Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak wybrać szkołę językową?

Dobrze jest mieć dobry wybór. Dobrze jest też umieć z tego faktu skorzystać. Dlatego proponujemy krótki (lecz treściwy) poradnik, jak właściwie wybrać szkołę językową: do czego przywiązywać wagę, a na co ewentualnie przymykać oko.

Wybieranie szkoły językowej warto rozpocząć od zadania najprostszych pytań, o markę i doświadczenie szkoły oraz o to, czy wygodnie nam do niej dojeżdżać, czy odpowiada nam plan zajęć. Potem zapytajmy o procent uczniów, którzy zdali egzaminy końcowe. Nie bez znaczenia jest jakość obsługi poza zajęciami, możliwość uczestniczenia w spotkaniach tematycznych i warsztatach hobbystycznych i, oczywiście, cena. Ale po kolei.
 
RENOMA SZKOŁY
Szukając szkoły językowej dla siebie, warto brać pod uwagę zarówno szkoły znane na rynku, jak i szkoły nowe, ale prężnie rozwijające się.
 
DOŚWIADCZENIE
Szkoła, która utrzymuje stały zespół lektorów obcojęzycznych, najprawdopodobniej dba o swoich nauczycieli, a oni z pewnością dbają o uczniów. Sprawdź, jak długo twój przyszły nauczyciel pracuje w wybranej przez ciebie szkole. Jakie kwalifikacje posiada lektor? Jeżeli szkoła specjalizuje się w kursach egzaminacyjnych czy też posiada uprawnienia do przeprowadzania egzaminów międzynarodowych, oznacza to, iż posiada zespół kadry o najwyższych kwalifikacjach.
 
LOKALIZACJA
Nie zapisuj się do szkoły, zanim nie obejrzysz jej siedziby. Upewnij się, czy wybrana przez ciebie szkoła posiada stałą bazę lokalową z pomieszczeniami odpowiednio oświetlonymi, wyposażonymi w meble, tablicę, magnetofon, wideo, rzutnik pisma. Sprawdź, czy szkoła posiada biblioteczkę dla słuchaczy lub czytelnię.
 
POZIOM ZAAWANSOWANIA
Sprawdź, czy przed przydzieleniem do konkretnej grupy, szkoła przeprowadza testy pisemne i ustne, sprawdzające poziom zaawansowania. Osobą, która będzie określać twój poziom, powinien być lektor z wszechstronnym doświadczeniem, doskonale znający możliwości studentów oraz program zajęć na wszystkich kursach.
 
PLAN ZAJĘĆ
Dobra szkoła powinna proponować duży wybór terminów lekcji na wszystkich poziomach zaawansowania. Dobrze jest mieć świadomość, że w razie zmiany planów – rozkładu zajęć na uczelni, czasu pracy etc. – możesz zgłosić się na lekcje w innym terminie.
 
WIELKOŚĆ GRUP
Ilość osób w grupie ma ogromne znaczenie. Im mniej osób w grupie, tym częściej rozmawiasz z lektorem i ćwiczysz język. Zgodnie z generalną zasadą w grupie nie powinno być więcej niż 10 osób. Jednak największe efekty przynosi nauka w małych grupach (od trzech do sześciu 6 osób) oraz zajęcia indywidualne.
 
EGZAMINY
Większość szkół prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminów specjalistycznych, potwierdzających znajomość języka obcego. Jeżeli masz zamiar zdać taki egzamin, wybierz szkołę, w której będziesz mógł kontynuować naukę aż do osiągnięcia najwyższego poziomu. Znając nauczycieli i metody nauczania, masz większą szansę osiągnięcia dobrych wyników. Poza tym dużo szkół oferuje atrakcyjne rabaty dla tych, którzy zapisują się na kolejne semestry.
 
CENA
Znajdź szkołę, która oferuje relatywnie niską cenę, ale unikaj szkół, gdzie opłata jest wyraźnie niższa niż u większości konkurentów. Sprzedaż dobrej usługi wiąże się z poniesieniem znacznych nakładów finansowych przez uczciwie funkcjonującą szkołę.
 
UPEWNIJ SIĘ, ŻE OTRZYMSZ TO, ZA CO PŁACISZ
Zrealizowanie całego materiału z podręcznika do nauki języka zajmuje średnio około 120 godzin lekcyjnych. Większość szkół językowych dzieli rok akademicki na dwa semestry po 60 godzin. Sprawdź, czy żadne ze spotkań nie przypada w dzień wolny od pracy i dowiedz się, co szkoła oferuje w zamian za odwołane lekcje np. z powodu choroby nauczyciela.
 
Szukając szkoły językowej, pamiętaj też o internetowym serwisie www.jezyki.pl. Znajdująca się na tej stronie wyszukiwarka pomoże ci znaleźć odpowiedni dla ciebie kurs. Wystarczy wprowadzić kryteria wyszukiwania – miasto, język, rodzaj kursu, liczba godzin całego kursu, liczebność grup, obecność native speakerów oraz cena – a następnie kliknąć w wybraną nazwę, by otworzyć wizytówkę danej szkoły (grafiki, pełny opis, pola adresowe itd.). Eurostudent podpowiada, na które szkoły zwrócić szczególną uwagę znaczkiem polecamy.
Serwis www.jezyki.pl umożliwia także skorzystanie ze słownika on-line kilku podstawowych; w zakładkach tematycznych (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski) możesz przeczytać informacje o danym języku. W części informacyjnej przeczytasz teksty m.in. o certyfikatach.
Sprawdź: www.jezyki.pl