O tym, co to jest Eurodesk, gdzie szukać informacji przed wyjazdem do pracy za granicę, które programy brać pod uwagę, planując karierę w Unii Europejskiej oraz jakie nowości przygotowuje Eurodesk.pl – mówi Wawrzyniec Pater, koordynator programu Eurodesk Polska.
Na początku proszę wyjaśnić czym jest Eurodesk?
Wawrzyniec Pater: Eurodesk to europejska sieć informacyjna dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Działa we wszystkich krajach UE, także w Norwegii, Islandii i krajach kandydujących. Podstawowe zadania krajowych i regionalnych konsultantów Eurodesku to udzielanie informacji o charakterze europejskim i młodzieżowym. Odpowiadamy na pytania dotyczące innych krajów europejskich, informujemy o najważniejszych wydarzeniach młodzieżowych i możliwościach zdobywania funduszy w Europie i w Polsce, przekazujemy informacje o grupach poszukujących partnerów lub szukających kontaktów z rówieśnikami z Europy. Pomagamy w zdobywaniu informacji związanych z edukacją, Europą, szkoleniami i działalnością młodzieżową. Odpowiadamy za zawartość Europejskiego Portalu Młodzieżowego (www.europa.eu.int/youth). Wydajemy publikacje. Dla młodzieży – o pracy w Europie, studiach i wolontariacie oraz dla organizacji – newsletter Twój Eurodesk. Wspieramy organizacje prowadzące działalność informacyjną i młodzieżową, tworząc sieć polskich punktów informacyjnych Eurodesku. Ich adresy znajdują się na www.eurodesk.pl.
Jakie interesujące propozycje dla szukających pracy za granicą znajdują się na państwa stronie www.eurodesk.pl?
Przede wszystkim na naszej stronie można znaleźć Na biało w wersji elektronicznej. Można też skorzystać z eurodeskowego forum Rodacy w europracy, które może być dobrym źródłem praktycznych informacji o pracy innym kraju UE, choć nie zawsze tak wiarygodnym jak nasze publikacje. Mamy też porównywarkę, która umożliwia porównanie zasad, formalności, zarobków, płac minimalnych itp. w różnych krajach europejskich. Jest jeszcze nasza baza danych programów polskich i europejskich, w której znaleźć można praktycznie wszystkie programy stażowe i praktyki, które oferują unijne i europejskie organizacje i instytucje, także organizacje europejskie non-profit. W bazie są też pogramy wspierające mobilność i wymiany pracowników czy stażystów, np. artystów czy naukowców. Wszystkie informacje w bazie Eurodesku są przez nas systematycznie aktualizowane.
Jakie programy poleciliby Państwo studentom, którzy planują w przyszłości pracować w UE, a obecnie chcą zdobywają doświadczenie?
Jeżeli chcą pracować w instytucjach unijnych to powinni spróbować wyjechać na staż w jednej z unijnych instytucji. Wszystkie oferty staży i praktyk są w naszej bazie danych, ale chętnych na takie staże jest bardzo dużo. Znam osoby, które próbują wyjechać od kilku lat. Bezskutecznie. Dobra formą zdobycia doświadczeń międzynarodowych jest wolontariat w krajach UE. Możliwości jest sporo. Niektóre oferty są tak atrakcyjne, że trzeba… za nie płacić. Wszystkie opisaliśmy w naszej broszurze o wolontariacie zagranicznym Altruista w akcji, czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o wolontariacie za granicą. Przed wyjazdem do pracy za granicę warto też mieć świadomość, że Unia Europejska podejmuje działania, które mają ułatwić obywatelom UE wyjazd i pracę w innym kraju. […]. Te działania to m.in. Europass, dokument, który ułatwia prezentacje wykształcenia i kwalifikacji zagranicznemu pracodawcy. Unia finansuje też program Eures, który poprzez internetowy portal ułatwia kontakt pracowników z pracodawcami z całej Europy, a konsultanci EURES pomagają znaleźć pracę a także udzielają informacji praktycznych związanych z wyjazdem do innego kraju. […].
Na stronie Eurodesku pojawiają się nowe opcje (np. Mania porównywania) – co nowego znajdziemy jeszcze w najbliższym czasie na www.eurodesk.pl?
Nasza strona ma przede wszystkim ułatwiać zdobywanie informacji. Jest na niej baza danych, publikacje, fora internetowe, porównywarki, aktualności. Za jej pośrednictwem można też zadać pytanie konstantom Eurodesk Polska. W najbliższym czasie nowości nie przewidujemy, ale zdajemy sobie sprawę, że strona nasza może być znacznie lepsza. Dlatego już rozpoczęliśmy prace na koncepcją zupełnie nowej strony, na której łatwiej będzie można znaleźć informacje z poszczególnych dziedzin. Kiedy strona pojawi się w sieci? Trudno powiedzieć. Na pewno nie w tym roku. Wiele zależy od naszych możliwości finansowych. Jesteśmy programem, który zajmuje się udzielaniem – nieodpłatnym – informacji publicznej, przede wszystkim europejskiej, ale i krajowej. Jesteśmy finansowani z pieniędzy publicznych polskich i unijnych. Czy i jakie środki Unia i polski rząd przeznaczą na Eurodesk w przyszłym roku? Tego, niestety, jeszcze nie wiemy.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Grażyna Jancik