Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w branży IT

Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie planowania kariery. Nieważne na jakim etapie edukacji jesteś, rozejrzyj się za możliwościami odbycia praktyk, staży czy udziału w programach rozwojowych. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swój rozwój zawodowy i szybciej zdobędziesz wymarzone stanowisko.

 

Choć IT uznawane jest za sektor pracownika, a więc taki, w którym nie brakuje ofert pracy, na najbardziej atrakcyjne stanowiska i możliwości rozwoju mogą liczyć osoby, które wykażą się doświadczeniem. Firmy z sektora IT stwarzają wiele okazji studentom i absolwentom, by je zdobyć. Warto z nich korzystać jak najwcześniej.

Zacznij od praktyk i staży

Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia w branży IT jest podjęcie praktyk. Zwykle organizowane są one przez pracodawców przez cały rok i można odbywać je w wielu różnych działach, próbując swoich sił na różnych stanowiskach. Najczęściej trwają od 10 do 12 tygodni. Nieco bardziej angażujące są programy stażowe – zwykle zajmują cztery, sześć lub osiem miesięcy. Są one przeznaczone zarówno dla studentów, jak i absolwentów. W niektórych firmach, zwłaszcza tych o zasięgu globalnym, można je odbywać na całym świecie, np. w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Irlandii i w różnych działach:technicznym, bezpieczeństwa, usług globalnych. To niepowtarzalna szansa na sprawdzenie swoich umiejętności w międzynarodowym środowisku pracy i szlifowanie znajomości języka obcego.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat branży IT? Koniecznie zajrzyj na branżowy portal itkariera.info!

 

Programy rozwojowe

Firmy organizują również ciekawe programy dla absolwentów. Ich uczestnicy nie tylko wdrażają się w pracę na danym stanowisku, lecz także biorą udział w różnych kursach i szkoleniach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, dzięki czemu mogą doskonalić swoje umiejętności i nabywać nowe. Oprócz przekazywania wiedzy merytorycznej, programy rozwojowe pozwalają na doskonalenie takich kompetencji i umiejętności jak: samodzielność, przywództwo, zarządzanie projektami, współpraca, umiejętność pracy pod presją czasu oraz elastyczność. Pozwalają poznać specyfikę pracy w firmie, zweryfikować wyobrażenie o pracy w wybranym zawodzie przed podjęciem decyzji o dłuższym zatrudnieniu na danym stanowisku, dają też dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań. Najczęściej odbywają się raz w roku, dlatego warto pilnować terminu rekrutacji. Trwają zwykle 12 miesięcy.

Program Dell Graduate Academy (DGAP) to rozpoczęty w 2013 roku intensywny program rozwojowy prowadzony przez fabrykę Dell Products (Poland) w Łodzi. Akademia skierowana jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych w Polsce, których pasją jest rozwijanie swoich umiejętności praktycznych w zakresie inżynierii produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw. Pierwszym etapem rekrutacji jest selekcja otrzymanych aplikacji i zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, mające na celu wyłonienie kilku najlepiej rokujących studentów lub absolwentów, którzy otrzymają możliwość uczestniczenia w dwutygodniowym programie wdrożeniowym. W pierwszym tygodniu odbędzie się seria szkoleń dotyczących m.in. zarządzania projektami i łańcucha dostaw. W drugim wszyscy kandydaci zostaną przydzieleni do miniprojektów, które będą mieli samodzielnie przeprowadzić. Najlepsi kandydaci otrzymają roczną umowę o pracę – Karolina Pawełoszek-Kozłowska, Specjalista ds. rekrutacji, Dell Products (Poland) Sp. z o.o.

Spotkaj się z firmą na targach pracy

Świetnym sposobem na rozpoczęcie kariery w danej firmie jest nawiązanie kontaktów z jej przedstawicielami na targach pracy. To szansa na porozmawianie w mniej formalnej i zobowiązującej atmosferze z potencjalnym pracodawcą o warunkach pracy, możliwościach rozwoju, praktykach czy stażach. Targi są też świetną okazją do zdobycia kontaktów do rekruterów czy zostawienia im swoich dokumentów aplikacyjnych. Innym sposobem na rozpoczęcie kariery w IT jest skorzystanie z możliwości bycia ambasadorem danej firmy na uczelni. Studenci-ambasadorzy to osoby, które posiadają aktualne informacje na temat projektów realizowanych przez daną firmę oraz oferowanych ścieżek rozwoju i aktywnie dzielą się nimi z koleżankami i kolegami. Student, stając się ambasadorem, pełni funkcję pośrednika między uczelnią, w tym biurami karier i organizacjami studenckimi, a daną firmą. Reprezentuje organizację oraz dba o jej wizerunek. Do obowiązków ambasadorów, w zależności od firmy, należy także dystrybucja materiałów informacyjnych i wizerunkowych, współpraca przy organizacji targów pracy, konferencji i warsztatów dla studentów i absolwentów uczelni wyższych czy promocja konkursów i programów specjalnych.

Nie zwlekaj, szukaj i działaj

Możliwości, by związać się z branżą IT, jest wiele i to niezależnie od tego, na jakim etapie edukacji jesteśmy. Nie warto zwlekać z poszukiwaniem możliwości rozwoju. Im wcześniej zaczniemy zdobywać wiedzę praktyczną, tym szybciej będziemy piąć się po szczeblach kariery. Należy też pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – wszelkie programy rozwojowe oferowane przez firmy są jednym z najważniejszych sposobów na pozyskiwanie przyszłych pracowników. Kto wie, czy praktyka, staż lub udział w programie ambasadorskim nie zakończy się otrzymaniem oferty stałej współpracy…

Justyna Sobolak