Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kaizen, czyli co zmienić, jeśli wszystko idzie gładko.

„Przyszłość należy do wyobraźni.” – Albert Einstein

Pewnie wielokrotnie spotkałeś/spotkałaś się z z tajemniczym określeniem „Kaizen”. Warto poznać tą japońską filozofię postępowania, którą my wykorzystujemy na co dzień w swojej pracy w Capgemini. Wiemy, że każdy dzień pracy bez choćby najmniejszej poprawy jest dniem straconym. System ten najczęściej stosowany jest w zarządzaniu przedsiębiorstwami, ale śmiało można wdrożyć go do swojego życia prywatnego. Zastanów się, ile razy robiłeś/robiłaś noworoczne postanowienia, które zamiast pozytywną rewolucją kończyły się szybkim powrotem do starych przyzwyczajeń? No właśnie, niewielu z nas nas udało się przezwyciężyć nawyki i chwile słabości, a w efekcie mieć bardziej posprzątane mieszkanie, lepszą kondycję czy wyniki na uczelni/w pracy.

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą niezawodni Japończycy, którzy oferują nam filozofię Kaizen. Zakłada ona, że ulepszenia biorą się ze zmian małych, stopniowych, inicjowanych przez osoby, które często  same są obiektem zmian.

Dziesięć zasad Kaizen:

1.     Problemy stwarzają możliwości.

2.     Pytaj 5 razy „Dlaczego?” aby dojść do prawdziwego źródła problemu.

3.     Bierz pomysły od wszystkich.

4.     Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia.

5.     Odrzucaj ustalony stan rzeczy.

6.     Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, są zbędne.

7.     Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne.

8.     Użyj sprytu zamiast pieniędzy.

9.     Pomyłki koryguj na bieżąco.

10.   Ulepszanie nie ma końca.

 

Można je równie efektywnie wykorzystać w przypadku ogromnej korporacji, jak i pojedynczej osoby szukającej narzędzi do ulepszenia swojego codziennego życia.

Następnym razem, gdy postanowisz, że od Nowego Roku będziesz się uczyć regularnie – zmiany zacznij już w listopadzie, od najbardziej  znienawidzonego przedmiotu i zastanów się, dlaczego aż tak bardzo go nie lubisz – może wykłady Twojej grupy zaczynają się o świcie, a w innej (popołudniowej) grupie czeka wolne miejsce, albo potrzebujesz kilku wskazówek sympatycznej koleżanki/ przystojnego kolegi z roku? Potem już tylko piątka z egzaminu:)