Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Karierowe sporty

Jeszcze parę lat temu prawie każdy Polak poproszony o podanie sportu kojarzącego się z karierą wymieniał golfa.

Prestiżowe kluby w Stanach Zjednoczonych, bogaci dżentelmeni, którzy w ramach relaksu umawiali się na partyjkę, poważne rozmowy biznesowe w otoczeniu zielonych pól – to wszystko tworzyło obraz sportu elitarnego, niedostępnego dla zwykłych obywateli. Posiadanie sprzętu do gry wiązało się z zamożnością i wysokim statusem społecznym, a prawo wejścia na pole mogły uzyskać jedynie osobistości z elitarnych środowisk. Czy w naszych czasach również istnieją takie elitarne sporty?


Współcześnie golf wciąż kojarzy nam się z pewnego rodzaju prestiżem, jednakże nie jest już tak hermetycznym sportem. Obecnie osoby nie należące do elit również mogą pozwolić sobie na spędzenie wolnego czasu na grze. Członkostwo w klubach nie jest zarezerwowane jedynie dla ludzi wyjątkowo bogatych, a sprzęt dla początkującego gracza wiąże się z wydatkiem porównywalnym z zakupem sprzętu narciarskiego. Co zatem musi zrobić osoba, która chciałaby posmakować przyjemności gry w golfa?

Golf – sport nie tylko dla bogaczy


Na początku warto rozeznać się w samych zasadach, których trzeba przestrzegać na polu i podczas samej gry. Wymaga się między innymi odpowiedniego stroju – koszulki muszą mieć kołnierzyk, nie wolno nosić dresu, dżinsów czy spodni bez paska, natomiast buty powinny być specjalnie przeznaczone do gry w golfa. Ponadto należy również ściśle przestrzegać podstawowych zasad kultury, takich jak punktualność, uprzejmość oraz cierpliwość.

Gdy poznamy już zasady gry (dostępne np. na stronach www.golf.pl, www.golfpl.com) oraz kulturę obowiązującą na polach, wtedy można poszukać pola golfowego w okolicy. Obecnie w większości dużych miast znajduje się takie miejsce (więcej informacji o polach oraz linki do stron WWW na stronie www.golf.svp.pl). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy chcemy poświęcić na golfa więcej czasu, można wykupić jednorazowe wejście, które kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Członkostwo upoważniające do całorocznego korzystania z pola wynosi od 2 tys. do 10 tys. zł, płatne jednorazowo, a potem około 1,5 tys. do kilku tysięcy złotych rocznie. Na koniec zostaje jeszcze kwestia sprzętu. Zestaw kijów kosztuje od 2,5 tys. do kilkunastu tysięcy złotych. Jednakże za kilkanaście złotych można je również wypożyczyć na polu.

 


Tenis i squash, czyli relaks po pracy


Poza golfem istnieją również inne sporty, które kojarzą się z karierą oraz prestiżem. Kiedyś był to między innymi tenis, obecnie także squash. Sporty te wymagają mniej sprzętu niż w przypadku golfa i są znacznie tańsze.
Początkujący tenisista powinien kupić rakietę dobrej firmy (koszt 300–500 złotych). Jest to większy wydatek jednorazowy, jednak z zakupu na pewno będzie można korzystać przez kilka lat. Do tego potrzebne są jeszcze piłeczki, które kosztują około 20–30 zł. Ceny butów przeznaczonych do gry w tenisa wahają się od 200 do 400 zł.
Kortów tenisowych w Krakowie jest pod dostatkiem, a ich listę można znaleźć na stronach tenisziemny.info, www.tenisportal.com, w odpowiedniej zakładce. Koszt wynajęcia kortu waha się od 20 do 100 zł.
W przypadku squasha sytuacja jest podobna. Najtańsze modele rakiet kosztują około 70 zł, zaś najdroższe mogą kosztować nawet ponad 500 zł. Rakiety dla początkujących to na ogół te najtańsze, które często znajdziemy w wypożyczalniach klubowych. Zazwyczaj mają powiększoną główkę, dzięki czemu łatwiej jest trafić w piłkę. Piłeczka (około 15 zł) – dla początkujących graczy przeznaczone są te z czerwoną kropką. Ważnym elementem wyposażenia gracza są odpowiednie buty (około 100–200 zł), które powinny być lekkie i wygodne. Należy pamiętać również o tym, aby buty były na podeszwie, która nie zostawia śladów na podłodze. W większości klubów zwraca się na to uwagę i gracze w nieodpowiednim obuwiu nie są wpuszczani na kort. Graczom, którzy nie są pewni, czy squash przypadnie im do gustu opłaca się na początek wypożyczyć komplet do gry (koszt to 7–10 zł).
W Krakowie, tak jak i w całej Polsce, powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można zagrać w squasha. Na ogół są to większe kluby sportowe, gdzie koszt wynosi ok. 30 zł (zdarzają się jednak promocje i można zagrać nawet za pół ceny). Dokładną listę klubów gry w squasha można znaleźć na stronie www.squash.com.pl.

Sporty dla każdego?

Wyżej wymienione sporty nie tworzą już obecnie tak silnych podziałów, jak kiedyś. Wprawdzie wciąż kojarzą się z pewnego rodzaju prestiżem, jednak stają się popularne również w szerszym gronie. Na polach golfowych widuje się całe rodziny, które chcą po prostu miło spędzić weekend. W tenisa grają dzieci, młodzież, dorośli, niezależnie od statusu społecznego i traktują go jako formę wysiłku fizycznego. Natomiast squash przyciąga ludzi, którzy próbują w ten sposób odreagować stres i odprężyć się. Na squasha na ogół umawiają się znajomi lub współpracownicy, łącząc w ten sposób wysiłek fizyczny ze spotkaniem towarzyskim lub biznesowym.

Golf, squash, tenis – pomocne w karierze i rozwoju


Warto spróbować każdej z tych dyscyplin, albowiem pozwalają one nie tylko na utrzymanie formy fizycznej, ale również mogą przyczynić się do rozwoju osobowości oraz mogą być pomocne w budowaniu własnej kariery.
Golf jest sportem, który szczególnie pomaga w rozwoju osobistym, a także kształtuje charakter. Wymaga bowiem dyscypliny, która jest niezmiernie potrzebna do poprawiania umiejętności. Mawia się, że grając w golfa nie ukryjesz swojego prawdziwego charakteru. Stąd też słynne rozmowy o interesach podczas partii golfa, gdzie po zachowaniu współgracza można dowiedzieć się, jakim będzie partnerem w interesach. Golf w każdym razie uczy przede wszystkim koncentracji oraz uczciwości, czyli cech, które mają olbrzymie znaczenie w życiu osobistym oraz zawodowym. Tenis z kolei rozwija zdolność koncentracji i skupienia na konkretnej rzeczy. Ponadto pozwala na zdobycie umiejętności panowania nad emocjami. Squash zaś, według Ewy Małyszko, niezależnego eksperta ds. finansów osobistych (w 2005 r. nagrodzonej Pucharem Menedżera za propagowanie squasha), uczy przede wszystkim sztuki koncentracji oraz precyzji. Ponadto, jak każdy sport, w którym chcemy zrobić jakieś postępy, wymaga olbrzymiej systematyczności.


Warto więc zainwestować trochę czasu i pieniędzy w któryś z opisywanych sportów, albowiem dostarczają one nie tylko wysiłku czysto fizycznego, ale pozwalają również na kształtowanie różnych wartości duchowych. Można przy tym poznać wiele ciekawych osób, które osiągnęły już pewien sukces zawodowy. Golf, tenis, squash – pomimo tego, że otworzyły się na szersze grono graczy, wciąż w świadomości społecznej kojarzą się z prestiżem, w związku z czym sporty te przyciągają wiele osób, które mają już ustabilizowaną sytuację zawodową i naprawdę mogą nam pomóc zdobyć wiele przydatnych umiejętności, a może i znajomości.

Joanna Mikołajewicz