Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Już za miesiąc: jazzujące lato w Wytwórni

Od 1 lipca do 20 sierpnia w Wytwórni będzie miało miejsce coroczne święto fanów jazzu. Już po raz trzeci łódzki klub muzyczny organizuje warsztaty z gwiazdami jazzu oraz koncerty odbywające się pod nazwą Letnia Akademia Jazzu. Tegoroczną edycję cyklu zainauguruje koncert The Manhattan Transfer. Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu inauguracyjnego, będzie wolny!

To kolejne lato z jazzem w Łodzi. Klub Wytwórnia, angażując się regularnie w promocję jazzu, staje się z miesiąca na miesiąc jednym z najprężniejszych ośrodków jazzowych w Polsce. Organizowany przez Wytwórnię cykl Letnia Akademia Jazzu co roku umożliwia wielbicielom tego gatunku udział w zaplanowanych na cały okres wakacyjny wykładach, warsztatach i prelekcjach, prowadzonych przez wybitnych muzyków i specjalistów w dziedzinie jazzu oraz koncertach wykładowcy lub jego zaprzyjaźnionej formacji (po których nastąpi wspólne jam session mistrza z uczniami). Podczas tegorocznej akademii programy znalazły się ponadto projekcie filmów z serii Ken Burns Jazz (dzięki uprzejmości American Corner Łódź).
 
The Manhattan Transfer na jedynym występie w Łodzi
 
Tegoroczną edycję zainauguruje 1 lipca występ legendarnej grupy wokalnej The Manhattan Transfer. Muzycy zagrają pierwszy i jedyny koncert w Łodzi! Ich swingujące brzmienie (nawiązujące stylistycznie do muzyki Nowego Jorku z lat 20. ubiegłego wieku) w połączeniu ze świetną techniką wokalną artystów zawojowało cały muzyczny świat. Zespół niejednokrotnie zdobywał nagrody Grammy (np. w 1981 roku był pierwszym zespołem w historii, który wygrał zarówno w kategorii jazz jak i muzyka popularna lub w 1985 roku, kiedy to ich album „Vocalese” był nominowany do Grammy aż dwunastokrotnie, co uczyniło go drugim po „Thrillerze” Michaela Jacksona albumem nominowanym w największej ilości kategorii). Na koncercie w Wytwórni usłyszymy zarówno najnowsze kompozycje z ich ostatniej, wydanej w 2009 roku płyty, „Chick Corea Songbook”, jak i najpopularniejsze przeboje.
 
Znani wykładowcy, porywające koncerty
 
Podczas tegorocznej Akademii jej uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę na temat współczesnej perkusji, instrumentów dętych, gitary elektrycznej i basowej, a także technik wokalnych. Prelegentami będą m.in. Cezary Konrad, Grzegorz Nagórski, Piotr Żaczek, Bernard Maseli, Elżbieta Zapendowska, Marek Raduli. Wieczorami natomiast scena Wytwórni będzie należeć do: The Manhattan Transfer, Oktawii Kawęckiej oraz Big Bandu „Akwarium” Wojciecha Karolaka, Grzegorza Nagórskiego, Tomasz Szukalski Quartet, Projektu Grzegorza Rogali, Squadu Marka Radulego.
 
Muzyczny epilog – Urbanator Days
 

Swego rodzaju muzycznym epilogiem III Letniej Akademii Jazzu będzie dwudniowy (odbywający się 19 i 20 sierpnia), autorski projekt warsztatowo-koncertowy Michała Urbaniaka – Urbanator Days. Podczas tych dwóch dni Michał Urbaniak poprowadzi warsztaty oraz zagra specjalny koncert połączony z jam session razem z uczestnikami warsztatów.