Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak wynająć pokój?

Kiedy wyjeżdżasz na studia do innego miasta, to pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć, jest znalezienie lokum. Kilka praktycznych rad pomoże ci bezstresowo znaleźć miejsce, w którym spędzisz najbliższy rok lub nawet kolejne kilka lat.

Aby ułatwić sobie przedzieranie się przez gąszcz ogłoszeń, trzeba sprecyzować kilka szczegółów. Przede wszystkim czy ma to być mieszkanie samodzielne, pokój w mieszkaniu studenckim, a może stancja. Czy chcesz mieszkać sam czy ze znajomymi. Dużo zależy od możliwości finansowych – im większe mieszkanie, tym droższe.

Nie daj się wykiwać

Podczas oglądania ewentualnych lokali, trzeba zwrócić uwagę na mnóstwo rzeczy. Nie przegap niczego, bo po podpisaniu umowy może być już za późno na zmianę decyzji. To, co interesujące najbardziej, to oczywiście cena. Samodzielne mieszkania wahają się (w zależności od wielkości i standardu) od 900 do 1500 zł, pokoje – od 250 do 500 (oczywiście zdarzają się i tańsze, i droższe). Najlepiej porównać kilka podobnych ofert, żeby się nie dać oszukać. Od właściciela mieszkania warto się dowiedzieć, czy cena zawiera dodatkowe opłaty za media (prąd, gaz, woda, ogrzewanie) oraz czynsz. Zdarzają się przypadki, że płacisz stałą kwotę właścicielowi i on już pokrywa z tego wszystkie inne opłaty lub odwrotnie – oprócz kwoty dla właściciela sam opłacasz czynsz i media. Sprawdź, czy mieszkanie jest w dobrym stanie, czy sprawne są instalacje. Jeśli to możliwe, porozmawiaj z poprzednimi mieszkańcami, jak im się mieszkało – czy jest cicho, ciepło i nic nie przecieka, czy okna są szczelne – lub wypytaj sąsiadów, którzy mieszkają w podobnym standardzie.

Formalności

Jeśli już wybierzesz swoje wymarzone lokum, pamiętaj, że zawsze trzeba podpisać umowę, nawet jeśli wynajmujesz mieszkanie od znajomych czy rodziny. Umowa ułatwi ci załatwianie wszelkich formalności, np. w elektrowni czy gazowni, a także uchroni przed nagłym wyrzuceniem z mieszkania. Umowa powinna być podpisana między najemcą (tobą) a wynajmującym (właścicielem mieszkania). Sprawdź, czy gospodarz ma prawo do wynajęcia ci tego mieszkania – poproś o akt własności czy wypis z księgi wieczystej. Może bowiem okazać się, że gospodarz jest współwłaścicielem lub jednym ze spadkobierców i wynajmuje mieszkanie bez wcześniejszego uzgodnienia z pozostałymi. Jeśli jest to mieszkanie spółdzielcze, właściciel powinien mieć zgodę spółdzielni. Właściciel powinien zameldować cię na pobyt czasowy. Mieszkanie bez meldunku jest nielegalne, choć częste, bo zwalnia od podatku.

Gdy już załatwiłeś wszelkie formalności, możesz się wprowadzać i doradzić innym poszukującym lokum, jak wynająć pokój. Dobrze jest także usiąść spokojnie i zastanowić się, co nam będzie potrzebne przy przeprowadzce. Najlepiej zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy – trzeba liczyć się z tym, że po roku może cię czekać… kolejna przeprowadzka.