Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera w konsultingu IT

O możliwościach kariery w firmie Orbium, w obszarze konsultingu IT, procesie rekrutacyjnym, wdrożeniu, pierwszym roku pracy i osiągnięciach opowiada Tomasz Janiuk Analyst Programmer.

Szczegóły i możliwość aplikacji na: https://careers.orbium.com/

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do Orbium?

Spośród wszystkich firm, do których aplikowałem, wybrałem Orbium, a było to podyktowane kilkoma względami – przede wszystkim ciekawą tematyką pracy i międzynarodowym charakterem firmy, co dawało mi możliwość podróżowania, a także faktem, że firma nie oczekiwała kilku lat doświadczenia od osoby, która dopiero ukończyła studia.

Jakie umiejętności są, Twoim zdaniem, kluczowe, aby rozpocząć karierę w konsultingu IT?

 Moim zdaniem bardzo istotne są umiejętność współpracy i otwartość na ludzi – bez tych cech bardzo trudno jest odnaleźć się w firmie zajmującej się konsultingiem IT, a co za tym idzie – wiązać z tym swoją karierę. Oczywiście techniczne umiejętności są równie ważne, choć w przypadku Orbium wielu rzeczy można nauczyć się w procesie wdrożenia, mając opanowane tylko podstawy.

Co sądzisz o procesie rekrutacyjnym w Orbium?

Miłym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że mimo jednego z wymagań firmy, jakim jest tytuł inżyniera lub licencjat, nie było problemów, by cały proces rekrutacyjny odbył się jeszcze przed moim egzaminem dyplomowym. Sam proces rekrutacyjny podzielony jest, moim zdaniem, dość sensownie, na trzy części: omówienie ścieżki kariery z osobą z działu HR, sprawdzenie wiedzy technicznej przez potencjalnego przełożonego oraz rozmowa z partnerem zarządzającym.

Jak wyglądały Twoje pierwsze tygodnie pracy? Czy proces wdrożenia pozwolił Ci lepiej przygotować się do wykonywania pracy?

Proces onboardingu w firmie Orbium jest bardzo dobrze przygotowany. Cały pierwszy tydzień jest zaplanowany na spotkania, podczas których objaśniane są najważniejsze zagadnienia zarówno administracyjne, jak i techniczne. Następnie, w zależności od stanowiska, na które się aplikowało, odbywa się dwutygodniowe lub miesięczne szkolenie, niezbędne do wykonywania przyszłej pracy. Zespół w większości składa się z młodych, pogodnych i otwartych ludzi, więc nawiązywanie kontaktów jest niezwykle łatwe. Niedawno został wprowadzony koncept „buddiego”, który zakłada, że każda nowo przyjęta osoba ma swojego buddiego – osobę, której zadaniem jest ułatwienie wdrożenia i odnalezienia się w firmie poprzez pomoc i udzielanie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Opowiedz nam o swoim pierwszym roku pracy w Orbium.

 Pierwszy rok w Orbium był dla mnie bardzo ciekawy i intensywny. Pracę rozpocząłem od miesiąca spędzonego na szkoleniu w Zurychu. Tak przygotowany zostałem skierowany na swój pierwszy projekt dla banku z Francji. W kolejnych miesiącach wziąłem udział w dwóch szkoleniach związanych z bankowością i konsultingiem, jedno z nich odbyło się w Amsterdamie w gronie osób z innych europejskich biur Orbium. Na szczęście oprócz szkoleń i pracy w Orbium jest również miejsce na zabawę. Największą imprezą integracyjną, organizowaną dla wszystkich pracowników w Europie, jest summer event. Pierwszy, w którym brałem udział, odbył się w Bodrum, kolejne w Marbelli i Cannes.

Czego się nauczyłeś i jakie było Twoje największe osiągnięcie?

Moim największym osiągnięciem w Orbium do tej pory było objęcie roli Technical Leada przy ostatnim projekcie. Pozwoliło mi to zrozumieć, jakie wyzwania niesie za sobą zarządzanie i branie odpowiedzialności za zespół. Z punktu widzenia rozwoju, jedną z najważniejszych dla mnie kwestii było znaczne poszerzenie wiedzy w zakresie bankowości. Przed rozpoczęciem pracy w Orbium mój związek z finansami ograniczał się do posiadania konta w banku, ale praca z systemem bankowym wymusiła na mnie zgłębienie tej wiedzy, z czego jestem teraz bardzo zadowolony.

Co doradziłbyś studentom, którzy chcą rozpocząć pracę w obszarze IT lub bankowości?

Moją radę skierowałbym przede wszystkim do studentów kierunków związanych z ekonomią i finansami. Już na studiach warto zainteresować się przedmiotami, które pomogą opanować podstawy programowania oraz tematykę relacyjnych baz danych. Zagadnienia te nie są trudne, a posiadanie takiej wiedzy może znacznie ułatwić rozpoczęcie kariery w konsultingu IT.

Dziękujemy za rozmowę.

Szczegóły i możliwość aplikacji na 

https://careers.orbium.com/