Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak zaplanować udane wakacje?

Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem i relaksem. Aby nic nie zakłóciło naszego spokoju, powinniśmy je dobrze zaplanować. Weźmy pod uwagę najważniejsze kwestie: gdzie i z kim pojechać, czy wybrać wyjazd zorganizowany czy raczej samodzielny, w jaki sposób dotrzeć na miejsce i gdzie znaleźć nocleg. Obok dobrej mapy, warto także zadbać o dobrze wyposażoną apteczkę – nie tylko w plastry i polopirynę, ale i dobrze dobraną antykoncepcję.

Niezbędny podczas planowania wakacyjnych wyjazdów będzie internet. Jak pokazują wyniki raportu „Turystyka wśród internautów” (Gemius Raport, wrzesień – październik 2008), ponad połowa (58 proc.) internautów, którzy planują wyjazd z biurem podróży wskazywała informacje znajdujące się w sieci jako najczęściej wykorzystywane. Osoby poszukujące informacji o wyjazdach w sieci najczęściej odwiedzały w tym celu strony biur podróży (65 proc. wskazań), wyszukiwarki (53 proc.) i portale turystyczne (47 proc.). Poniżej prezentujemy ciekawe strony bardzo pomocne podczas przygotowywania wakacyjnych wyjazdów.

Gdzie pojechać i z kim?
Planowanie wakacji rozpocznijmy od wyboru miejsca, do którego chcemy pojechać. Jak podają badania („Turystyka wśród internautów”) Europa to najczęściej wskazywany kierunek podróży. Co drugi (56 proc.) internauta planujący wyjazd z biurem podróży w ciągu najbliższego półrocza, zamierza odwiedzić jeden z krajów Starego Kontynentu, podczas gdy jedynie co siódmy (14 proc.) planuje wykupić wycieczkę krajową. Na letni wypoczynek najczęściej wybieramy: Włochy, Hiszpanię, Grecję, Chorwację oraz Austrię. Decydując się na wakacje w Polsce, najchętniej spędzamy je w następujących województwach: podkarpackim, zachodniopomorskim i małopolskim. Wybór kierunku naszej podróży zależy od mody na dany rejon, naszych preferencji, ale także naszej znajomości języków obcych czy też sposobu, w jaki chcemy spędzić wakacje – aktywnie czy „leniwie”. Na inny kraj zdecydujemy się, gdy będziemy chcieli się tylko wygrzewać na plaży, a na inny, jeżeli zależy nam na aktywnym wypoczynku, uprawianiu sportów czy też zwiedzaniu. Z wymienionych właśnie ta ostatnia forma spędzania czasu jest celem wyjazdu prawie połowy internautów planujących wakacje z biurem podróży, natomiast co trzeci respondent ma zamiar przede wszystkim wypoczywać („Turystyka wśród internautów”). Bez względu na to, co zamierzamy robić podczas wakacji, ważne jest wybranie regionu, miejscowości w danym kraju.
Warto się zastanowić czy chcemy odpocząć od zgiełku miasta czy raczej cenimy sobie imprezowy styl życia. Podpowiedzi gdzie warto pojechać znajdziemy oczywiście w internecie np. na stronach www.wakacje-forum.pl, www.travelfriends.pl, www.twoja-podroz.pl.

Zorganizowane czy spontaniczne?
Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć to wybranie rodzaju wyjazdu. Możemy zdecydować się na wakacje z biurem podróży lub też zorganizować je samodzielnie. Jeżeli wybierzemy te organizowane z biurem podróży będziemy mieć także wiele opcji: od wyjazdów objazdowych, przez wypoczynkowe, po językowe, ekstremalne, taneczne itp. Wybierając wyjazd możemy korzystać tylko z zakwaterowania i transportu, a pozostałe atrakcje (wycieczki – dużo tańsze u lokalnych przewoźników, rezerwacja samochodu), a także wyżywienie możemy zapewnić sobie sami. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie brak ograniczeń, a nie zdecydowali się na samodzielny wyjazd. Jak podają przytaczane tu już niejednokrotnie badania „Turystyka wśród internautów”, za najważniejsze kwestie podczas wyboru wyjazdu organizowanego przez biuro podróży, internauci uznali miejsce wycieczki oraz jej cenę. W przypadku wyjazdów krajowych i europejskich zdecydowana większość osób korzystających z sieci planuje przeznaczyć na ten cel do 2000 zł, zaś w przypadku wyjazdów poza Europę ponad 2000 zł na osobę.
Planując i rezerwując wycieczkę wcześniej przeczytajmy dokładnie umowę i zwróćmy uwagę przede wszystkim na następujące kwestie – co jest zawarte w cenie, czy jest ona gwarantowana, czy może być podniesiona np. o dopłatę paliwową, czy zawiera opłatę lotniskową, jakie mamy ubezpieczenie, w jaki sposób i jaką kwotę odzyskamy, jeżeli w ostatniej chwili zrezygnujemy z wyjazdu (warto ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji), jaki jest standard hotelu (bierzemy pod uwagę standardy obowiązujące w danym kraju). Poszukując ofert i porad odnośnie naszego wyjazdu warto zerknąć na serwisy o wakacjach: www.wakacje.pl, www.zumi.pl, www.travelforum.pl, www.podroze.pl – znajdziemy na nich wiele informacji przydatnych podczas planowania podróży.
Jeżeli wybierzemy wyjazd na własną rękę, najważniejsza będzie dla nas decyzja, czym będziemy podróżować i gdzie będziemy nocować. Opcji jest wiele. Wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela. Jednak w sezonie lepiej korzystać z możliwości rezerwacji. Planując samodzielną podróż warto zerknąć na następujące portale: www.rozklad-pkp.pl, www.tanielatanie.net, www.nastopa.pl, www.autostopem.net, www.autostop.com.pl. Znajdziemy tu rozkłady jazdy pociągów, będziemy mogli zarezerwować tanie bilety, czy też znajdziemy wskazówki, jak bezpiecznie podróżować za darmo. Także przez internet zarezerwujemy nocleg, nawet darmowy np. poprzez stronę polski.hospitalityclub.org.

Wakacje bez przykrych niespodzianek
Jeśli nie planujemy samodzielnej podróży, zastanówmy się, w jakim gronie chcemy pojechać na wakacje. Tylko z naszą dziewczyną, chłopakiem, czy raczej w większym gronie przyjaciół. Jeśli zdecydujemy się na kilku, kilkunastoosobowy wyjazd, tym bardziej zaplanujmy go solidnie. W takiej grupie łatwiej o różnicę zdań, a różne oczekiwania skutecznie mogą popsuć nawet najradośniejszą atmosferę.
Obojętnie jakie decyzje podejmiemy, co do kierunku, formy naszej eskapady, a także towarzystwa przed rozpoczęciem beztroskich wojaży warto pomyśleć o ważnej i wymagającej kwestii, jaką jest antykoncepcja. Dlaczego jest to tak istotne, szczególnie podczas wakacji? Badania mówią, że na 150 stosunków, które statystyczny Polak odbywa w ciągu roku, ponad jedna trzecia zdarza się podczas urlopu. Jeśli więc do tej pory nie zdążyliśmy zadbać o należyte zabezpieczenie i mając tak optymistyczne prognozy na wakacje, czas najwyższy podjąć stosowne kroki, by w pełni cieszyć się latem. Co wybrać, o czym pamiętać? Przede wszystkim, aby nasze wakacje upłynęły w pogodnym nastroju i bez przykrych niespodzianek, przygotowując się do nich zaczerpnijmy wiedzy na temat antykoncepcji u specjalisty ginekologa. Przed wizytą warto odwiedzić sprawdzony serwis na temat antykoncepcji np. www.pigulka.pl. Znajdziemy tam podpowiedzi, jak się przygotować do takiej wizyty, o co zapytać. Zaplanujmy ją odpowiednio wcześniej przed wakacyjną podróżą, pamiętając, że najlepszy termin na wizytę u ginekologa to okres 5 dni po zakończeniu ostatniej miesiączki lub 5 dni przed rozpoczęciem kolejnej. Podczas spotkania z lekarzem będziemy mieć możliwość zadania szeregu pytań na temat antykoncepcji. Ginekolog pomoże nam dobrać właściwą metodę zabezpieczenia (także w kontekście naszego wakacyjnego wyjazdu). Dowiemy się, jakie są najskuteczniejsze metody, co powinniśmy wybrać, na co trzeba zwrócić uwagę dostosowując odpowiednią metodę do trybu życia (i planów wakacyjnych wyjazdów). Zapytajmy, jaki wpływ będą miały środki antykoncepcyjne na nasz organizm (np. wygląd). Zbierzmy informację o najnowszych metodach antykoncepcji np. niskodawkowych tabletkach antykoncepcyjnych zawierających unikalny progestagen – drospirenon, podawany w nowym schemacie dawkowania 24+4 (szczegóły na: www.pigulka.pl). Razem z lekarzem wybierzmy najlepszą i zarazem najskuteczniejszą dla nas metodę, aby podczas wakacji nie było nieprzyjemnych, stresujących sytuacji (przynajmniej nie z powodu chwil przyjemności), a po powrocie nieoczekiwanych niespodzianek. Jest to o tyle ważne, że jak podają ogólnoeuropejskie badania, Polacy częściej polegają na metodach antykoncepcji o różnej skuteczności: 52 proc. badanych Polaków wybiera prezerwatywę, po tabletki antykoncepcyjne sięga tylko 33 proc. Polek, a 14 proc. Polaków nie stosuje żadnej antykoncepcji („Lady Insert 2008”, Kaizo).

Z uwzględnieniem tych kilku podstawowych wskazówek nasze wakacje na pewno będą udane i pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek zarówno podczas wyjazdu, jak i po powrocie. Jak zwykle jedyne co może, a pewnie i nie omieszka nas zaskoczyć to pogoda i… komary. No chyba, że wybierzemy wersję ekstremalną, np. wakacje na Saharze, wtedy zastąpią je skorpiony.