Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jedna czwarta Polaków nie zabezpiecza hasłem swoich smartfonów

Świadomość Polaków dotycząca konieczności zabezpieczania swoich danych na komputerach i smartfonach jest już duża, jednak wciąż jedna czwarta z nas przyznaje, że nie stosuje żadnych haseł.

Aż 13% Polaków nie używa ich nigdzie, jednocześnie 71% uważa – mylnie – że to stopień skomplikowania haseł, a nie ich długość, ma największy wpływ na ich bezpieczeństwo – wynika z badania Biura Informacji Kredytowej. Większość Polaków (56%) zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia takie jak komputer i smartfon są w podobnym stopniu narażano na włamanie i kradzież danych. Niestety, wciąż aż 8% badanych uważa, że te urządzenia nie są podatne na włamania.

Tymczasem to właśnie głównie w smartfonach, stale połączonych z Internetem, przechowujemy wiele osobistych informacji i prywatnych danych, których przejęcie może dla nas wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, np. wyłudzeniem kredytu lub kradzieżą naszych pieniędzy.

Rzadko blokujemy telefon hasłem, jeszcze rzadziej za pomocą rozpoznawania twarzy

Niemal 25% badanych Polaków deklaruje, że nie stosuje haseł na swoich komputerach i smartfonach. Okazuje się, że również z możliwości oferowanych przez biometrię korzysta niewiele osób. Do zabezpieczania swoich urządzeń elektronicznych za pomocą rozpoznawania twarzy lub odcisku palca przyznaje się tylko 37% badanych. Skłonność do stosowania biometrii jest powiązana z wiekiem: im starsza grupa wiekowa, tym niższy wskaźnik osób ją stosujących. Wśród Polaków, którzy logują się za pomocą biometrii, ponad połowę stanowią młodzi ludzie w wieku 18–34 lat. W grupie powyżej 65 lat odsetek ten wynosi zaledwie 21%.


5 złotych zasad ochrony urządzeń elektronicznych

Od tego, jak zabezpieczamy należące do nas urządzenia, zależy nasze bezpieczeństwo. Eksperci wskazują, że wystarczy wyrobić w sobie nawyk codziennej ochrony naszych urządzeń i zadbać o kilka podstawowych zasad:

  1. używajmy jak najdłuższych haseł zabezpieczających, składających się z minimum 15–20 znaków (kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych);
  2. nie wykorzystujmy tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach;
  3. korzystajmy z generatorów i managerów haseł;
  4. na bieżąco aktualizujmy oprogramowanie komputerów i smartfonów;
  5. stosujmy i aktualizujmy programy antywirusowe zarówno na komputerach, jak i na smartfonach.

Oprócz świadomego używania haseł należy sięgnąć po ochronę antywyłudzeniową. Na co dzień sprawdzą się Alerty BIK, czyli smsy ostrzegające o próbie wykorzystania naszych danych.