Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

JEREMIE– szansą na własną firmę

Masz firmę albo planujesz założyć własny biznes? Zastanawiasz się, skąd wziąć kapitał na jej rozwój? Skorzystaj z inicjatywy JEREMIE – nowego wsparcia sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

CZYM JEST JEREMIE?

JEREMIE (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises – Wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) to nowa inicjatywa wsparcia powołana w 2007 r. przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. JEREMIE  to  mechanizm, którego działanie odchodzi  od tradycyjnego, dotacyjnego  wsparcia instrumentów finansowych  na rzecz mechanizmu odnawialnego w postaci kredytów, pożyczek, poręczeń dla firm, a także innych instrumentów kapitałowych. Jego ideą jest pomoc podmiotom z sektora MSP w sprawnym i elastycznym finansowaniu ich działalności.

Inicjatywa stanowi  odpowiedź   na  zwiększone zapotrzebowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw   w  zakresie  poprawy  dostępu do funduszy wspierających ich rozwój, pomagając tym samym w przełamywaniu jednej z największych barier utrudniających  dyna- miczny rozwój tych firm. Głównymi adresatami inicjatywy JEREMIE są przedsiębiorcy.
W Polsce inicjatywa JEREMIE jest wdrażana na poziomie regionalnym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, wielkopolskim oraz  zachodniopomorskim  projektem JEREMIE  zarządza  Bank Gospodarstwa  Krajo- wego jako Menedżer.

W ramach  inicjatywy  JEREMIE  udzielane   są kredyty, pożyczki oraz poręczenia dla firm z sektora  mikro, małych i średnich  przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw typu start-up.

POCZĄTKI JEREMIE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM

Inicjatywa JEREMIE przeprowadzana   jest w krajach europejskich na poziomie ogólno krajowym oraz regionalnym. W Polsce inicjatywa JEREMIE realizowana  jest na poziomie regionalnym   przez  Instytucje  Zarządzające na poziomie  województw, za pomocą  Fun- duszy Powierniczych JEREMIE. Zarząd Województwa  Zachodniopomorskiego zdecydował się na wdrażanie JEREMIE na poziomie regionalnym w lipcu 2009 roku.  Dwa miesiące później – 29 września 2009 r., Instytucja Zarządzająca województwa zachodniopomorskiego na podstawie zawartej umowy powierzyła Bankowi Gospodarstwa  Krajowego rolę Menedżera  Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego  JEREMIE,  który realizuje przedsięwzięcie pod nazwą „Wsparcie przedsiębiorczości poprzez  rozwój instrumentów inżynierii finansowej  w ramach inicjatywy JEREMIE w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013”. Na projekt przeznaczono 280 mln zł.

MISJA INICJATYWY JEREMIE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM

Wdrożenie inicjatywy JEREMIE w województwie zachodniopomorskim ma na celu przede wszystkim pomoc  w kreowaniu  aktywności gospodarczej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Pomorza Zachodniego, znajdujących się w początkowej fazie działalności, poprzez  uzupełnienie w polskiej gospodarce  luki w zakresie aktywności sektora MSP.

Misją inicjatywy JEREMIE jest dostarczanie kapitału na inwestycje tym podmiotom, które z wielu przyczyn nie mają dostępu do bankowych linii kredytowych, tym, które rozpoczynają działalność i nie posiadają ani historii kredytowej, ani zabezpieczeń o wystarczającej wartości. Instrumenty finansowe  wspierane w ramach  Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego JEREMIE pojawiają się tam, gdzie tradycyjny sektor bankowy nie jest w stanie finansować  rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorców  lub wymaga  spełnienia dodatkowych warunków, trudnych do realizacji przez te firmy.

Inicjatywa JEREMIE  ma  na  celu dostarczenie zwrotnego  kapitału  (w formie różnych  produktów  finansowych, np. kredytów, pożyczek, poręczeń, czy instrumentów kapitałowych) na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw, które mają utrudniony dostęp do pozyskania finansowania na rynku.

KORZYŚCI Z REALIZACJI INICJATYWY JEREMIE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM

  • wsparcie  rozwoju  mikro, małych  i średnich przedsiębiorstw  z terenów Pomorza Zachodniego znajdujących się we wczesnej fazie działalności;
  • dostarczanie kapitału na inwestycje podmiotom  nieposiadającym  odpowiednich zabezpieczeń, by otrzymać  kredyty bankowe, w tym:
  • kredyty  dla  firm  oraz  przedsiębiorców (w tym start-upów),
  • pożyczki dla firm oraz przedsiębiorców (w tym start-upów),
  • poręczenia dla firm oraz przedsiębiorców (w tym start-upów),
  • inne instrumenty kapitałowe dla firm oraz przedsiębiorców (w tym start-upów);
  • wprowadzanie  i rozwój odnawialnego (po- zadotacyjnego) systemu  wsparcia  przedsiębiorstw, tzw. system zwrotny;
  • zwiększenie absorpcji środków unijnych oraz efektywne ich wykorzystanie na rzecz rozwoju sektora MSP w ramach Regionalnego Pro- gramu Operacyjnego Województwa Zachod- niopomorskiego.


KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW ZE WSPARCIA W RAMACH INICJATYWY JEREMIE

  • zwiększony dostęp  do finansowania zewnętrznego MSP poprzez szeroki wachlarz instrumentów finansowych: kredyty, pożyczki, poręczenia;
  • korzystniejsze warunki finansowania sektora MSP;
  • elastyczność: specyficzne  pożyczki mogą zostać nakierowane  na poszczególne grupy przedsiębiorców, np. dłuższa prolongata lub okres spłaty dla nowo powstałych firm (start-up).


KTO MOŻE OTRZYMAĆ WSPARCIE?

W szczególności:

  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające lub posiadające  siedzibę  na terenie województwa zachodniopomorskiego;
  • podmioty rozpoczynające działalność;
  • podmioty   nieposiadające  historii  kredytowej, ani zabezpieczeń  o wystarczającej wartości.

NA JAKĄ DZIAŁALNOŚĆ PRZEDSIĘBIORCA MOŻE OTRZYMAĆ KREDYT, POŻYCZKĘ LUB PORĘCZENIE?

Oferowane produkty finansowe mogą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej w zakresie budowy, rozbudowy lub rozszerzania działalności gospodarczej, w szczególności na:

  • realizację zasadniczych  zmian  procesu  produkcyjnego  – wdrażanie  nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
  • zakup  maszyn,  urządzeń,  aparatów  w tym także zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,
  • budowę instalacji  i urządzeń  sprzyjających oszczędności surowców i energii,
  • informatyzację  i dostosowanie przedsiębior- stwa do standardów i norm krajowych i unijnych,
  • tworzenie nowych, trwałych miejsc pracy,
  • inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Finansowanie nie może być przeznaczone na: pokrywanie  bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, finansowanie celów konsumpcyjnych, spłata  zaciągniętych już pożyczek i kredytów oraz spłata zobowiązań publiczno-prawnych.


DO KOGO PO POŻYCZKĘ

Lista funduszy udzielających pożyczek dla MSP:

Szczeciński Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.
ul. Księcia Bogusława 7/LU4
70-440 Szczecin
www.szczecin.pl/sfp fundusz3@o2.pl, fundusz2@o2.pl, sfp3@o2.pl
Tel. 91 488 13 49

Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego
Rolnictwa
ul. Gombrowicza 19
01-682 Warszawa
www.fdpa.org.pl fdpa@fdpa.org.pl
Tel. 22 864 03 90

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
ul. Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
www.pfp.com.pl pfp@pfp.com.pl
Tel. 91 312 92 16


DO KOGO PO PORĘCZENIE KREDYTU

Lista funduszy poręczeniowych  udzielających zabezpieczenia  kredytu dla MSP:

Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o. o.
ul. Św. Ducha 5a
70-205 Szczecin
www.zrfpk.pl biuro@zrfpk.pl
Tel. 91 813 01 10

Fundusz Poręczeń Kredytowych
w Stargardzie Szczecińskim Sp. z o. o.
ul. Pierwszej Brygady 35 lok. 307
73-110 Stargard Szczeciński
www.fpk.stargard.pl biuro@fpk.stargard.pl
Tel. 91 834 11 07

Fundusz Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina Sp. z o. o.
ul. Księcia Bogusława 7/LU4
70-440 Szczecin
www.fundusz.szczecin.pl fundusz@um.szczecin.pl
Tel. 91 488 28 01