Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kariera z Biurem Karier UŚ

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wspiera studentów w różnego typu dylematach związanych z poruszaniem się po rynku pracy, umożliwia też zdobycie umiejętności przydatnych w przyszłej pracy i tworzy platformę spotkania pomiędzy przyszłym pracodawcą
i studentem/absolwentem uczelni.

Jednym z celów studiowania jest zdobycie przyszłego zatrudnienia – same studia –
w większości przypadków – stanowią możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej z danej dziedziny. Tymczasem poruszanie się po rynku pracy niejednokrotnie stanowi swego rodzaju wyzwanie, sprostanie któremu również wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wspiera studentów w różnego typu dylematach związanych z poruszaniem się po rynku pracy, umożliwia też zdobycie umiejętności przydatnych
w przyszłej pracy i tworzy platformę spotkania pomiędzy przyszłym pracodawcą
i studentem/absolwentem uczelni.

W czym konkretnie mogę wziąć udział w Biurze Karier Uniwersytetu Śląskiego?

SZKOLENIA – Bezpłatne dla studentów i absolwentów Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzone są przez pracowników Biura Karier i przedstawicieli zewnętrznych firm. Dotyczą różnego typu umiejętności i na ogół mają formę warsztatową. Szczegółowe informację o szkoleniach znajdują się na stronie głównej biura – http://www.bk.us.edu.pl/student/szkolenia.

SPOTKANIA Z PRACODAWCĄ – To wydarzenia podczas, którego studenci mogą spotkać przyszłego pracodawcę, dowiedzieć się jakie wymagania co do kandydatów posiada konkretna organizacja, lub też nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą. Wybierając się na spotkanie warto zabrać ze sobą dokumenty aplikacyjne.

BAZA OFERT PRACY I CV – To narzędzie stworzone specjalnie z myślą o studentach, którzy chcą być aktywni zawodowo i o pracodawcach, którzy chcą zatrudnić lub przyjąć na praktykę studenta lub absolwenta Uniwersytetu. Założenie konta w bazie umożliwia przeglądanie
i aplikowanie na konkretne oferty pracy lub praktyk, istnieje też możliwość udostępnienia swojego CV potencjalnym pracodawcom – w bazie zarejestrowanych jest około 2 200 pracodawców.

Aby założyć konto w bazie należy kliknąć na stronie głównej Biura, w zakładkę baza ofert pracy i CV , następnie wybrać po lewej stronie opcję załóż nowe konto, oraz przejść przez wszystkie etapy rejestracji. Po założeniu konta można już przeglądać oferty i zamieścić swoje CV.

KTÓRĘDY DO PRACY?

Chcesz się dowidzieć jak zrobić karierę w branży PR, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Myślałeś zawsze o tym, by pracować w mediach, ale nie masz pojęcia jak można się tam dostać? Spotkania Którędy do pracy to wydarzenia podczas, których można porozmawiać
z osobami faktycznie wykonującymi dany zawód – dowiedzieć się jakie kwalifikacje są konieczne w tego typ pracy, jak zacząć karierę, jakie kierunki rozwoju zawodowego wchodzą w grę itp. Rozmowa – to forma w jakiej odbywa się spotkanie, „luźna” nieograniczająca konwencja umożliwia wymianę informacji pomiędzy uczestnikami i gośćmi.

Relacje ze zrealizowanych dotychczas spotkań znajdują się tutaj: http://www.bk.us.edu.pl/student/ktoredy-do-pracy


PLANOWANIE KARIERY – WSPACIE DECYZJI ZAWODOWYCH

Jeśli masz trudność w podjęciu decyzji odnośnie tego jaki zawód chcesz wykonywać; planujesz zmianę kierunku studiów, albo chcesz zdobyć dodatkowe kwalifikacje, myślisz o dodatkowym stażu czy praktyce, nie wiesz czy Twoje dokumenty aplikacyjne są poprawne, panicznie boisz się rozmowy o prace … albo masz inne wątpliwości związane z rozwojem zawodowym…

Spotkanie z doradcą zawodowym to opcja dla Ciebie!

Wejdź na stronę www.bk.us.edu.pl i umów się z doradcą.


INFORMACJE O RYNKU PRACY

INFORMATORIUM W BIURZE KARIER: Wydawnictwa poświęcone tematyce poruszania się po rynku pracy, katalogi pracodawców, ulotki informujące o programach stażowych, praktykach, konkursach itp. , są dla studentów i absolwentów Uniwersytetu dostępne bezpłatnie w Biurze Karier.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

PROJEKT „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ AKADEMICKA NA START”: projektukierunkowany jest na promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności. Uczestnicy programu otrzymają fachowe doradztwo w zakresie możliwości utworzenia firmy oraz możliwość uczestnictwa w szeregu bezpłatnych szkoleń biznesowych i warsztatów. Szkolenia będą prowadzone przez profesjonalnych szkoleniowców oraz menagerów firm.

AKADEMICKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI: Studenci zainteresowani założeniem własnego biznesu mogą skorzystać z oferty Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości działającego przy Uniwersytecie Śląskim. Celem AIP jest wspieranie polskiej przedsiębiorczości w wydaniu młodych ludzi. Każdy student, uiszczając opłatę w wysokości 250 złotych miesięcznie, może korzystać z pomieszczeń biurowych AIP, dostępu do Internetu, telefonu i faksu, usług doradczych i prawniczych oraz prowadzenia księgowości.

Zapraszamy też na naszą stronę www.bk.us.edu.pl


Autor: Małgorzata Balewska