Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jubileusz Akademii Górniczo Hutniczej

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ma już 90 lat!

W dniu 20 października 1919 roku została utworzona Akademia Górnicza w Krakowie. Powstała niemal równocześnie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Z początkiem roku 1949 rozszerzona została nazwa Uczelni, która odtąd miała brzmieć Akademia Górniczo-Hutnicza. W roku 1969 Patronem Uczelni został Stanisław Staszic, znakomity mąż stanu, wielki uczony. Dziś Akademia kształci 34 tysiące studentów na 15 Wydziałach i w 2 Szkołach Międzywydziałowych, które oferują łącznie ponad sto różnych specjalności w ramach 28 kierunków studiów. Jak napisał Jego Magnificencja Rektor w liście do studentów i wychowanków, obecnie Akademia stara się „kroczyć drogą postępu, a ta oznacza rosnącą specjalizację, rodzą się nowe specjalności, inne znikają. Wykształcenie uzyskane na studiach często staje się anarchiczne i rodzi się potrzeba kształcenia ustawicznego, czemu staramy się sprostać.”

Rok 2009 jest więc rokiem jubileuszowym – Akademia kończy 90 lat. Z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości, skierowanych do byłych i obecnych studentów, ale także do mieszkańców Krakowa. Mamy nadzieję, że w czasie Jubileuszu Kraków będzie świętował razem z Akademią, jedną z bardziej znanych uczelni naszego miasta. Mamy też nadzieję, że uda nam się zainteresować odbiorców różnych mediów ciekawą problematyką związaną z sukcesami wychowanków i osiągnięciami naukowymi studentów i absolwentów.

W ramach Jubileuszu odbędą się sesje na Wydziałach, podczas uroczystego posiedzenia Senatu zostaną wygłoszone referaty specjalnie zaproszonych gości. Odbędzie się także koncert dla wychowanków w Teatrze im. Juliusza Słowackiego pod tytułem „Wiesław Ochman zaprasza”, ale też otwarty dla mieszkańców koncert na Placu Wolnica, podczas którego wystąpią: Grzegorz Turnau i Max Klezmer Band.

 
 
Więcej informacji na stronie uczelni: www.90lat.agh.edu.pl