Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jaki prezent dla promotora jest najlepszy

Zwyczajem jest obdarowywanie promotora po obronie pracy licencjackiej i magisterskiej symbolicznym prezentem. Jednak nie wszyscy studenci mają do tego takie samo podejście. Istotne jest również to, jak taki gest odbierają sami promotorzy.

Większość studentów, chcąc podziękować promotorom za ich pomoc i wsparcie w trakcie przygotowywania pracy licencjackiej, magisterskiej albo doktorskiej, obdarowują ich drobnym upominkiem. Często są to kwiaty.

Uprzejmość czy konieczność

Zdarza się również, że wielu studentów nie widzi potrzeby, aby w sposób symboliczny podziękować promotorowi za pomoc – albo dlatego, że nie są przyzwyczajeni do obdarowywania, albo nie uzyskali praktycznie żadnej pomocy ze strony promotora zarówno podczas seminarium, jak i pisania pracy. Przyczyną mogą być również problemy finansowe, szczególnie wtedy, gdy okazuje się, że warto byłoby też obdarować recenzentów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest złożenie się na kwiaty przez całą grupę albo te osoby, które bronią się w tym samym dniu.

Najlepszy prezent

Zwyczajowo najczęstszym prezentem dla promotora są kwiaty. Jednak zdarza się, że nie wszyscy mężczyźni chcą takowe prezenty przyjmować; jeśli wiemy o tym wcześniej, należy z takiego podarunku zrezygnować.

Innymi prezentami, którymi można z wdzięczności obdarować promotorów to: butelka dobrego wina, wieczne pióro, książka (o ile znamy zainteresowania promotora), kosz z owocami i słodyczami, bombonierka. Wręczając alkohol, należy wziąć pod uwagę, czy promotor nie ma problemu alkoholowego albo nie jest podejrzewany o pijaństwo. W tym wypadku taki prezent może być odebrany jako złośliwość. Jeśli wiemy, że promotor albo recenzent nigdy nie przyjmuje prezentów, nie próbujmy go także namówić na jego przyjęcie i po prostu nie kupujmy podarunku.

Trzeba pamiętać, aby do sali, w której będzie odbywać się obrona, powinniśmy wejść bez kwiatów. Najlepiej jest wręczyć je dopiero po ogłoszeniu wyników. Jeśli chcemy przekazać prezenty rzeczowe, dobrze jest, zrobić to już po oficjalnym zakończeniu obrony.