Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Jubileuszowy cykl projekcji 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego: częśc III – opowieści o człowieku

Krakowski Festiwal Filmowy, jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, żwawym krokiem zmierza w kierunku swojego przyszłorocznego jubileuszu 50-lecia istnienia.

Z tej okazji, na specjalnie przygotowanych pokazach publiczność ma okazję przypomnieć sobie filmy, które szczególnie mocno odcisnęły swój ślad w historii festiwalu. W grudniu na ekranach małopolskich kin zobaczymy opowieści o człowieku.
 
Formuła cyklu comiesięcznych pokazów jubileuszowych opiera się na chęci przypomnienia szerszej publiczności najciekawszych filmow z bogatej historii jednego z najstarszych europejskich festiwali. Na każdy pokaz składa się kilka filmów, które łączy motyw przewodni, temat czy też osoba twórcy. Kina w Krakowie, Tarnowie i w Nowym Sączu gościły już w październiku i listopadzie pierwsze dwie części cyklu pt. „Krakowskie skandale” i „Łowcy nagród”. W grudniu przyszedł czas na „Opowieści o człowieku”.
 
Przez wiele lat mottem krakowskiego festiwalu było hasło „Nasz wiek XX” – trochę mylące, bo sugerujące spojrzenie z oddalenia, syntetyzujące, wręcz globalistyczne – powiedziałKrzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu. – A przecież najbardziej kochane były w Krakowie filmy, które kierowały obiektyw kamery na człowieka i jego – często bardzo zwyczajny – codzienny, żmudny heroizm. Te opowieści, przypowieści ogląda się nadal z wypiekami na twarzy. W tym miesiącu przypominamy trzy z nich, zrealizowane w bardzo różnych dekadach przez bardzo różnych twórców.
 
 
Na część „Opowieści o człowieku” złożą się następujące filmy:
 
 
KILKA OPOWIEŚCI O CZŁOWIEKU, reż. Bogdan Dziworski, Polska 1983, 20’ – Złoty Smok 1983, nagroda za zdjęcia dla Krzysztofa Ptaka.
Nagrodzony także w Monachium i Huesca. Jedna z pereł polskiego dokumentu i jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu. Dziworski, profesor wielu znakomitych operatorów i reżyserów (w tym Marcina Koszałki) przygląda się z podziwem i sympatią bezrękiemu mężczyźnie. Ten okrutnie doświadczony przez los człowiek nie traci radości życia, panując nad swym ciałem i duchem. Znakomicie pływa i rysuje, usiłując stłumić dojmującą świadomość kalectwa.
 
 
WSZYSTKO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ, reż. Marcel Łoziński, Polska 1995, 39′ – Złoty Smok 1995.
Jeden z najpiękniejszych filmów klasyka polskiego dokumentu. Życie z punktu widzenia 6 – letniego syna reżysera, który przemierza na hulajnodze Warszawskie Łazienki, gaworząc o sprawach najważniejszych z przygodnie spotkanymi ludźmi. Pytania o sens życia i śmierci, zderzenie mentalności dziecka z mądrością starca, wzruszenie, jakiego doświadczamy w wyniku tej konfrontacji, stanowią o sile filmu.
 
 
ROZWÓJ, reż. Borys Lankosz, Polska 2001, 45’ – Srebrny Smok, Srebrny Lajkonik 2002, nagroda za zdjęcia dla Marcina Koszałki.
Obraz najgłośniejszego duetu artystycznego ostatnich miesięcy za sprawą polskiego kandydata do Oskara, filmu Rewers. Wkraczamy w świat, którego nie doświadczamy na co dzień, świat ludzi upośledzonych fizycznie i umysłowo. To obraz okrutny, trudny do zniesienia, ale poruszający do głębi. Powoli, stopniowo oswajamy się z mieszkańcami schroniska Brata Alberta i zaczynamy solidaryzować się z ich rozpaczliwą potrzebą kontaktu z drugim człowiekiem. Muzyka Abla Korzeniowskiego wzbogaca ten piękny film.
 
 
Jubileuszowy cykl 50. KFF – część III: „Opowieści o człowieku” – plan projekcji:
 
 
14.12.2009, godz.18.00 – Kino SFINKS, Kraków
14.12.2009, godz.20.30 – KINO POD BARANAMI, Kraków 
15.12.2009, godz.18.15 – kino SOKÓŁ, Nowy Sącz
17.12.2009, godz.20.00 – kino MILLENIUM, Tarnów

21.12.2009, godz.18.00 – kino MIKRO, Kraków