. Czas stażu potraktuj jak inwestycję – to okres, który zaprocentuje w przyszłości.
Powodzenia!
Anna Mikulska
Specjalista ds. Projektów Rozwojowych
Coca-Cola HBC Polska