Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jakie studia wybiorą maturzyści?

Według badania „Maturzysta w sieci” , przeprowadzonego przez firmę Gemius na zlecenie portalu Edulandia.pl, prawie wszyscy tegoroczni maturzyści zamierzają studiować na uczelni publicznej. Niewielu z nich chce studiować na kierunku technicznym, mimo sprzyjającej sytuacji na rynku pracy.

Według ankietowanych najważniejszym czynnikiem skłaniającym do wyboru danej uczelni są oferowane przez nią kierunki studiów. Często zwracano uwagę na perspektywy pracy po ukończeniu studiów. Pomimo tego, tylko co ósmy maturzysta deklaruje podjęcie studiów na kierunku technicznym, chociaż istnieje na rynku dużo zapotrzebowanie na absolwentów tego typu studiów. Najczęściej wybieranymi kierunkami są te o profilu humanistycznym. Takich właśnie studiach myśli co piąty maturzysta.
Ponad 1/3 ankietowanych zamierza złożyć dokumenty na trzy uczelnie, 23 proc. z nich na dwie, a 13 proc. pozostaje przy składaniu dokumentów tylko na jedną uczelnię. Największą popularnością cieszą się studia dzienne, jedynie co 10. ankietowany myśli o wyborze studiów zaocznych.