Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak zdać egzamin?

Sesja to wymagający czas dla studentów, zwłaszcza gdy na przyswojenie wiedzy mają niewiele czasu. Odgłos tykającego zegara przeraża i paraliżuje. A wcale nie musi. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by pewnym krokiem pójść na egzamin, a nawet wyjść z piątką w indeksie.

Przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą wyjść zwycięsko z egzaminowej opresji i wskażą, jak zdać egzamin.

1. Przygotuj plan

Plan jest niezwykle istotny, gdy do egzaminów zostało niewiele czasu. Naukę trzeba wtedy mądrze zaplanować. Plan działania powinien uwzględnić miejsce nauki oraz godziny, poświęcone na zgłębienie materiału. Najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym nic nie będzie rozpraszało naszej uwagi, a naukę rozpocząć w godzinach porannych. W badaniach nad percepcją człowieka wykazano, że jedna godzina rano równa się trzem godzinom nauki w nocy. Są także naukowe dowody na to, że mózg najlepiej przyswaja wiadomości w godzinach od 10.00 do 12.00. To jednak nie wszystko. Planując naukę, postarajmy się zadbać o zgromadzenie wszystkich potrzebnych materiałów. Unikniemy wtedy szukania ich w trakcie edukacji i niepotrzebnego rozpraszania uwagi.
Pomocne okazać się mogą kolorowe pisaki, karteczki samoprzylepne czy mapy myśli.

2. Opanuj stres

Naukowcy odkryli, że za 90% sukcesu w przyswajaniu wiedzy odpowiedzialne jest nastawienie, a tylko 10% to metody i techniki. Stres potrafi sparaliżować i skutecznie uniemożliwić zgłębianie wiedzy. W jego opanowaniu pomoże pozytywne nastawienie.

3. Rób przerwy

Nawet, jeśli czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, pamiętajmy o robieniu przerw. W przyswajaniu wiedzy wyróżnia się efekt pierwszeństwa i efekt świeżości. To oznacza, że zapamiętamy lepiej te informacje, których uczymy się na początku, i te, których na końcu. Aby te etapy pojawiały się jak najczęściej, konieczne jest robienie przerw. Badania nad percepcją człowieka wykazały, że łapać oddech od nauki powinniśmy co 90 minut. Podczas takiej przerwy warto wyjść na zewnątrz i pooddychać świeżym powietrzem. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na krótki spacer, przewietrzymy przynajmniej pomieszczenie, w którym się uczymy. Przy okazji możemy zrobić kilka skłonów lub przysiadów. Dzięki temu łatwiej będziemy zapamiętywać materiał i dłużej utrzymamy koncentrację. Bardzo ważne jest także zostawienie czasu na sen. Zdaniem naukowców, brak snu hamuje przyswajanie nowej wiedzy.

4. Powtarzaj

W bloku edukacji uwzględnijmy także czas na powtórki. Są one kluczem do zapamiętania materiału. Mówi się nawet o prawie powtórek. Zdaniem wybitnego niemieckiego psychologa Hermana Ebbinghausa, mózg do zapamiętania informacji potrzebuje średnio siedmiu powtórek. Opracował on krzywą zapominania, która wyznacza prawdopodobieństwo zapomnienia danej informacji. Według niego, materiał powinien być powtarzany po upływie 10 minut, godziny, 24 godzin, tygodnia, miesiąca, pól roku i roku. Dopiero wtedy wiedza utrwali się w pamięci długotrwałej.

5. Jedz zdrowo

Ważne jest spożywanie regularnych posiłków, szczególnie tych z węglowodanami. Znajdziemy je w pełnoziarnistym pieczywie, makaronach, kaszach, otrębach pszennych. Zaopatrzmy się też w owoce i bakalie: suszone śliwki, żurawinę, bogate też w witaminy z grupy B, E i C oraz błonnik. Przydadzą się też orzechy, zwłaszcza włoskie. Są one źródłem m.in. lecytycny, poprawiającej koncentrację, i kwasów omega-3, które pozytywnie wpływają na procesy pamięciowe.

W przeddzień egzaminu postaw już tylko na zdrowy sen i postaraj się o pozytywne nastawienie. Tylko w ten sposób pokonasz stres i do sali egzaminacyjnej wejdziesz z uśmiechem.