Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Języki szansą na karierę zawodową

Powszechnie wiadomo, że w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest nieodłączną częścią szeroko pojętej kariery i rozwoju zawodowego. Coraz trudniej znaleźć oferty pracy, w których wśród wymagań nie pojawia się znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Język angielski to już norma, a im więcej języków znamy, tym większe są nasze szanse na znalezienie dobrej, perspektywicznej pracy – niezależnie od branży.

Każda duża korporacja, niezależnie od branży, wymaga znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym. Determinują to coraz bardziej wielokulturowe zespoły pracowników, które muszą być w stanie wymieniać się informacjami. Niejednokrotnie występuje również konieczność bezpośredniej rozmowy z zagranicznym klientem, zawsze może zdarzyć się także spontaniczna telekonferencja bądź wyjazd na delegację. Za doskonały przykład mogą posłużyć tzw. Centra Usług Wspólnych. Są to wydzielone organizacyjnie jednostki, które oferują swoje usługi dla pozostałych podmiotów w ramach tej samej spółki. Innymi słowy, odciążają je z nadmiaru obowiązków, przejmując pełną odpowiedzialność za ich realizację. Nie ma najmniejszej szansy, by uzyskać zatrudnienie w BPO/SSC mówiąc tylko w języku ojczystym. Angielski w stopniu średniozaawansowym to minimum, które da szansę na karierę zawodową w tym sektorze, pomijając już kwestię wyższych zarobków, o które z powszechnym angielskim z roku na rok będzie coraz ciężej.

Wyróżnij się w tłumie

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2 nie jest obecnie żadną nobilitacją, jednakże można uznać to za podstawę, którą należy posiadać, by myśleć o rozpoczęciu poważnej kariery zawodowej. Należy jednak pamiętać, że umiejętność posługiwania się jakimkolwiek innym językiem obcym będzie dużą zaletą. Nie da się bezpośrednio powiązać konkretnych branż z danym językiem, jednakże są takie, w których niektóre z nich są szczególnie przydatne. Tak więc w finansach i rachunkowości bardzo cenione są osoby, które potrafią komunikować się w języku francuskim. Podobnie jest z niemieckim, np. w branżach związanych z zarządzaniem produkcją, transportem bądź w branży automotive. Wynika to z coraz częstszej obecności w Polsce oddziałów niemieckich firm, które mają nad Wisłą swoje zakłady produkcyjne, które zajmują się wytwarzaniem elementów dla przedsiębiorstw funkcjonujących w motoryzacji oraz lotnictwie. Nie ma jednak języka, który można byłoby określić mianem nieprzydatnego, ponieważ takowy nie istnieje. Również rosyjski oraz ukraiński, które stają się w Polsce coraz bardziej powszechne, z racji dużej fali emigracji zza wschodniej granicy, są dużym plusem, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo ułatwionej komunikacji z innymi pracownikami. Znajomość języków obcych można przełożyć na grunt ekonomiczny. Bez wątpienia osoba umiejąca rozmawiać po koreańsku, portugalsku bądź norwesku ma większą szansę na angaż bądź wyższe zarobki niż konkurent na to samo stanowisko ze znajomością wyłącznie języka angielskiego. Z tłumu trzeba bowiem umieć się wyróżnić, by być ponadprzeciętnym i samemu dyktować warunki.

Nauka w wolnej chwili

Uczyć można się na wiele sposób, a wiele z nich bywa nieoczywistych. To już nie te lata, kiedy nauka polegała wyłącznie na otwieraniu książki i słownika. Dziś efektywnie można wykorzystać każdy moment, także w tramwaju bądź taksówce. Wszystko za sprawą ogólnodostępnych podkastów, seriali oraz aplikacji mobilnych, które potrafią uprzyjemnić naukę i sprawić, że będzie ona też rozrywką i zabawą. Najlepiej bowiem ćwiczyć język obcy poprzez bezpośredni kontakt z nim. Oglądanie zagranicznych seriali bez polskiego lektora bądź wsłuchiwanie się w obcojęzyczne piosenki może być uprzyjemnieniem nie tylko czasu wolnego, ale także pozytywnym jego wykorzystaniem. Warto zainstalować na swoim smartfonie aplikacje językowe, które są dostępne za darmo w Google Play oraz AppStore. To dobra metoda, by nauczyć się kilku słówek, np. podczas jazdy autobusem. Nie da się jednak ukryć, że najlepsza metoda to rozmowa z natywnymi użytkownikami poszczególnych języków. Warto więc zapytać w firmie o możliwość wyjazdu na wymianę do jednego z zagranicznych oddziałów bądź o dofinansowanie na naukę języka obcego.

Szkoła językowa to dobry wybór

Jeżeli alternatywne metody nauki nie trafiają do Ciebie w taki sposób jak tradycyjne – nic w tym złego. Możesz je potraktować jako dodatek do standardowych zajęć w szkole językowej. Tam kursy też nie są nudne, ponieważ są realizowane według specjalnie przygotowanej podstawy programowej, która nieco odbiega od tego, co czasem nużyło w szkole czy uczelni. Co więcej, decydując się na tę opcję, naszą znajomość języka możemy potwierdzić uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu respektowanego przez wielu pracodawców. To duży plus w CV, ponieważ określa w sposób jasny i przejrzysty to, w jakim stopniu przyswoiliśmy język obcy. W przypadku języka angielskiego jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest certyfikat IELTS. Można go zdobyć, przystępując do egzaminu, który sprawdza kompetencje językowe w każdym z możliwych zakresów, w tym rozumienia, pisania i rozmowy.

Autor: Kamil Milewski