Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Język Teatru Tańca

W dniach 12-17 maja 2008 r. w Gdańsku i Sopocie odbędzie się konferencja, której towarzyszyć będą warsztaty, spektakle i filmy z tańcem współczesnym w roli głównej.

Jak opisać taniec współczesny? Jak go odczytywać, jak na niego patrzeć? Do czego odnosić? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy, w jaki sposób wiąże się z innymi dziedzinami sztuki? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć JĘZYK TEATRU TAŃCA – konferencja z udziałem najlepszych polskich ekspertów, naukowców oraz praktyków trójmiejskiej sceny tańca.

Wśród prelegentów posłuchać będzie można m.in. wystąpień Iwony Pasińskiej (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), Aleksandry Rembowskiej (redakcja pisma Teatr), Leszka Bzdyla (Teatr Dada von Bzdülow), Joanny Leśnierowskiej (Stary Browar w Poznaniu), Julii Hoczyk (redakcja pisma SCENA).
Gościem specjalnym konferencji będzie Arnd Wesemann, redaktor naczelny czołowego europejskiego magazynu poświęconego tańcu Ballettznz, teoretyk teatru, tańca i nowych mediów.
Konferencję poprzedzą warsztaty pisania o tańcu przygotowane dla studentów teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego (12-14 maja).

JĘZYK TEATRU TAŃCA nie skupi się wyłącznie na teoretycznych aspektach tańca, jego opisie, funkcjach, związkach z innymi dziedzinami sztuki, ale pozwoli również na bezpośredni kontakt z teatrem tańca, otworzy możliwość konfrontacji wiedzy merytorycznej z obcowaniem z żywą materią. Obok spotkań z ekspertami zorganizowana zostanie także dwudniowa retrospektywa trójmiejskich teatrów tańca.

15. maja (czwartek) w Teatrze Off de BICZ oraz 16. maja (piątek) w Klubie Żak swoje spektakle zaprezentują: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Leszek Bzdyl, Teatr Cynada, Teatr Fizyczny Iwony Gilarskiej, Julia Mach i Filip Szatarski.

Całość zakończy pokaz filmu szwajcarskiej grupy Cie. Philippe Saire „Sang d’encre ” (2005) w DKF Marcello (Kino Polonia, Sopot), 17. maja (sobota).

Pełen program konferencji dostępny jest na stronie www.dancedesk.pl.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne podczas Konferencji Język Teatru Tańca jest wolny za okazaniem bezpłatnego karnetu wstępu, rozdawanego przez organizatora podczas Konferencji i przed spektaklami). Liczba miejsc ograniczona.

TANIEC & FILM:

15maja, czwartek
18.00 :: Sopocka Scena Off de BICZ, ul. Mamuszki 2, Sopot
· BIO- OBIEKT. INTRO :: Jacek Krawczyk
· Tak :: Joanna Czajkowska
· Bonsai :: Leszek Bzdyl
· Live Act :: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz

16 maja, piątek
19.00 :: Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/ 197, Gdańsk
· Punkt zwrotny :: Teatr Cynada
· Visitores :: Julia Mach, Filip Szatarski
· W pół do godziny :: Teatr Fizyczny Iwony Gilarskiej

17 maja, sobota
13.00 :: DKF Marcello, Kino Polonia, ul. Boh. Monte Cassino 55/57, Sopot

· Sang d’encre Cie Philippe Saire

Organizator: Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR, Uniwersytet Gdański
Współorganizatorzy: K3- Kulturalne Trójmiasto, DKF Marcello, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Sopocka Scena Off de BICZ, Klub ŻAK,

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.