Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kalendarium wakacyjnych wydarzeń – Lipiec/Film

Interesujące wydarzenia przyciągną również miłośników filmu. Oprócz pojedynczych eventów i projekcji, które oferują małe kina, sympatycy kinematografii będą mogli uczestniczyć w kilku większych wydarzeniach, które opisaliśmy w naszym kalendarium wakacyjnych wydarzeń. Oferta zawiera nie tylko pokazy filmowe, ale również zachęca do dyskusji i konfrontacji poglądów, a także zaprasza na wykłady, warsztaty i spotkania z samymi twórcami.

Warszawskie kino Praha zaprasza na całomiesięczne projekcje filmowe w ramach Praskiego Lata Fimowego. W programie rodzime produkcje, oscarowe tytuły, a także filmy iskrzące od wspaniałych kreacji aktorskich.

Miłośnikom kina polecamy Suspense Film Festiwal, który odbędzie się między 6 a 10 lipca w Kołobrzegu.
W trakcie imprezy organizowany będzie jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie, międzynarodowy konkurs na najlepszy film sensacyjny. W planach również projekcje filmów, a także rozstrzygnięcie konkursu dla młodych twórców „First Shot”. Jak co roku, festiwal będzie gościł reżyserów, aktorów i twórców filmowych z Polski i zagranicy.

Dzień dłużej potrwa cieszyński festiwal filmowy Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki.

Na festiwalu na dużym ekranie zobaczyć będzie można zarówno produkcje muzyczne (Vinyl, Amy) jak i odświeżyć doskonale znaną klasykę (Krwawy diament, Infiltracja).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Anonimowanych „Animator” to największe w Polsce wydarzenie poświęcone filmowi anonimowanemu. Na każdej edycji prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata. Jednak poznańskie wydarzenie to nie tylko film – to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. W tym roku pięciodniowy festiwal rozpocznie się 8 lipca.

W dniach 9-17 lipca w Sopocie rozpocznie się Sopot Film Festival. Na program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, warsztaty, wystawy, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, a także koncerty do kina niemego oraz działania filmowe w przestrzeni miejskiej. Organizatorzy zaprezentują przekrój kina światowego z wyróżnieniem dorobku rodzimej kinematografii, najnowsze produkcje, a także arcydzieła klasyki kina.

Następnym eventem na naszej liście jest Solanin Film Festiwal, który odbędzie się w miejscowości Nowa Sól. Offowy festiwal filmowy łączy w sobie przegląd najlepszych filmów kina światowego oraz konkurs kina niezależnego.

Między 18 a 24 lipca w Darłowie odbędzie się 16. Festiwal Filmów Skandynawskich. Wspomniany event to przegląd najnowszych oraz nieco starszych produkcji skandynawskich twórców. Oprócz tradycyjnego wymiaru festiwalu opartego na projekcjach filmowych, FFS to również wydarzenia artystyczne, spotkania z twórcami filmowymi i koncerty związane z kulturą i dziedzictwem Skandynawii.

Zakończenie miesiąca to także gratka dla prawdziwych koneserów kina – 21 lipca rusza dziesięciodniowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Wrocławskie wydarzenie to festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. W trakcie festiwalu zostanie wyświetlonych 200 filmów (w tym 100 premierowo). Istotną częścią festiwalu są także retrospektywy twórców, pokazy klasyki kina, wystawy i projekty audiowizualne, a także koncerty w festiwalowym klubie i bezpłatne pokazy plenerowe na wrocławskim rynku.

Przez dwa miesiące wakacji w Sopocie, Zakopanem i Giżycku będą wyświetlane filmy w ramach Orange Kino Letnie. W repertuarze sporo ciekawych pozycji, m.in.: Dzikie Historie, Furia, Birdman, Big Short, Grand Budapest Hotel czy Berlin Calling.

Między 15 lipca a 27 sierpnia w Zielonej Górze trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe. Na festiwal składają się pozakonkursowe pokazy cykliczne połączone z rozmaitymi imprezami, a także wielki finał – trzydniowy maraton w kinie Nysa. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą m.in.: Beata Próżniak-Daniels oraz Zofia Czerwińska.


LIPIEC

01-31.07, Warszawa, Praskie Lato Filmowe

6–10.07, Kołobrzeg, Suspense Film Festiwal

7–10.07, Cieszyn, Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki

8–14.07, Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”

09-17.07, Sopot, Sopot Film Festival

17-21.07, Nowa Sól, Solanin Film Festiwal

18-24.07, Darłowo, Festiwal Filmów Skandynawskich

21–31.07, Wrocław, T-Mobile Nowe Horyzonty

25-31.07, Szczecin, Dąbskie Wieczory Filmowe

LIPIEC-SIERPIEŃ

01.07.–31.08, Giżycko, Orange Kino Letnie

01.07.–31.08., Zakopane, Orange Kino Letnie

01.07.–31.08., Sopot, Orange Kino Letnie

15.07-27.08, Zielona Góra, Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe

30.07.–07.08., Kazimierz Dolny/Janowiec, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi