Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kierunek na wakacje – Polska!

Hiszpania, Norwegia, a może Ukraina? Jakie kierunki świata wybrali studenci za cel swoich wakacyjnych podróży? Okazuje się, że Polska jest atrakcyjnym miejscem odpoczynku. Młodzi Europejczycy coraz chętniej przyjeżdżają do naszego kraju, aby spędzić tu niezapomniane wakacje – np. w ramach letniego uniwersytetu „Two Cultures, One Story”, który organizuje AEGEE-Warszawa.

Przez ponad tydzień 30 studentów z 13 krajów Europy (m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Turcji czy Grecji) będzie poznawać Polskę, uczestnicząc w letnim uniwersytecie (Summer University), zorganizowanym przez warszawski oddział jednej z największych młodzieżowych organizacji pozarządowych w Europie – Europejskiego Forum Studentów AEGEE. Letnie uniwersytety od 25 lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych obcokrajowców. Już 16 lipca do Warszawy przyjedzie międzynarodowa grupa studentów, która – poza zwiedzaniem stolicy – weźmie udział w warsztatach językowych, tanecznych, fotograficznych i kulinarnych. Po kilku dniach spędzonych w stolicy, uczestnicy projektu wyjadą na północny wschód Polski, aby w Augustowie poznać uroki natury, tak różnej od zurbanizowanego krajobrazu Warszawy.

 

Dla uczestników to świetna okazja, by w nieszablonowy sposób spędzić wakacje i poznać nowy kraj, a także rówieśników z wielu państw. Z kolei organizatorom – daje możliwość pokazania otwartości Polaków na inne narody oraz wspiera promocję regionów mazowieckiego oraz podlaskiego. Warto podkreślić, że dla studentów z AEGEE-Warszawa projekt stanowi doskonałą okazję to rozwijania swoich umiejętności organizacyjnych, pozyskiwania funduszy i pracy w grupie. To również sposób na przełamywanie stereotypów i zacieśnianie więzi międzykulturowych – zwłaszcza pogłębianie relacji między krajami nadbałtyckimi. Hasło projektu to „Two Cultures, One Story” – jest on bowiem organizowany we współpracy z ryskim oddziałem AEGEE. W związku z tym po odwiedzinach w Polsce młodzi Europejczycy przeniosą się na Łotwę.  

Projekt wspiera firma Vifon. Wydarzeniu patronują: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasada Łotwy w Polsce, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, a także Warsawtour,pl , Eurostudent.pl, Students.pl, Młody Wschód, Augustowski Reporter.

 

Informacje o organizatorze

Europejskie Forum Studentów AEGEE, założone w Paryżu w 1985 r., zrzesza ponad 12 tys. studentów z ok. 250 miast akademickich z ponad 40 krajów kontynentu europejskiego i azjatyckiego (m.in. Rosja, Turcja, Gruzja).

Europejskie Forum Studentów AEGEE-Warszawa to warszawska antena Europejskiego Forum Studentów AEGEE, utworzona w 1991 r. Realizuje projekty skierowane głownie do studentów warszawskich uczelni i szkół wyższych (zarówno członków AEGEE, jak i osób niezrzeszonych w organizacji). AEGEE-Warszawa działa na wielu płaszczyznach. Podczas projektów Aeażcy zwracają uwagę na kwestie ważne nie tylko dla studentów (jak edukacja, wymiany studenckie i kulturowe, kariera zawodowa), lecz istotne także ze względu na indywidualny rozwój osobisty (umiejętności miękkie), jak i kształtowanie społeczności obywatelskiej (wolontariat).