Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jak zdobyć doświadczeniew branży automotive?

W jaki sposób student-inżynier może zdobyć doświadczenie w branży automotive i na co powinien zwrócić uwagę podczas wybierania pracodawcy z branży automotive?

Dominika Beblo, HR Menedżer Exact Systems:

Wśród absolwentów często pojawiają się komentarze typu „trudno znaleźć pracę zaraz po studiach, bo firmy wymagają doświadczenia”. Aby tego uniknąć warto jednocześnie z edukacją zdobyć cenne umiejętności praktyczne. Dobrym wyborem może okazać się staż w wybranej firmie, co w przyszłości daje szansę pozostania w niej po zakończeniu praktyk. Innym sposobem jest znalezienie zatrudnienia w produkcji, np. w zakładach motoryzacyjnych lub firmach z nimi współpracującymi, takimi jak np. Exact Systems. Dzięki elastycznemu podejściu do realizacji zleceń student ma możliwość dostosować swój harmonogram pracy do swoich zajęć. Tym samym nie musi z niczego rezygnować. W efekcie zdobywa cenne doświadczenie, poznaje od praktycznej strony proces produkcyjny oraz wdraża się branżę, z którą planuje się związać zawodowo.

Automotive to obecnie jedna z najciekawszych gałęzi rynku pracy w Polsce. Intensywny rozwój branży, nowoczesne technologie, wiele możliwości zawodowych i praca w międzynarodowym środowisku pracy to bez wątpienia największe atuty zawodowego związku z motoryzacją. Jednak warto dokładnie zapoznać się z firmą, w której chcemy pracować, żeby być pewnym, że zapewni nam satysfakcjonujący rozwój zawodowy. Warto sprawdzić jej historię, pozycję na rynku oraz profil działalności. Następnie dowiedzmy się, jakie pozapłacowe benefity oferuje, jakie są możliwości awansu, jak wygląda organizacja i atmosfera pracy. I jeśli uzyskane informacje okażą się dla nas satysfakcjonujące – to znaczy, że znaleźliśmy odpowiednie miejsce.

Warto pamiętać, że ukończenie studiów i rozesłanie CV nie zawsze stanowi gwarancję zatrudnienia. Największe szanse mają ci, którzy sami udają się do pracodawców i dopytują o możliwość odbycia praktyk czy stażu, podejmują pracę już podczas studiów, zdobywając w ten sposób doświadczenie i praktyczną znajomość pracy w zakładzie produkcyjnym. W ten sposób rozwijamy swoje kompetencje i tym samym zwiększamy szanse na późniejsze zatrudnienie i rozwój zawodowy na wyższych stanowiskach. Nawet jeżeli w danej chwili firma nie będzie dysponowała etatem, może odezwać się w późniejszym okresie do byłego stażysty, praktykanta, pracownika firmy zewnętrznej,  ponieważ zna już jego umiejętności.