Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Janosik. Prawdziwa historia” wreszcie można zobaczyć w kinach.

Tym razem znany ludowy bohater powraca jako charyzmatyczny i niepokorny buntownik o chłopięcej urodzie i wewnętrznej sile.

„Janosik. Prawdziwa historia” autorstwa Agnieszki Holland i Kasi Adamik to blisko 90 dni zdjęciowych, ponad 100 osobowa obsada, kilka tysięcy statystów i 60 jeźdźców. W obrazie wykorzystano 20 powozów, 80 sztuk broni palnej, 90 białej, a także dwa działa. Powstały spektakularne dekoracje, uszyto ponad 100 kostiumów. Na ekranie ujrzymy również pięć oryginalnych karet z epoki. Ogrom przedsięwzięcia, twórczy wysiłek filmowców, wysmakowane zdjęcia i piękną, epicką historię już od dziś można obejrzeć w kinach całej Polski.
 
Kostiumowa produkcja z międzynarodową obsadą i ogólnym budżetem 6 000 000 € to zupełnie nowa, pełna pasji, zmysłowa i okrutna i opowieść o legendarnym zbójniku, który odbierał bogatym, a rozdawał biednym.
 
Obraz nie uniknął oczywistych porównań do kultowego serialu Passendorfera. Ta odważna konfrontacja z legendą, zyskała jednak ogromne uznanie krytyków filmowych. „Wierność historycznym realiom opłaciła się Agnieszce Holland i Kasi Adamik, bo wyszedł im film z nietypowym w polskim kinie epickim rozmachem, a zarazem trzymający się czasu i przestrzeni, o której opowiada.” napisał Wojciech Kałużyński dla „Dziennika”. „Ta opowieść jest pięknie zrealizowana, zaskakująca i zmusza do refleksji” – oceniała Barbara Hollender w „Rzeczpospolitej”. Nowy Janosik zachwycił również jako opowieść o „świecie słowiańskiej gorączki i zmysłowego nienasycenia; świecie, w którym krzyżują się magia i upojenie, seks i mit.” – tak podsumował film Agnieszki Holland i Kasi Adamik Paweł T. Felis w „Gazecie Wyborczej”.
 
Nowego Janosika reżyserki szukały w trzech krajach i wybrały spośród 300 kandydatów. W tę rolę wcielił się porównywany przez Agnieszkę Holland do młodego Leonardo di Caprio czeski aktor Václav Jiráček. Ich wybór ogromnie zaskakiwał, bo mierzący 175 centymetrów młodzieniec o chłopięcej twarzy i szczupłej sylwetce był mocno oddalony od powszechnie dotąd istniejącego obrazu Janosika – potężnie zbudowanego siłacza o niemal nadprzyrodzonych umiejętnościach.
 
„W kinie skończyła się era mięśniaków” – tak podsumował wizerunek nowego Janosika tygodnik „Przekrój”. Odtwórca głównej roli został wybrany przez miesięcznik „Elle” jako jeden z czołowych twórców i osobowości, które „będą rządzić jesienią”. „Zbuntowany, namiętny i dziki” – określił nowego bohatera tygodnik „Tele Tydzień”. W dzienniku „Metro” zwrócono uwagę na oczy bohatera, które „uwodzą przez ponad dwie godziny filmu”.
 
Jak podkreślają reżyserki, ten efekt był zamierzony.„Kiedy go pierwszy raz zobaczyłam, natychmiast zrozumiałam, że właśnie on będzie najlepszym Janosikiem. Ma w sobie jakiś gniew i szaleństwo, które się nie ujawniają w prosty sposób, tylko są uwewnętrznione“, mówi Holland.
 
W filmie zagrali również: Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman w roli uwodzicielskiej karczmarki Zuzy, a także Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak, Maciej Kozłowski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Stroiński, Marek Probosz.
 
Muzykę do filmu napisał Antoni Łazarkiewicz, zdjęcia zrealizował Martin Štrba, dwukrotny laureat dorocznej nagrody filmowej Czeski Lew.
 
Film zrealizowała Apple Film Production w koprodukcji z In Film, Telewizją Polską S.A., Eurofilm Studio, Charlies, HBO Central Europe przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki filmowej i Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej. Dystrybutorem obrazu jest Syrena Films.
 
Więcej informacji na www.janosik-film.com
Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,584
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP