Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w branży TSL – jak znaleźć idealnego pracodawcę?

Atrakcyjne wynagrodzenie, różnorodne benefity pozapłacowe, ciekawe wyzwania, szerokie możliwości rozwoju, międzynarodowe środowisko pracy – tym potencjalnych kandydatów stara się przyciągnąć branża TSL. Na co zwrócić uwagę, poszukując idealnego pracodawcy z tego sektora?

 

Według danych zawartych w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” dla drugiego kwartału 2019 roku zatrudnienie w branży logistycznej nadal będzie rosnąć. Według ekspertów w najbliższym czasie prognoza zatrudnienia netto utrzyma się na poziomie +14 procent – wyższe notowania odnotowała tylko produkcja przemysłowa. Problem niedoboru pracowników w branży TSL potwierdzają również opracowane przez Instytut Keralla Research badania „Finanse, inwestycje, trendy branży transportowej w 2019 roku”. Jak podają eksperci, w tym roku już nawet co druga firma może borykać się z problemami kadrowymi – w 2018 roku podobne obawy odnotowano u 28% ankietowanych. W związku z deficytami kadrowymi branża TSL zabiega o kandydatów.

Dołącz do najlepszych

Rozpoczynając karierę w logistyce lub planując zmianę dotychczasowego pracodawcy z tej branży, warto postawić na firmę, która cieszy się dobrą opinią i pozycją lidera w swojej kategorii. W poszukiwaniu takiego pracodawcy mogą nam pomóc przyznawane nagrody i certyfikaty, ze względu na specyfikę branży, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na te o charakterze międzynarodowym. Wyjątkowo cenną informacją będą wyróżnienia przyznawane w plebiscytach, w których głosują pracownicy, czy certyfikaty przyznawane przez uznane instytucje, wyłaniające firmy, które starają się w jak najlepszy sposób dbać o swoich pracowników. Dzięki temu potencjalni kandydaci wiedzą, że wiążą się z pracodawcą, który spełnia najwyższe standardy i zapewnia atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Co pracodawca może Ci zaoferować?

Potencjalnych kandydatów motywują nie tylko kwestie finansowe. Na co, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, pracownicy zwracają uwagę? O tym, czy pracownik będzie czuł się dobrze w firmie i będzie chciał się związać z nią na dłużej, decydują również aspekty takie jak np. zachowywanie przez pracodawcę zasad work-life balance. Tendencje te mają odzwierciedlenie w badaniach – według przeprowadzonego przez AON Hewitt badania „Best Employers”, pracownicy oczekują od pracodawcy ułatwienia zachowywania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą (na ten aspekt wskazało aż 50% ankietowanych), ważna jest dla nich także kultura organizacyjna firmy (41,8% wskazań) czy kompetencje współpracowników w zespole. Do podobnych wniosków doszli autorzy raportu „Global Human Capital Trends 2018”, który jest wynikiem badań przeprowadzonych na grupie ponad 11 tysięcy liderów biznesowych i HR-owych ze 124 krajów. Raport podkreśla rolę poczucia sensu i satysfakcji z wykonywanej pracy, wsparcia lidera i menedżerów. Dlatego szukając potencjalnego pracodawcy w branży TSL, warto zdecydować się na firmę, która oferuje kandydatom więcej niż atrakcyjne wynagrodzenie. Wysokie wymagania, ale i ciekawe wyzwania oraz adekwatnie nagradzane zaangażowanie – to coś, czego możemy spodziewać się po czołowych pracodawcach z tego sektora. Inne spotykane bonusy to dofinansowanie do posiłków i transportu, prywatna opieka medyczna, firmowe restauracje, imprezy pracownicze i integracyjne, wsparcie aktywności sportowej.

Jak podaje raport PwC „CEE Transport & Logistics TrendBook 2019” aż 68 proc. prezesów spółek z branży transportu i logistyki na świecie spodziewa się zmian w podstawowych technologiach świadczenia usług, zaś 65 proc. oczekuje zmian w kanałach dystrybucji. Logistyka dynamicznie się rozwija, w niedalekiej przyszłości o jej kształcie będą decydować w dużej mierze nowoczesne technologie. Innowacyjne rozwiązania świadczą o perspektywiczności branży – otworzą możliwości kariery dla specjalistów z kolejnych dziedzin. Planując karierę w branży TSL, warto postawić na sprawdzonych liderów, którzy gwarantują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także stabilne zatrudnienie, ciekawe rozwiązania i dostęp do nowoczesnych technologii.

 

Autor: Pola Szczepańska