Studia nie są jedynie okresem przyswajania wiedzy, to także czas, w którym przychodzi nam stawiać pierwsze kroki w zawodowej karierze.
Doskonale zdają sobie z tego sprawę studenci Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. To właśnie dla nich już po raz dwudziesty organizowany jest konkurs na najlepsze prace projektowe- Konkurs KAROLE. Sześć najlepszych grup projektowych, wyłonionych spośród autorów nominowanych prac konkursowych, zostanie nagrodzonych 27 kwietnia 2012r. podczas uroczystej Gali Finałowej.
Droga do zdobycia prestiżowej statuetki nie jest łatwa i składa się z kilku etapów:
I Etap – od października 2011 do lutego 2012
Studenci w ramach realizowanych na uczelni przedmiotów piszą prace projektowe w jednej
z poniższych kategorii:
· Innowacje i planowanie produktu
· Biznes plan
· Zarządzanie produkcją
· Badania marketingowe
· Zarządzanie przedsięwzięciami z wykorzystaniem MS Project
· Projekty informatyczne
Prace pisane są pod okiem prowadzących, na podstawie rzeczywistej sytuacji rynkowej w wybranych przez studentów firmach.
II Etap – Nominacje – do 16 kwietnia 2012
Prowadzący przedmioty wybierają od 4 do 5 najlepszych prac w każdej kategorii (w przypadku Badań marketingowych – 10 prac), które następnie oceniane są przez trzyosobowe kapituły konkursu (osobne dla każdej kategorii). Po dokładnej ocenie każdej z prac kapituły spotykają się i wybierają zwycięzców.
III Etap – Wręczenie statuetek – 27 kwietnia 2012
Wręczenie nagród konkursowych oraz statuetek odbywa się podczas Gali Finałowej. Uroczystość organizowana jest w najbardziej reprezentacyjnych miejscach Gdańska. W poprzednich latach odbywała się w Auli Politechniki Gdańskiej, na Dworze Artusa oraz Teatrze Wybrzeże. Biorą w niej udział nie tylko finaliści, ale także władze Wydziału i Uczelni, Miasta Gdańska a także przedstawiciele trójmiejskiego środowiska biznesu. Po wręczeniu nagród przewidziany jest zawsze uroczysty bankiet, podczas którego zwycięzcy mogą uczcić swój sukces.
Studenci Wydziału Zarządzania i Ekonomii nie tylko uczestniczą w Konkursie. Jego organizatorami są członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego Project Management, którzy podjęli się realizacji tego projektu. Jednak idea powstania Konkursu wyszła od trzech wykładowców – dr inż. Jerzego Koszałki, mgr inż. Władysława Stachowskiego oraz dr inż. hab. Marka Wirkusa. To oni dwadzieścia lat temu postanowili wyróżnić najlepszych studentów Wydziału Zarządzania i Ekonomii.
Nazwa Konkursu nawiązuje do postaci prof. Karola Adamieckiego, prekursora nauk o zarządzaniu
w Polsce. Był on jednym z pierwszych, który docenił pozytywne skutki połączenia teorii naukowych
z praktyką, biznesem. Nawet dziś niektórzy przedstawiciele świata gospodarczego uważają, że teoria zdobywana na studiach, przekazywana przez naukowców, jest oderwana od rzeczywistości. Działania prof. Adamieckiego pomogły obalić tą tezę – podobnie twórcy Konkursu KAROLE starają się już od 20 lat udowodnić, że połączenie nauki i praktyki to recepta na sukces.
Konkurs KAROLE to doskonała okazja dla studentów na poszerzenie swojej wiedzy, zdobycie doświadczenia a także wykazanie się w sferze tworzenia projektów, w sposób dający ogromną satysfakcję. Otrzymanie statuetki podczas Gali Finałowej to niezapomniana chwila, a jest to dopiero pierwszy krok do kariery.
KAROLE cieszą się wielkim poparciem, zarówno środowiska akademickiego, jak i biznesu. Z roku na rok wzrasta liczba firm z Trójmiasta jak również spoza rejonu wspierająca inicjatywę Konkursu. Świadczy to o słuszności tworzenia takich przedsięwzięć, w których połączenie zdobytej wiedzy
z praktyką przekłada się na realne rozwiązania. Rozumieją to organizatorzy i uczestnicy Konkursu, rozumie to też coraz więcej przedsiębiorstw.