Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak wypracować własny styl uczenia się?

Powrót do pracy lub szkoły po odpoczynku bywa bardzo bolesny. Okres urlopowy naznaczony ustalaniem własnych reguł i zarządzaniem sobą musimy zamienić na codzienne, nie zawsze przyjemne obowiązki oraz wykonywanie zleconych nam przez kogoś zadań. Co gorsza, często nawet nie wiemy, po co to robimy.

Większość z nas podczas swojej edukacji przeżywała chwile zwątpienia. Jaki jest sens nauki? W jaki sposób wykorzystać w przyszłość przyswojoną wiedzę? Jeśli przez Twoją głowę przebiegały te i setki innych pytań, to znaczy, że straciłeś chęć i motywację do dalszego kształcenia. Jak ją odzyskać? Przede wszystkim określając sobie jasny cel naszych działań.

Fundamenty naszej wiedzy powinniśmy budować od podstaw, – tłumaczy Ksenia Alpern z firmy Ksenia Coaching – Musimy dokładnie wiedzieć, jakiej wiedzy potrzebujemy i gdzie ją będziemy stosować, w jaki sposób mamy zamiar poszerzyć nasze horyzonty oraz jak to się przełoży na ogólny rezultat naszych działań. Tylko wtedy zyskamy przekonanie, że możemy zrobić użytek z przyswojonej wiedzy.

Łatwiej powiedzieć, gorzej zrobić? Wcale nie! Usiądź przy kubku herbaty i pomyśl przez chwilę, po co tak naprawdę się uczysz. Czy chodzi wyłącznie o poznanie nowych ludzi bądź miłe spędzenie czasu na studiach? Wbrew pozorom nawet tak prozaiczne powody mogą skutecznie „napędzać” do nauki. A może pociąga Cię coś więcej – myśl, marzenie o przyszłej upragnionej profesji, twoim zawodzie, gdzie będziesz wykorzystywał nabytą wiedzę. Takie podejście jest najlepszym motywatorem, niestety wielu z nas odkłada tę myśl aż do momentu ukończenia nauki. Zasada jest jednak ta sama – im bardziej precyzyjnie sobie to wyobrazimy, tym łatwiej będzie nam przyswajać nowe informacje i poszerzać granice swojej wiedzy.

To trochę tak jakbyś badał całkiem nowy teren: najpierw ustalasz – po co Ci to, potem chcesz się dowiedzieć, co jest w najbliższym zasięgu, a dopiero potem – co jest dalej za kolejnym zakrętem. Poszukaj swego własnego stylu do zdobywania wiedzy! Eksploruj, ruszaj dalej, nie koncentruj się wyłącznie na wiedzy dostępnej w podręcznikach, poszukuj informacji na rożne sposoby. W czasach szybko postępującej wiedzy elektronicznej możliwości pozyskiwania dodatkowych informacji są prawie nieograniczone – zachęca coach Ksenia Alpern.

Internet, bazy danych naukowych badań, elektroniczne zbiory najnowszych książek – współczesny świat oferuje szerokie spektrum wiedzy, trzeba jedynie umiejętnie korzystać z dostępnych zasobów. Do nas należy wyznaczenie obszaru własnych działań i określenie, co tak naprawdę jest nam potrzebne do osiągnięcia wymarzonego celu. W końcu kto, jak nie my mamy wiedzieć, gdzie chcemy zmierzać.

Wyobraź sobie miejsce, do jakiego już dotarłeś, poczuj co jest Ci niezbędne w tej podróży, i śmiało patrz na to co robisz pod tym kątem. Będziesz zupełnie inaczej się czuł z tym, co robisz na co dzień, dostaniesz więcej motywacji i radości dodaje ekspert z firmy Ksenia Coaching.

Wtedy twoja własna motywacja do osiągnięcia zamierzonego celu będzie przełożona na konkretne działania i będziesz mógł z większym entuzjazmem powrócić do pracy lub nauki.


źrodło: www.projektkomunikacja.pl

foto shutterstock