Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jesień z jazzem tylko w Bielsku-Białej

Pięć dni wypełnionych światowym jazzem, 9 koncertów najlepszych jazzmanów, m.in.: Tomasza Stańko z triem Craiga Taborna, Cecila Taylora, Pharoaha Sandersa. 16 listopada w Bielsku-Białej rusza 9 edycja festiwalu ?Jazzowa Jesień?.

W tym roku program jednego z najważniejszych festiwali jazzu w Polsce jest wyjątkowo bogaty. Będzie można posłuchać zarówno legend światowego jazzu, jak i młodych muzyków, którzy czerpią inspiracje z obecnych, nowoczesnych brzmień. Odbędą się również recitale artystów mniej znanych, ale wyróżniających się niekonwencjonalnym podejściem do muzyki.

– Na bielskiej scenie zagoszczą w tym roku legendy światowego jazzu oraz wschodzące gwiazdy. Odwiedzą nas też znani artyści, którzy w ostatnim czasie pracowali nad nowymi projektami. Zostaną one zaprezentowane po raz pierwszy właśnie podczas tegorocznego festiwalu – mówi Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny festiwalu „Jazzowa Jesień”.

Wśród gwiazd światowego jazzu, które przyjadą na koncerty do Bielska-Białej znajdą się: 82 letni muzyk – Cecil Taylor, jeden z twórców free-jazzu, który wystąpi z perkusistą Tonym Oxleyem, a także zespół basisty z San Francisco – Michael Formanek Quartet, grający ten gatunek muzyki od 30 lat. W tym roku nie zabraknie również tradycyjnego jazzu z Niemiec. Na scenie  Bielskiego Domu Kultury wystąpi Barrelhouse Jazzband, który zagra swing, bluesa, boogie-woogie i jazz nowoorleański.

Ciekawie zapowiada się koncert amerykańskiego trębacza Toma Harrela, który zaprezentuje autorskie interpretacje najwybitniejszych wykonawców muzyki klasycznej oraz młodego pianisty Collina Vallona, który czerpie inspiracje z dźwięków południowo-wschodniej Europy. Perełką podsumowującą tegoroczną „Jazzową Jesień” będzie koncert dyrektora artystycznego festiwalu Tomasza Stańko. Słynny trębacz za każdym razem przygotowuje premierowy repertuar, w tym roku jego program będzie swoistym powrotem do przeszłości.

– W jesienne, listopadowe dni Bielsko-Biała stanie się po raz dziewiąty stolicą światowego jazzu – mówi Jerzy Pieszka, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej ? Osiem dotychczasowych edycji festiwalu uczyniło tę imprezę jedną z najciekawszych i najważniejszych przedsięwzięć muzycznych w Polsce. Wszystkich, którzy chcą dać się porwać niezwykłej muzyce, zapraszamy na koncerty do Bielskiego Centrum Kultury.

Więcej informacji oraz program festiwalu Jazzowa Jesień na stronie internetowej: http://www.bck.bielsko.pl/index.php?page=3&id=210