Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w bankowości

Cyfryzacja, nowe technologie, rozwiązania mobilne – innowacje zmieniają współczesną bankowość. Ewolucja tego sektora wpływa także na sytuację pracowników w tej branży. Banki borykają się z brakami w wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, o którą muszą rywalizować z coraz bardziej rozwijającymi się fintechami. Dlaczego warto postawić na karierę w bankowości?

Jak wynika z najnowszego raportu płacowego Hays Poland, sytuacja pracowników branży finansowej będzie bardzo korzystna – w porównaniu z 2018 rokiem pensje wzrosną o 5-15%. Najwięcej mają zyskać eksperci związani z technologią, audytem wewnętrznym i działem AML. Skąd znaczące podwyżki? Implementowanie nowych technologii wymaga zatrudniania specjalistów, o których banki muszą rywalizować z innymi sektorami, np. z branżą IT czy fintechami. Dlaczego warto jednak postawić na bankowość? Jest to rynek o wiele bardziej stabilny, szukając pracy w sektorze finansowym, powinniśmy szczególnie wziąć pod uwagę banki, które są polskim lub światowym liderem w zakresie świadczonych przez siebie usług. Dywersyfikacja klientów – od banków komercyjnych, przez inwestycyjne, banki centralne, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne po spółki i międzynarodowe organizacje – zapewni ciekawe i różnorodne wyzwania w pracy. Natomiast silna pozycja banku na rynku jest gwarantem stałego i stabilnego zatrudnienia. Jak wygląda profil najbardziej pożądanych pracowników w tym sektorze?

Zacznij karierę w finansach

Interesujesz się światem finansów, lubisz pracować w zespole, myślisz analitycznie i chciałbyś pracować w dynamicznym środowisku? W bankowości znajdzie się miejsce dla ciebie. Cyfryzacja to ważna gałąź rozwoju tego sektora, jednak świat finansów potrzebuje nie tylko ekspertów IT i specjalistów związanych z nowymi technologiami, ale także osób, których kompetencje są związane bezpośrednio z sektorem. Fundusze, podatki, transakcje, rozliczenia klientów korporacyjnych – to tylko niektóre z wyzwań, jakie stoją przed bankowością. Dlatego też w finansach odnajdą się osoby, które swoją ścieżkę edukacyjną związały z kierunkami takimi jak: finanse i rachunkowość, ekonomia, bankowość, zarządzanie czy stosunki międzynarodowe i filologie. Studia związane z finansami to oczywiście atut, jednak liczą się przede wszystkim zdolności analityczne, zainteresowanie kwestiami związanymi z ekonomią, znajomość języków, umiejętność pracy w grupie i komunikatywność. Jeśli możesz pochwalić się tymi kompetencjami i chcesz znaleźć się w sercu świata finansów, bankowość to branża dla ciebie. Wiele banków prowadzi kompleksowe szkolenia wprowadzające, które przygotują cię do wykonywania obowiązków.

Rozwijaj się w bankowości

Firmy z sektora finansowego stawiają na rozwój swoich pracowników. Rekruterzy wielu banków już na etapie rozmów kwalifikacyjnych starają się poznać oczekiwania kandydata względem dalszego rozwoju w strukturach firmy, aby jak najlepiej dopasować program szkoleń i kursów. Na dalszych etapach kariery pracodawcy z sektora bankowego również dają wiele możliwości rozwoju. Razem z przełożonym ustalasz najbardziej optymalny pakiet szkoleń, podczas których możesz szlifować umiejętności techniczne, kompetencje miękkie (kursy z komunikacji, prezentacji, obsługi klienta czy zarządzania zasobami ludzkimi) czy poszerzać wiedzę na temat biznesu. Szkolenia prowadzone są zewnętrznie, wewnętrznie lub w formie e-learningu.

Bankowość to sektor, który ma wiele do zaoferowania swoim pracownikom. Oprócz różnorodności wyzwań, atrakcyjnego wynagrodzenia oraz szerokiego pakietu szkoleń i kursów, są to także benefity pozapłacowe. Programy premiowe, elastyczne godziny pracy, ubezpieczenie medyczne, programy kafeteryjne, karty sportowe, zniżki na wydarzenia kulturalne (bilety do kina, koncerty, festiwale) – to tylko część z nich. Firmy z tej branży coraz częściej stawiają również na zgrany zespół, dlatego organizują różnego rodzaju imprezy integracyjne czy wspólne akcje charytatywne (często o charakterze sportowym). Jeśli interesujesz się finansami i chciałbyś pracować w dynamicznej, ciągle rozwijającej się branży, bankowość to miejsce dla ciebie!

 

Autor: Pola Szczepańska