Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w bankowości – to prostsze niż myślisz!

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, absolwenci kierunków z grupy biznesu, administracji i prawa to corocznie blisko 25% wszystkich osób kończących studia wyższe. Chociaż liczba ta oznacza potencjalną konkurencję na rynku pracy dla młodych ludzi, świadczy ona również o zapotrzebowaniu na pracowników w tym obszarze. Jak zacząć swoje pierwsze kroki kariery w bankowości i jak przebić się przez setki innych CV?

Pracodawca szyty na miarę

Od czego zacząć poszukiwania pracy idealnej? Od znalezienia pracodawcy idealnego czyli od zastanowienia się nad tym, czego oczekujemy od organizacji. Jaki tryb pracy jest dla ciebie odpowiedni? Czy chcesz pracować w wielkim biurze czy w kameralnej przestrzeni? Jaka lokalizacja biura spełni twoje oczekiwania? Wolisz pracę w zespole, w trybie projektowym czy indywidualną, z własną odpowiedzialnością? Czy chcesz mieć wpływ tylko na wynik pracodawcy, czy też na ogólną kondycję gospodarki? Czy przy wyborze odpowiedniego dla siebie pracodawcy zwracasz uwagę na to, jakie wartości ma firma i jaką ma strategię? Bank Gospodarstwa Krajowego nie jest zwykłym bankiem, to organizacja wyjątkowa w skali kraju. Jako bank z misją odpowiada za wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Realizując Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, BGK ma realny wpływ na to, jak kształtuje się sytuacja gospodarcza kraju i rozwój lokalnych społeczności. BGK jest organizacją, która otwiera się na młodych ludzi, na ich zaangażowanie i energię. Zdobywanie doświadczenia w jednej z największych organizacji finansowych w kraju jest niewątpliwą szansą na dalszy rozwój i na stawianie swoich pierwszych kroków kariery właśnie w bankowości.

Najłatwiejszy pierwszy krok

W Banku Gospodarstwa Krajowego, oprócz wiedzy zdobywanej u boku ekspertów i specjalistów, możesz liczyć na naukę i przygotowanie do pracy na wymarzonym stanowisku. Studiujesz, jesteś świeżo upieczonym absolwentem, chcesz pracować w bankowości, ale nie masz doświadczenia? Rozważ aplikowanie na praktyki i staże. To idealna okazja do nauki od podstaw – nie w teorii, a w praktyce! Praktyki do kwadratu to program praktyk, realizowany w ramach akcji Letnia Akademia BGK. Studenci i absolwenci odbywający praktykę w banku mają szansę na poznanie funkcjonowania organizacji finansowej i na zdobycie doświadczenia idealnego na start kariery w bankowości. Praktyki w BGK trwają do 3 miesięcy, a każda zatrudniona osoba ma w tym czasie dedykowanego dla siebie opiekuna, który jest wsparciem w zadaniach i mentorem. Oprócz zdobywania wiedzy w danym obszarze, praktykanci odbywają szkolenia specjalistyczne i w zakresie kompetencji miękkich, tak żeby poczuć się w biznesie pewniej! Nasi eksperci chętnie dzielą się wiedzą, a studenci otrzymują certyfikaty oraz referencje po praktykach, które oczywiście są płatne.

BGK jako bank o złożonej strukturze oferuje możliwość zdobywania doświadczenia w takich obszarach jak rachunkowość, skarb, rozwój programów europejskich, ryzyko finansowe i wiele innych. Jeśli wydaje Ci się, że praca w banku jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla studentów kierunków ekonomicznych, jesteś w błędzie! W BGK możesz zdobywać wiedzę i doświadczenie również w takich obszarach jak marketing, komunikacja, HR, prawo czy logistyka. Poszukujemy też programistów, analityków oraz … inżynierów budownictwa. To naprawdę bank inny niż wszystkie.

Jeśli masz już pewne doświadczenie i nie widzisz się w roli praktykanta – nie bój się aplikować na inne stanowiska! Nawet jeśli nie uda Ci się trafić tam gdzie planowałeś, rekruter po obejrzeniu Twojego CV może uznać, że widzi Cię w innym, bardziej dopasowanym do Twojego doświadczenia i umiejętności obszarze. Jak zatem zwrócić na siebie uwagę rekrutera? Przygotować CV idealne!

CV jako wizytówka kandydata idealnego

Aplikując na dane stanowisko wysyłasz CV, które jest zwykle dokumentem zaważającym na tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę. CV jest twoją wizytówką, zadbaj więc o jej odpowiednią treść i wygląd pamiętając, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Zwróć uwagę przede wszystkim na czytelność swojego CV, zarówno pod kątem oprawy graficznej jak i prezentowanych treści. Białe litery tekstu na żółtym tle dokumentu nie będą wyglądały atrakcyjnie, a przede wszystkim nie będą czytelne. Doświadczenie zawodowe wypunktowane w trzech różnych miejscach również nie będzie wyglądało najlepiej. Jakie wskazówki mogą się przydać na etapie tworzenia aplikacji?

Uporządkuj swoje doświadczenie, zachowując chronologię. Oprócz nazwy pracodawcy, warto również skupić się na zadaniach jakie realizowałeś. Pamiętaj o dodaniu sekcji edukacji. Może twoja praca dyplomowa ma temat, którym chciałbyś się pochwalić? Brałeś udział w kursach Excela i potrafisz wygłaszać prezentacje przed publicznością? Świetnie, to koleje rzeczy, którymi możesz się pochwalić! Zbierasz znaczki, jesteś wolontariuszem w schronisku, a może wspinasz się na najwyższe góry świata? Podziel się swoimi pasjami, one również wiele o tobie mówią.

Jakie cechy ma kandydat idealny? Oprócz doświadczenia, wykształcenia czy otrzymanych certyfikatów, często decydujące o podjęciu współpracy są kompetencje miękkie kandydata. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej pytamy o umiejętność współpracy, a przy pomocy testów badamy dopasowanie do naszej kultury organizacyjnej. Wierzymy, że wiedzę można zdobyć, ale to nastawienie do pracy jest tym na czym można budować świetną współpracę.

Przyszłościowa kariera w bankowości

To, co jest dziś przydatne i niezbędne do pracy, może się okazać reliktem przeszłości za kolejne 5 lat. Dlatego umiejętność dostosowania się do tych zmian jest nieoceniona. Otwartość na nowości, chęć uczenia się i wychodzenia poza dotychczasowy obszar ekspertyzy – to klucz do budowania ścieżki kariery, szczególnie w obszarze finansów, który przechodzi ogromne przyspieszenie technologiczne. Niezależnie jednak od tego w jakiej branży młodzi ludzie chcą się rozwijać dobrze by było, żeby kierowali się przy wyborze pracodawcy swoimi życiowymi wartościami, tak żeby mogli się spełniać w pracy nie tylko jako specjaliści, ale jako ludzie.