Coraz więcej osób zastanawia się, czy najlepszym rozwiązaniem na posiadanie satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy jest założenie własnej firmy. Zdarza się także, że pracodawcy wymuszają na pracownikach otwarcie własnej działalności, chcąc zrezygnować z zatrudnienia pracowników na etat.
Aby móc rozważyć, czy założenie własnej, często jednoosobowej firmy, ma sens i nie przyniesie samych strat, warto przemyśleć różne aspekty: zasady prawne funkcjonowania firmy, profil firmy, biznesplan, nasze oczekiwania i predyspozycje.
Zacznij od siebie
Jeśli chcemy być sami dla siebie szefem, musimy być mocno nastawieni na sukces. Własny biznes to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, czego chcą, są rozsądne, nie działają pod wpływem impulsu, są pracowite i poukładane. Trzeba również zdawać sobie sprawę z ryzyka i świadomie wytyczyć ścieżkę rozwoju firmy, włącznie z planem B.
Dobra nisza – dobry zysk
Warto otworzyć działalność w branży, w której jesteśmy specjalistami bądź pasjonujemy się tym tematem. To gwarantuje rzetelne usługi czy dobrą jakość produktu, a w późniejszym etapie zadowolenie klientów. Istotne jest, aby, biorąc pod uwagę nasze zdolności, znaleźć, jakąś niszę. Biznes niszowy to jeden ze sposobów na sukces. Rozpoczynając działalność, będziemy musieli się liczyć z tym, że już na starcie jesteśmy na słabszej pozycji – jesteśmy nowi na poletku, na którym działa wiele firm o identycznym lub bardzo podobnym zakresie. Nisza pozwala uniknąć nam stresu i wypracować sobie dobrą pozycję na rynku. Jeśli natomiast chcemy otworzyć biznes o dość popularnym profilu, to ważny jest oryginalny pomysł na firmę i wytrwałość w dążeniu do celu.
Pierwsze kroki
Opracowanie biznesplanu, zapoznanie się z zagadnieniami prawnymi i wymaganiami ZUS-u może zająć nam dużo czasu. Warto prześledzić funkcjonowanie tych mechanizmów, aby już po rozpoczęciu działalności, nie było zaskoczenia. Istotnym elementem jest dowiedzenie się, czy przysługuje nam jakieś dofinansowanie – czy to z powiatowych urzędów pracy, czy ze środków europejskich. Może to być spory zastrzyk finansowy, który pozwoli na rozkręcenie interesu.
Pomocna dłoń
Jeśli na rynku jest kryzys albo mamy pewność, że przez pewien czas funkcjonowanie firmy nie będzie opłacalne, a wręcz przyniesie straty, możemy zawiesić firmę – nie trzeba wtedy płacić składek ZUS i odprowadzać VAT-u. Zachęcające do prowadzenia firmy jest również możliwość płacenia preferencyjnych składek ZUS, godząc się na mniejszą emeryturę. Jest to jednak świetne rozwiązanie na etapie rozwijania firmy.
Zastanawiając się, jak założyć i rozwinąć własną firmę, trzeba pamiętać o tym, że rezygnując z pracy na etat, rezygnujemy z płatnego urlopu i zwolnienia lekarskiego. A jeśli będziemy posiadać firmę jednoosobową, to przez ten czas firma nie będzie zarabiać na siebie. Często brak przymusu wykorzystania urlopu podczas pracy, powoduje, że posiadacze firm praktycznie w ogóle nie odpoczywają, nie wyjeżdżając na wakacje i… chorując przy komputerze lub w samochodzie.