Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jakie znaczenie mają języki obce na rynku pracy

Z nowym rokiem wzrosło zapotrzebowanie firm na pracowników, którzy posługują się biegle językami obcymi – przyznaje ekspert agencji zatrudnienia Manpower. Na topie są niemiecki i francuski, których znajomość jest obecnie bardzo pożądana, a kandydatom pomaga w znalezieniu atrakcyjnej pracy.

Na szybkie zatrudnienie mogą liczyć osoby, które oprócz języka angielskiego znają bardzo dobrze także drugi język obcy. Prym wiodą języki europejskie, głównie niemiecki, francuski, włoski i hiszpański oraz języki skandynawskie. Coraz częściej spotykane jest zapotrzebowanie również na język japoński, turecki, hebrajski.

Jak przyznaje Piotr Skierkowski, ekspert z agencji zatrudnienia Manpower, zwiększone zapotrzebowanie na pracowników znających języki obce wynika z nieustającej atrakcyjności Polski, jako kraju do inwestycji w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, czyli BPO/SSC. − Z raportu ABSL dotyczącego sytuacji na rynku pracy w tej branży wynika, że w ostatnim roku 244 tys. osób pracowało w ponad 1 tys. centrach usług wspólnych. Z kolei prognoza zatrudnienia na 2020 rok przekracza 300 tys. pracowników. Wniosek jest prosty – kandydaci ze znajomością języków obcych będą nadal pilnie poszukiwani – dodaje ekspert.

Humaniści znów na topie

Na kandydatów mogących pochwalić się znajomością dwóch lub więcej języków obcych czeka praca związana między innymi z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, na przykład przy rozwoju urządzeń z obszaru internetu rzeczy (internet of things). Osoby wielojęzyczne niezmiennie od kilku lat poszukiwane są także do prac związanych z finansami, audytem, obsługą klienta, administracją, głównie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, ale też w innych branżach.

Rozpoczęcie kariery zawodowej w sektorze BPO/SSC najczęściej nie wymaga dodatkowych kwalifikacji poza lingwistycznymi. Wyjątek stanowią centra biznesowe o charakterze finansowo-księgowym, gdzie często wymagane jest wykształcenie kierunkowe. Zróżnicowanie wynagrodzeń na tych stanowiskach jest bardzo duże i zależy w dużej mierze od specjalizacji oraz lokalizacji. Na najwyższe stawki mogą liczyć pracownicy centrów R&D, IT oraz F&A. Bardzo rozbudowane są także pakiety benefitów pozapłacowych. Coraz większą popularność zdobywa także praca zdalna, czyli możliwość pracy z domu. Na najszybszy rozwój w ramach tego sektora mogą liczyć osoby z predyspozycjami menedżerskimi. Ze względu na skalę biznesu i dynamiczny rozwój praktycznie codziennie pojawiają się nowe oferty pracy dla Team Leaderów, Team Managerów czy Operations Managerów mówi Piotr Skierkowski.

Języki obce, to jednak nie tylko branża nowoczesnych usług dla biznesu. Ze względu na liczne inwestycje zagraniczne także w przemyśle pojawia się zapotrzebowanie na osoby znające języki obce. Tu jednak zapotrzebowanie jest znacznie mniejsze. − Wraz z dużym napływem pracowników z zagranicy, głównie Ukrainy oraz Białorusi i Rosji pojawia się konieczność zapewnienia sprawnej komunikacji oraz koordynacji pracy. Dzięki temu zatrudnienie mogą znaleźć osoby z doświadczeniem na produkcji, władające którymkolwiek z wymienionych języków. W praktyce standardem jest jednak, że to z grupy pracowników zagranicznych wybiera się koordynatorów czy też liderów posługujących się biegle językiem polskim lub angielskim. W najbliższej przyszłości spodziewamy się również napływu pracowników produkcyjnych z Azji, między innymi z Nepalu i Bangladeszu, ale tu także raczej zastosowanie znajdzie rozwiązanie sprawdzone przy zatrudnianiu naszych sąsiadów zza wschodniej granicy – uzupełnia ekspert.

Z raportu opublikowanego przez TNS Polska wynika, że 38% Polaków zna jeden język obcy, 15% – może pochwalić się znajomością dwóch języków, a zaledwie 3% badanych posługuje się trzema językami obcymi.

Więcej na stronie www.manpowergroup.com.