Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Język angielski szansą na dobrą pracę

Polacy pod względem znajomości języka angielskiego zajmują 11. miejsce – wynika z 7. edycji rankingu EF EPI, obejmującego 80 krajów świata. Najlepszy wynik udało się nam osiągnąć w 2014 roku. Zajęliśmy wówczas 6. lokatę. Mimo spadku w rankingu, wzrósł odsetek osób posługujących się angielskim – oznacza to, że Polacy wciąż rozwijają się językowo.

 

Wynika to z faktu, że coraz więcej młodych ludzi dostrzega konieczność nauki języka angielskiego. Jest to związane nie tylko z rozwojem technologicznym, który wymaga sprawnego posługiwania się angielskim, ale także jego rosnącego znaczenia na rynku pracy.

Znajomość języka angielskiego to jedno z najczęściej stawianych kandydatom wymagań. W niektórych branżach, jak na przykład finansowej czy IT, posługiwanie się angielskim jest obowiązkowe. Nie można bez niego znaleźć zatrudnienia także w firmach o zasięgu międzynarodowym. Im lepiej zna się ten język, tym na korzystniejsze warunki zatrudnienia można liczyć.

Rekruterzy sprawdzą Twój poziom

Poziom znajomości języka angielskiego zadeklarowany w CV jest najczęściej sprawdzaną przez rekruterów umiejętnością podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej poziom kandydata ocenia się rozmową w języku angielskim podczas spotkania kwalifikacyjnego. Kolejną metodą weryfikacji są certyfikaty językowe. Przy sprawdzaniu poziomu umiejętności językowych kandydata wykorzystuje się też testy wewnętrzne. Tylko minimalny procent pracodawców nie weryfikuje deklaracji.

Od A1 do C2

Znajomość języka angielskiego rekruterzy sprawdzają zgodnie ze Skalą Poziomów Rady Europy (CEFR). Opisuje ona umiejętności czytania, pisania, słuchania i mówienia w każdym języku. Skala podzielona jest na 6 poziomów tworzących 3 grupy: A1–A2 (poziom podstawowy), B1–B2 (poziom samodzielności), C1– C2 (poziom biegłości). Obecnie w każdym zawodzie przydaje się choćby podstawowa znajomość języka angielskiego. Natomiast finansiści, informatycy, pracownicy sektora usług wspólnych (SSC/BPO), powinni wykazywać się znajomością języka na poziomie co najmniej C1. Biegłości w posługiwaniu się angielskim wymaga się na stanowiskach menedżerskich.

 

Czy warto mieć certyfikat z języka angielskiego?
Posiadanie certyfikatu z języka przynosi wiele korzyści. Nie tylko potwierdza on nasze umiejętności na określonym poziomie, lecz także zwiększa szanse na realizację naszych planów – ukończenie studiów za granicą czy znalezienie pracy w międzynarodowej firmie. Dla nas samych mogą być kamieniem milowym, który wyznacza miejsce na naszej ścieżce rozwoju. Zdanie często trudnego egzaminu i uzyskanie dyplomu, który nas wyróżnia, działa budująco na samoocenę.
Jeżeli musimy popracować nad znajomością angielskiego, a brakuje nam motywacji, to warto wyznaczyć sobie cel w postaci zdania egzaminu certyfikacyjnego. To bardzo pomaga. Powinniśmy wybrać taki, który sprawdza praktyczną znajomość języka, np. IELTS. Jest on powszechnie uznawany i bije rekordy popularności wśród kandydatów na całym świecieEwelina Piorun, Exams Manager Poland, Fundacja British Council

 

Wykaż się certyfikatami

Choć najczęściej stopień znajomości języka angielskiego weryfikowany jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto pochwalić się posiadanymi certyfikatami. Zwłaszcza tymi, które są uznawane globalnie. Jednym z nich jest IELTS (International English Language Testing System) – to najpopularniejszy na świecie test języka angielskiego, który jako jedyny jest uznawany przez władze imigracyjne wszystkich krajów wymagających tego rodzaju dyplomu. IELTS pomaga nie tylko tym, którzy chcą studiować i pracować za granicą. Jest powszechnie uznawany także w Polsce. Wiele prestiżowych uniwersytetów i szkół wyższych w Polsce akceptuje test IELTS jako całkowitą lub częściową podstawę do zwolnienia z wewnętrznych egzaminów i testów z języka angielskiego, a także jako bazę do przyznawania punktów w ramach międzynarodowych programów studenckich, takich jak Erasmus+. Uznawane na całym świecie są również egzaminy w ramach Cambridge English: First (FCE) i Cambridge English: Advanced (CAE) i Proficiency (CPE). Odpowiadają one kolejno poziomom: B2, C1 i C2. Osoby, które chcą rozwijać karierę w szeroko pojętym biznesie, powinny zainteresować się egzaminem Business English Certificates (BEC). Dzięki niemu można udowodnić pracodawcom, że potrafi się efektywnie komunikować w języku angielskim w codziennych biznesowych sytuacjach.

Justyna Sobolak