Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera dla inżyniera w branży produkcji spożywczej i przetwórstwa surowców odnawialnych

Rozmowa z Krystianem Słabym, Plant Managerem, Wiceprezesem ADM Szamotuły Sp. z o.o. oraz Jarosławem Naturalnym, Human Resources Manager Poland, ADM.

Jakie są możliwości rozwoju kariery w branży produkcji spożywczej i przetwórstwa surowców odnawialnych?

Jarosław Naturalny: Branża produkcji spożywczej i przetwórstwa surowców odnawialnych, w której od ponad 100 lat funkcjonuje firma Archer Daniels Midland (ADM), jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej rozwojowych branż w dzisiejszych czasach. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie branż spożywczej i paszowej bez następujących półproduktów: mąka, olej, zagęszczacze, skrobia, barwniki i słodziki naturalne, koncentraty i wsady owocowe – przetwarzanych z płodów rolnych takich jak: zboża, rzepak, soja, kukurydza i owoce. Firmy „przenoszące owoce pracy rolników na stoły konsumentów” dążą do ciągłego udoskonalania procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym poprawianiu gospodarki energetyczno-wodnej i nieustannym zmniejszaniu ich oddziaływania na środowisko naturalne, co jest jednym z kluczowych celów takiej firmy, jak ADM. W związku z powyższym, realizowane są tysiące projektów, w większości o międzynarodowym zasięgu, o których sukcesie decydują kwalifikacje i jakość pracy zatrudnianych inżynierów. Jest to więc wymarzone miejsce dla młodych, ambitnych, mobilnych, znających języki obce, a przede wszystkim pełnych pasji inżynierów, absolwentów uczelni technicznych w całej Polsce.

Krystian Słaby: ADM daje możliwości kariery i rozwoju dla inżynierów poprzez ciągle unowocześnianie posiadanych linii technologicznych, zgodnie z najnowszymi trendami obowiązującymi w branży produkcji oleju. Zatrudniony w naszej firmie inżynier ma możliwość indywidualnego rozwoju zawodowego poprzez udział w projektach o zasięgu lokalnym, pracując (lub odbywając płatny staż) w polskich lokalizacjach ADM, ale także biorąc udział w projektach poza granicami naszego kraju, np. w Europie Zachodniej (Holandia, Niemcy), w USA, a nawet w tak egzotycznych z naszej perspektywy krajach, jak: Indie, Maroko czy Turcja. Jednym ze strategicznych celów ADM jest zapewnienie ciągłego rozwoju zatrudnianych pracowników, m.in. poprzez zapewnienie im bogatego pakietu lokalnych i korporacyjnych szkoleń, udział w licznych projektach, atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, a także szybką ścieżkę awansu dla ambitnych i zaangażowanych w ciągłe udoskonalanie procesów inżynierów.

 

Czy potencjał tego rynku w Polsce, pod kątem pracy dla inżynierów – studentów i absolwentów, jest duży? W jakich obszarach mogą oni odbyć staż / znaleźć pracę?

K.S: Potencjał rynku pracy dla inżynierów – studentów i absolwentów – z roku na rok rośnie, jednak widoczne są pewne ograniczenia, wynikające z wielkości rynku krajowego. Biorąc jednak pod uwagę globalny zasięg działania firmy ADM, nie ma to większego wpływu na możliwości znalezienia pracy i rozwoju zawodowego potencjalnych kandydatów zainteresowanych pracą na stanowisku inżyniera w naszej firmie. ADM oferuje bowiem unikatowy program stażowy „Engineering Traineeship with European Scope” w ramach którego absolwenci, a nawet studenci ostatniego roku studiów na kierunkach technicznych i związanych z przetwórstwem żywności, mogą zostać zatrudnieni w zagranicznych lokalizacjach firmy, gdzie czeka na nich fascynujące doświadczenie uczestnictwa w projektach, prowadzonych przez wielkokulturowe zespoły. Dodatkowo do 3 zakładów ADM w Polsce, przetwarzających nasiona oleiste na olej i paliwa (biodiesel), poszukujemy młodych inżynierów do udziału w projektach prowadzonych lokalnie.

 

Jakich kwalifikacji oczekuje się od kandydatów?

J.N.: Przede wszystkim ważna jest pasja do wykonywania zawodu inżyniera i zaangażowanie w związane ze specyfiką zawodu i branży wyzwania. W związku z globalizacją prowadzenia biznesu i niespotykaną dotąd swobodą przepływu kapitału, idei i rozwiązań technicznych umożliwiających globalny rozwój wielu firmom produkcyjnym, kolejnym wymaganiem stawianym kandydatom jest mobilność i elastyczność – zarówno w ujęciu geograficznym, jak i tematycznym. ADM wspiera aktywnie mobilność pracowników, oferując bogate pakiety relokacyjne (także dla stanowisk oferowanych w Polsce) i kompensując koszty życia za granicą, jak również zapewnia uczestnictwo w projektach o zróżnicowanej tematyce i w wielokulturowych zespołach. Myślę, że dla osób młodych, które dopiero co otrzymały dyplom ukończenia szkoły technicznej, perspektywa poznania najnowocześniejszych światowych technologii, połączona z unikalną możliwością poznania kultur innych krajów, jest czymś wyjątkowym, i to nie tylko na polskim rynku pracy.

K.S.: Od kandydatów na stanowisko inżyniera produkcji (procesu/projektu) oczekujemy wykształcenia kierunkowego inżynieryjnego. Interesują nas w szczególności następujące kierunki: technologia chemiczna, technologia żywności i kierunki powiązane, kierunki mechaniczne powiązane z budową aparatów oraz urządzeń do produkcji żywności lub produkcji chemicznej. Nie jest wymagany stopień magistra. Kandydaci powinni być komunikatywni, potrafić posługiwać się językiem angielskim zarówno w mowie, jak i w piśmie. Znajomość dodatkowych języków obcych zawsze będzie poważnym atutem w tak globalnej firmie, jak ADM. Bardzo ważnym elementem charakteryzującym dobrego kandydata do pracy w naszej firmie jest jego elastyczność, w związku z możliwością podjęcia pracy w oddziałach krajowych oraz zagranicznych firmy, połączona z pełnym zaangażowaniem w nadzorowany proces produkcyjny oraz umiejętnością pracy w zespole.