Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kinowa premiera „The Mars Underground”

Kiedy człowiek dotrze na Marsa i jakie będą tego konsekwencje, dowiemy się w najbliższą sobotę – 28 listopada b.r.

Wtedy właśnie po raz pierwszy na dużym ekranie, zostanie wyświetlony pełnometrażowy film dokumentalny „The Mars Underground”. Obraz w reżyserii Scotta J. Gilla o przyszłości załogowej misji na Marsa, będzie zaprezentowany w ramach pokazu specjalnych filmów dokumentalnych na festiwalu Plus Camerimage 2009 w Łodzi.
 
Jednym z głównych bohaterów „The Mars Underground” jest dr Robert Zubrin –założyciel stowarzyszenia Mars Society, inżynier, specjalista od technologii kosmicznych i niestrudzony popularyzator koncepcji obecności człowieka w kosmosie. Badacz z pasją objaśnia widzom, jakie korzyści ludzkość może czerpać z zasiedlenia Czerwonej Planety. Słowa dr Zubrina podparte są licznymi badaniami i projektami, które cały czas dostarczają wielu informacji na temat Marsa. Są to m.in. dwie usytuowane na Ziemi testowe bazy marsjańskie, natomiast trzeci obiekt tego typu powstanie już niebawem na terenie Polski. Będzie można zobaczyć jak zbudowane są habitaty i w jakim celu się je tworzy.
 
„Film dokumentalny to jedno z mediów, dzięki któremu zarówno twórcy, jak i bohaterowie mogą dzielić się swoją wizją z publicznością. Duży ekran i świetna muzyka Jamesa Michaela Dooley’a pozwolą widzom na pełniejsze przeżywanie tej największej przygody ludzkości” – mówi Mateusz Józefowicz, prezes stowarzyszenia Mars Society Polska, które jest współorganizatorem pokazu. Kolejną kosmiczną produkcją będzie „Moon” – w reżyserii Duncana Jones’a. Film opowiada o pracy inżyniera, pełniącego samotną służbę ma Księżycu w ramach projektu, który ma na celu zdobycie cennego dla Ziemian surowca energetycznego – helu 3. Obydwa obrazy poruszają ważne aspekty obecności człowieka w kosmosie, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej realne. Jaka więc będzie sytuacja ludzkości za kilkadziesiąt lat i gdzie zbudowane zostaną bazy? Po obejrzeniu filmów „The Mars Underground” i „Moon”, każdy widz będzie mógł samodzielnie zastanowić się nad tym problemem.
 
Kinowa premiera „The Mars Underground – Tajemnice Marsa” na festiwalu Plus Camerimage 2009 w Łodzi, odbędzie się w sobotę (28.11) o godzinie 22:00, w Sali Głównej Kina Polonia.
 
 
 
 
O Mars Society
 
Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie. Więcej informacji na www.marssociety.pl