Jak szukać pracy, aby ją znaleźc? Sposobów jest wiele. Najlepiej wykorzystać wszystkie.
Coraz więcej studentów chcąc uchronić się przed bezrobociem w przyszłości, podejmuje pracę jeszcze w trakcie nauki. Wiedzą, że za parę lat zdobyte doświadczenie może stać się kluczem do kariery. I słusznie, bo konkurencja nie śpi. Warto już teraz rozeznać się na rynku pracy, by ułatwić sobie start w dorosłość. Zanim jednak rozpoczniemy swoje zmagania z pracodawcami, sporządźmy plan działania, by uniknąć rozczarowania i zniechęcenia w razie ewentualnej porażki oraz zwiększyć swoje szanse, wykorzystując wszelkie dostępne sposoby znalezienia pracy.
Poznaj samego siebie
Jak się okazuje, znamienne hasło wyryte w czasach starożytnych na architrawie świątyni w Delfach, nie straciło nic na swojej na aktualności. Specjaliści od rekrutacji doradzają bowiem, by przed podjęciem jakichkolwiek działań, zmierzających do zdobycia upragnionego stanowiska, kandydaci dokonali… autoanalizy. Idźmy zatem tropem tych wskazówek i odpowiedzmy sobie na kilka ważnych pytań, m.in. Co tak naprawdę umiem? Jakie są moje predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania? Jakie są moje kwalifikacje? Na jakich stanowiskach mogę pracować? Czy jestem gotowy na zmianę miejsca zamieszkania, jeśli zajdzie taka potrzeba? Ile chciałbym zarabiać?
Dokonanie bilansu umiejętności, słabych i mocnych stron oraz oczekiwań co do przyszłej pracy pozwoli nam zawęzić obszar poszukiwań, a tym samym usprawnić proces poszukiwania zatrudnienia. Jeśli znamy już zatem listę stanowisk, jakie nas interesują, zbierzmy jak najwięcej informacji o wymaganiach wobec kandydatów na nie. Porównajmy swoje odpowiedzi z listą cech pożądanych u osób ubiegających się o daną posadę. Będzie to dla nas cenna informacja o tym, w czym jesteśmy dobrzy, a nad czym musimy jeszcze popracować. Zorientujmy się także, jakie są zarobki w danym zawodzie – będzie nam łatwiej negocjować wynagrodzenie, gdy przyjdzie do konfrontacji twarzą w twarz z potencjalnym szefem. Informacje o zarobkach na poszczególnych stanowiskach pracy znajdziemy na stronie www.wynagrodzenia.pl
Po znajomości?
Nie da się ukryć, że jedną z najczęstszych metod na znalezienie pracowników w dzisiejszych czasach jest korzystanie ze znajomości. Odrzucając wszelkie nieetyczne warianty tego sposobu na znalezienie posady (protekcja, nepotyzm), spróbujmy zasięgnąć pomocy bliskich. Poinformujmy znajomych o swojej obecnej sytuacji – niech staną się dla nas dodatkowym źródłem informacji o wolnych miejscach pracy. Niektórzy pracodawcy celowo nie ogłaszają wakatów w swojej firmie, a jedynie puszczają wiadomość w obieg. W ten sposób pozyskują kandydatów wskazanych przez swoich podwładnych, co oznacza dla nich mniejsze koszty rekrutacji i szybszy czas pozyskiwania nowego pracownika, a przede wszystkim większe zaufanie do polecanej osoby. Nie oczekujmy jednak rekomendacji ze strony swoich znajomych. Doceńmy raczej ich dobrą wolę i postarajmy się sami zaprezentować pracodawcy z jak najlepszej strony.
Kolejną, prężnie rozwijającą się obecnie formą poszukiwania zatrudnienia poprzez znajomości jest networking. – Networking jest najogólniej nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów osobistych, które mogą nam pomóc osiągnąć dany cel – może być nim oczywiście praca i w tym przypadku sprawdza się wyjątkowo skutecznie – tłumaczy student elektroniki na Politechnice Warszawskiej i jeden z twórców największego w Polsce portalu skupiającego ludzi zainteresowanych rozwojem kariery i życia zawodowego, Jacek Gawrych. – Aby zrozumieć networking, należy spojrzeć na siebie jak na część ogromnej sieci powiązań międzyludzkich, w której wymieniamy się informacjami. Dla przykładu wyobraźmy sobie taką sytuację: szukamy pracy w firmie X i chcemy uzyskać o niej jak najwięcej informacji. Okazuje się, że pracuje tam znajomy naszego dobrego znajomego i tak nawiązujemy z nim kontakt. Dowiadujemy się wtedy, jakiego wynagrodzenia należy oczekiwać lub na jakie cechy charakteru kładziony jest w tej firmie duży nacisk. Dodatkowo osoba z tej firmy może udzielić nam rekomendacji, gdyż sama nas już poznała i wie, że dobrze wypowiadał się o nas nasz wspólny znajomy. Jeszcze prościej jest, gdy dotrze do nas oferta pracy przekazana przez bliższych lub dalszych znajomych pracodawcy, który prosił ich o polecenie mu dobrego kandydata. Wtedy jesteśmy po prostu osobą polecaną przez kogoś, komu pracodawca ufa i nasze bycie jednym z wielu nie ma już miejsca. Pozostaje jednak kwestia szansy, że pracodawca jest blisko kręgu naszych znajomych. Wbrew pozorom jest bardzo duża. Udowodniono, że łańcuch znajomych łączący dowolne dwie osoby na świecie to najwyżej sześć osób […]. Trzeba pamiętać, że im więcej ma się znajomych, tym szansa na uzyskanie potrzebnych nam informacji lub rekomendacji jest większa.
Aaaby znaleźć pracę…
Korzystanie z pomocy innych nie powinno być jednak głównym źródłem pozyskiwania informacji o wolnych miejscach pracy. Swoją uwagę skierujmy przede wszystkim na ogłoszenia w prasie oraz w Internecie. Niektóre dzienniki ogólnopolskie mają specjalne dodatki ogłoszeniowe (np. poniedziałkowa Gazeta Wyborcza – Praca), warto także przeglądać gazety lokalne oraz pisma specjalistyczne i branżowe. W tych ostatnich znajdziemy nie tylko anonse z interesującego nas sektora, ale także cenne informacje na temat samej branży. Taka wiedza w przyszłości może okazać się dla pracodawcy argumentem za tym, by przyjąć nas do pracy. Nie zaniedbujmy zatem uzupełniania na bieżąco wiadomości z zakresu dziedziny, w której do tej pory się kształciliśmy.
Na osobne zainteresowanie zasługują ogłoszenia publikowane na stronach internetowych. W dobie powszechnego dostępu do globalnej sieci pracodawcy coraz chętniej korzystają z możliwości pozyskiwania nowych pracowników za jej pomocą. Powstaje zatem wiele specjalizujących się w rekrutacji przez Internet portali pracy. Do najbardziej popularnych należy z pewnością portal Pracuj.pl, który miesięcznie publikuje blisko osiem tysięcy ofert pracy. Wyszukiwarka na stronie umożliwia zawężenie kryteriów m.in. do konkretnej branży i konkretnego województwa, w którym znajduje się siedziba firmy. Dzięki temu szybko wyłonimy te ogłoszenia, które mogą nas dotyczyć. Jeśli zależy nam na skutecznym poszukiwaniu pracy, przeglądajmy oferty codziennie, najlepiej rano, i jak najszybciej na nie odpowiadajmy. Damy tym samym pracodawcy świadectwo swojego zaangażowania, a być może zyskamy pierwszeństwo w ustalaniu terminu ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej.
Przyjrzyjmy się także dodatkowym możliwościom, jakie oferuje portal pracy. Część z nich proponuje swoim użytkownikom subskrypcję najnowszych ofert pracy na e-maila, a także umieszczenie naszego CV w bazie dostępnej dla firm poszukujących pracowników. Skorzystajmy z tych opcji – być może spośród setek aplikacji któremuś z pracodawców spodoba się właśnie nasza?
Pośrednictwo
Poszukując pracy, z pewnością zetkniemy się też z wojewódzkimi lub powiatowymi urzędami pracy (ich adresy można znaleźć na stronie www.praca.gov.pl). Jeśli uczymy się w trybie zaocznym lub ukończyliśmy już studia – możemy zarejestrować się jako osoby bezrobotne. Dzięki takiemu statusowi otrzymamy nie tylko ubezpieczenie zdrowotne i dostęp do ofert, ale także możliwość starania się o płatny staż oraz udziału w kursach i szkoleniach. Przy Wojewódzkich Urzędach Pracy działają także Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Możemy tam skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który określi nasze predyspozycje zawodowe i poradzi, jak szukać zatrudnienia.
Innym sposobem na zapuszczenie wici w środowisku pracodawców jest pozostawienie CV w jednej z agencji doradztwa personalnego. Pośredniczą one często między firmą poszukującą pracowników a kandydatami, organizując selekcję i rekrutację. Jest zatem szansa, że trafimy do bazy danych w agencji i przy następnej okazji oferta trafi właśnie do nas.
Pomoc z uczelni
Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z możliwości, jakie daje nam własna szkoła. Praktycznie przy każdej z uczelni wyższych w Polsce działają biura karier (ich adresy można znaleźć w dziale Kursy i szkolenia). Głównym ich celem jest pomoc studentom i absolwentom w wejściu i efektywnym funkcjonowaniu na rynku pracy. Z ramienia biur kariery organizowane są rozmaite szkolenia, prezentacje firm, sesje rekrutacyjne itd. Można tam również przejrzeć aktualne ogłoszenia o pracę lub zaczerpnąć porady u doradcy zawodowego. Zarówno biura karier, jak i organizacje studenckie realizują także cykliczne targi pracy, w trakcie których odbywają się spotkania z pracodawcami, prezentacje firm, warsztaty, a nawet rozmowy kwalifikacyjne! Koniecznie je odwiedzajmy – być może właśnie tam poznamy naszego przyszłego pracodawcę… Powodzenia!
Barbara Pilawska