Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w IT? Zacznij od praktyk i staży!

Technologie kształtują współczesny rynek pracy. Wprowadzane innowacje sprawiają, że firmy z wielu sektorów poszukują specjalistów IT – niedobór pracowników w tej branży ma utrzymywać się jeszcze co najmniej kilka lat. Jak zacząć karierę w tym perspektywicznym środowisku?

Na zmiany w rynku pracy ma wpływ rosnące znaczenie nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, upowszechnianie robotów czy rozwój analizy Big Data. Z analiz Gartnera wynika, że do 2020 r. na świecie będzie 2,3 mln stanowisk związanych z SI, które zastąpią 1,8 mln innych zawodów wykonywanych obecnie przez pracowników.

Jak podaje raport Salesforce „The Future of Workforce Development” (badania zostały przeprowadzone na grupie 750 liderów odpowiedzialnych za rekrutację do pionów biznesowych, HR i IT), 59% ankietowanych menadżerów twierdzi, że upowszechnianie sztucznej inteligencji będzie mieć znaczący wpływ na zapotrzebowanie firm na nowe umiejętności. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbie programistów i developerów – jak wynika z raportu, w Europie jest już łącznie 5,7 mln specjalistów z tego zakresu, najwięcej z nich pracuje w Niemczech – 851 tys., zaś w Polsce ponad ćwierć miliona. Autorzy badania zauważają, że nasz kraj znajduje się, obok Włoch i Hiszpanii, wśród państw o wysokim potencjale rozwoju sektora technologicznego. Liczba specjalistów IT na naszym kontynencie wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 200 tys., trend ten ma się utrzymać, dlatego warto zastanowić się nad karierą w tym obszarze.

Specjalista po studiach?

Czy studia informatyczne są jedyną drogą, by związać swoją przyszłość z branżą IT? Kwestia ta jest tematem dyskusji wielu ekspertów i trudno znaleźć tu jednoznaczną odpowiedź. Zajęcia na uczelni raczej nie nauczą przyszłego specjalisty IT radzenia sobie z konkretnymi problemami, z którymi spotka się podczas pracy w danej firmie, czasem może nawet okazać się, że narzędzia, jakimi operował w ramach studiów, wyjdą z użycia zanim wejdzie na rynek pracy. Jednak studia kierunkowe dają niezbędną podstawę teoretyczną, pozwalają ćwiczyć zdolność abstrakcyjnego i twórczego myślenia, są platformą do wymiany doświadczeń z innymi studentami – w kołach naukowych możemy znaleźć pasjonatów, z którymi będziemy współtworzyć interesujące praktyki. Narzędzia pracy specjalisty IT się zmieniają, można doszkalać się pod tym względem samodzielnie lub z pomocą kursów (ich oferta na rynku jest bardzo szeroka), ale wiedza zdobyta podczas studiów stanowi bazę, dzięki której łatwiej przychodzi uczenie się nowych rzeczy.

Możesz się przebranżowić

Tylko w Polsce zapotrzebowanie na specjalistów IT szacowane jest na 50 tys. wakatów, dlatego firmy z tego sektora coraz łaskawszym okiem patrzą także na osoby, które co prawda nie ukończyły studiów informatycznych, ale podjęły decyzję o przebranżowieniu. Można to zrobić na wiele sposobów. Rośnie popularność bootcampów (intensywnych szkoleń programistycznych, trwających kilka miesięcy) i akademii programowania powstających przy firmach programistycznych. Takie kursy są stosunkowo drogie – jednak jest to inwestycja, która po roku lub dwóch przepracowanych w zawodzie na pewno się zwróci. Doszkalać można się również na własną rękę, poprzez poszukiwanie różnego rodzaju poradników online, tutoriali na YT, czy udzielając się na forach branżowych i prosząc bardziej doświadczonych uczestników o radę, jednak w takim przypadku trudno spodziewać się podobnych efektów jak w przypadku regularnych kursów, nie otrzymamy również żadnego certyfikatu czy zaświadczenia, dokumentującego nasze umiejętności, a może być to istotne z punktu widzenia rekrutera. Niektóre firmy borykające się z problemem braków kadrowych wśród specjalistów IT same oferują swoim pracownikom możliwość przebranżowienia się.

Jakich kompetencji poszukują pracodawcy?

Jakie umiejętności powinien mieć idealny kandydat w branży IT? Jak wynika z raportu Salesforce „The Future of Workforce Development”, powinien wykazywać się kompetencjami zarówno twardymi, jak i miękkimi. Ankietowani wśród najważniejszych deficytowych kompetencji twardych wymieniają umiejętności niezbędne do przetwarzania i analizy danych (w tym także Business Intelligence), data science (metody, modele, algorytmy do uzyskiwania wiedzy z różnego rodzaju zbiorów danych) oraz programowanie. Jeśli już o programowaniu mowa, to jakie są najbardziej pożądane języki programowania? Wciąż niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się JavaScript oraz Python – wykorzystywane są do tworzenia aplikacji, mobilnych rozwiązań automatyzujących pracę, przydadzą się również podczas indeksowania danych. Dlatego znajomość tych języków będzie niezwykle istotna szczególnie dla inżynierów infrastruktury IT czy twórców oprogramowania.

Nie mniej ważne okazują się także kompetencje miękkie. Rekruterzy cenią przede wszystkim: umiejętność pracy w zespole, zdolność do oceny, wnioskowania i szybkiego podejmowania decyzji, abstrakcyjne myślenie i kreatywność, rozwinięte umiejętności interpersonalne i dobrą komunikację, inteligencję emocjonalną i kompetencje społeczne. Dlaczego rola tych umiejętności, nawet w tak, mogłoby się wydawać, opartych stricte na umiejętnościach technicznych branżach jak IT, stale rośnie? W wielu zadaniach w przyszłości będą mogły zastąpić nas roboty, ale tam, gdzie potrzebna jest inteligencja emocjonalna czy abstrakcyjne myślenie, sztuczna inteligencja się nie sprawdzi.

Zacznij od praktyk lub stażu

Masz już podstawową potrzebną wiedzę, zdobytą czy to podczas studiów informatycznych czy w ramach bootcampów lub innych szkoleń programistycznych, i zastanawiasz się, co dalej? Pierwsze kroki w karierze w branży IT warto postawić podczas praktyk i staży. Wiele firm z tego sektora oferuje możliwość odbycia praktyki lub stażu już studentom pierwszych lat studiów – to idealna okazja, by skonfrontować wiedzę zdobytą na zajęciach w murach uczelni z realnym doświadczeniem i zadaniami, które postawi przed tobą pracodawca. Udział w praktykach i stażach to możliwość na sprawdzenie swoich umiejętności w komfortowych warunkach – otrzymujesz konkretne problemy do rozwiązania, jednak cały czas możesz korzystać z pomocy bardziej doświadczonych pracowników i mentora, który opiekuje się praktykantem czy stażystą przez cały okres trwania programu. Jak znaleźć interesujące praktyki lub staż? Tradycyjne przeglądanie portali z ofertami pracy może nie zdać egzaminu – firmy z tego sektora często rezygnują z poszukiwania kandydatów za pośrednictwem takich kanałów. Masz konta na portalach społecznościowych typu Facebook i LinkedIn? Dołącz do grup tematycznych. Nie dość, że będziesz mógł budować w ten sposób swoją sieć kontaktów, to w tego typu grupach często pojawiają się ciekawe oferty. Warto również zapoznać się z zakładką karierową firm z branży IT, które mają siedzibę lub oddział w twojej okolicy. Tam znajdziesz dokładne informacje na temat proponowanych programów i staży, zasad rekrutacji, oczekiwań dotyczących kandydatów czy dat aplikacji.

Możliwości rozpoczęcia praktyk lub stażu w branży IT jest wiele. Firmy proponują programy całoroczne, letnie, w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin – pozwala to pogodzić chęć zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego z nauką i innymi obowiązkami.

Pola Szczepańska