Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Już 1000 firm realizuje swoje marzenie o własnej firmie w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

30 listopada 2009 roku AIP oficjalnie ogłosiło przekroczenie symbolicznego progu 1000 firm działających w strukturach największej sieci w Europie 34 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Już ponad 1000 osób korzysta z osobowości prawnej Fundacji AIP, obsługi prawnej i księgowej, doradztwa biznesowego i pomocy w pozyskiwaniu finansowania własnej działalności.

Tysięczna firma w AIP znalazła niszę na rynku ochrony informacji niejawnych. Dzięki urządzeniom firmy Bionik nikt nie będzie mógł zainstalować podsłuchu czy kamery w chronionych miejscach. Urządzenia mogą być zamontowane np. w oknach i wykrywają włączenie telefonu komórkowego z dyktafonem. Firma Bionik oferuje także ochronę wyznaczonych stref w firmie, np. sal posiedzeń zarządu czy serwerownie. Montowane są tam urządzenia, które umożliwiają wejście osobom na podstawie danych biometrycznych, czyli dzięki siatkówce oka, odciskom palców oraz innowacyjnej metodzie stosowanej po raz pierwszy – geometrii dłoni (układzie żył nadgarstka). Opracowanie pomysłu biznesowego jest naturalną konsekwencją dotychczasowych doświadczeń zawodowych i naukowych założycieli. Więcej o firmie na stronie www.bionik.pl.
 
W ciągu 5 lat działalności AIP już ponad 3000 osób poprowadziło własny biznes aktualnie ponad 1000 testuje swoje pomysły w 34 AIP. AIP realizują 28 projektów promujących przedsiębiorczość.
 
AIP były startem dla takich firm sukcesu jak GoldenLine, Pixnet, RoboNet, Apeiron czy MOKA Design. W AIP swoje pierwsze kroki stawiały również osoby, które swoim doświadczeniem dzielą się pracując w dużych firmach, robiąc międzynarodowe kariery. AIP stały się inkubatorem wielu talentów. 
 
Wyniki AIP potwierdzają, że młode osoby coraz chętniej zakładają swoje przedsiębiorstwa. Według badań GEMco dziewiąty Polak jest zaangażowany w zakładanie i prowadzenie biznesu. To najwyższy wynik w Unii Europejskiej. Natomiast według badań Eurobarometru z 2008 roku Polska jest na 2. miejscu (za Łotwą) w badaniu dotyczącym chęci założenia własnej firmy w ciągu najbliższych 5 lat.
 
Pomimo dużej skłonności do zakładania firm, mamy jeszcze wiele do zrobienia w dziedzinie Przedsiębiorczości. Około 90 % absolwentów w USA i Wielkiej Brytanii zakłada własne firmy a w Polsce nadal zaledwie ok. 5 %.
 
 
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to największa sieć 34 akademickich inkubatorów przedsiębiorczości w Europie, świadczących usługi proinnowacyjne. AIP realizuje projekty społeczne i biznesowe na skalę ogólnopolską i regionalną, gromadzi najwybitniejszych ekspertów młodej przedsiębiorczości oraz rozwija innowacyjność w Polsce, by wprowadzać młodych Polaków na przedsiębiorcze tory. Misją AIP jest budowanie sprzyjającego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Jesteśmy przekonani, że każdy pomysł na biznes można zrealizować. Ponad 3000 młodych firm przetestowało swoje pomysły na biznes. Aktualnie w całej sieci AIP działa ponad 1000 firm. AIP funkcjonują w oparciu o procedury systemu zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2001, są wpisane do Krajowego Systemu Usług oraz Krajowej Sieci Innowacji. Mecenasem AIP jest eurobank.