Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jakie możliwości daje kariera w logistyce? LKW Walter Group

Branża TSL wciąż dynamicznie się się rozwija, a firmy z tego sektora poszukują nowych pracowników. Trend ten potwierdza raport ManpowerGroup – z jego danych wynika, że zatrudnienie w logistyce wzrośnie o 11% w 2019 roku. Z problemami kadrowymi borykają się nawet duże i uznane na międzynarodowym rynku firmy, dlatego wiele z nich daje możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej studentom i absolwentom w ramach programów praktyk i staży. W firmach logistycznych to początek drogi do stanowisk kierowniczych.

Logistyka szuka specjalistów – według Barometru Zawodów w 2018 roku najbardziej dotkliwie deficyt pracowników odczuwały firmy z sześciu województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. W 2019 roku tendencja ta ma się utrzymać.

Praca nie tylko dla logistyka

Branża TSL oferuje wiele możliwości rozwoju. Oczywiście, pracodawcy z tego sektora nie mogą obyć się bez osób odpowiedzialnych za zarządzanie transportem. Co leży w gestii menedżerów transportu i menedżerów ds. truckingu? Na pierwszym ze wspomnianych stanowisk jesteś odpowiedzialny przede wszystkim za nadzór nad przebiegiem transportu i przepływem informacji. Koordynujesz także kontakty z klientami, partnerami i wszystkimi członkami łańcucha dostaw. Organizujesz także zlecenia transportowe tak, aby na każdym etapie przebiegały bezproblemowo. Jako menedżer ds. truckingu zajmujesz się przede wszystkim transportem intermodalnym – organizujesz transporty, koordynujesz wszystkie ich etapy, kontaktujesz się z przewoźnikami – na tym stanowisku na pewno przyda się talent organizacyjny, komunikatywność i wysoka odporność na stres.

Sprzedaż i obsługa klienta

Nieodłączną gałęzią logistyki jest sprzedaż. Jakie zadania są stawiane przed menedżerem sprzedaży? Przede wszystkim jest on odpowiedzialny za własny obszar sprzedaży, obsługę stałych klientów i klientów kluczowych, pozyskiwanie nowych, przedstawianie potencjalnym klientom pełnej gamy rozwiązań firmy i tym samym zachęcenie ich do zakupów. Talent organizacyjny i administracyjny, komunikatywność i otwartość będą szczególnie cenione u kandydatów ubiegających się o zatrudnienie w dziale obsługi klienta. Przygotowujesz oferty, współpracujesz ściśle z przedstawicielami innych działów, odpowiadasz za komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, dbasz o utrzymywanie dobrych relacji z klientami i partnerami biznesowymi.

Postaw na języki

Myślisz o karierze w logistyce? Szlifuj znajomość języków obcych. To jedna z najistotniejszych umiejętności w tej branży – dlatego też firmy z sektora TSL chętnie przyjmują absolwentów rozmaitych filologii, w zależności od rynków, na które nastawiona jest ich działalność. Angielski jest w tym przypadku wymogiem koniecznym, nie dodatkowym atutem. Większość firm logistycznych działa na rynku międzynarodowym – swobodna komunikacja w języku angielskim jest w tym przypadku niezbędna. Z zagranicznymi partnerami przedstawiciele firm logistycznych powinni komunikować się w ich języku ojczystym, dlatego osoby znające mniej popularne języki obce są bardzo cenione przez pracodawców z branży TSL. Wielu z nich inwestuje w indywidualne i grupowe kursy językowe.

Szkolenia i rozwój

W wielu firmach z branży TSL praktyka lub staż stają się początkiem kariery w strukturach firmy. Częstą praktyką jest tu powoływanie osób na stanowiska kierownicze spośród własnej kadry. Dlatego zaczynając od stażu, który jest etapem kompleksowego wdrażania w codzienne działania firmy i integracji z zespołem, możesz liczyć na to, że stopniowo będziesz piął się po szczeblach kariery. Programy szkoleniowe, trwające czasem nawet kilka miesięcy, wypełnione warsztatami, coachingiem, podejmowaniem wyzwań i kursami rozwijającymi zarówno kompetencje techniczne, potrzebne na danym stanowisku, jak i umiejętności miękkie, mają za zadanie przygotować do wkroczenia do świata prawdziwego biznesu. Chcesz doskonalić swoje umiejętności lub zdajesz sobie sprawę z pewnych braków i chciałbyś je uzupełnić? Razem z przełożonym dobierzecie najlepiej dopasowany do twojego stanowiska i wykonywanych zadań program szkoleń.

Logistyka daje szerokie możliwości rozwoju specjalistom z różnych branż. Praca w międzynarodowym środowisku, możliwość poznawania ciekawych ludzi i innych kultur, interesujące wyzwania, a przy tym szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, atrakcyjne wynagrodzenie i możliwość awansu. Brzmi interesująco? Zapoznaj się z ofertą firm z branży TSL!

Autor: Pola Szczepańska