Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kobieca strona IT

Jak twierdzą eksperci od rekrutacji w IT nie ma podziału na płeć. Podczas rekrutacji liczy się doświadczenie i indywidualnie umiejętności kandydata, które mogą mu pomóc odnieść sukces na danym stanowisku.

Mimo to branża IT, która nadal jest zdominowana przez mężczyzn, coraz chętniej zwraca się ku kobietom. A panie odnajdują się w niej bardzo dobrze, szczególnie
na stanowiskach analitycznych, gdzie stanowią, aż 58 proc. zatrudnionych oraz kierowniczych
46 proc.

 

Według danych Diverse Consulting Group, która specjalizuje się w prowadzeniu rekrutacji w branży IT, mężczyźni dominują w kilku dziedzinach i to oni są przeważnie zatrudniani na stanowiskach technicznych. Praca programisty (89 proc. zatrudnionych), architekta/projektanta (91 proc.)
czy konsultanta wdrożeniowego (76 proc.) jest zazwyczaj wykonywana właśnie przez panów.

– Mała liczba kobiet na tych stanowiskach jest związana z małą popularnością kierunków technicznych wśród dziewczyn. Jednak pamiętajmy, że ten trend się zmienia. Uczelnie dostosowują swoje programy do wymagań branży, a rynek pracy – tak bogaty w atrakcyjne oferty, zweryfikował myślenie młodych ludzi – mówi Katarzyna Banaś z Diverse Consulting Group. – Rozwój techniki, nowe firmy oferujące ciekawe projekty i ciągle dostępne miejsca pracy spowodowały, że branża ta jest jedną z najbardziej atrakcyjnych pod względem możliwego zatrudnienia, również dla kobiet – dodaje.

Brak technicznego wykształcenia jest głównym powodem, dla którego na stanowiskach specjalistycznych w IT brakuje kobiet. Jednak Panie od dłuższego czasu odnajdą się w tej branży
i odnoszą w niej sukcesy. Najpopularniejsze stanowiska obsadzone przez kobiety to: analityk biznesowy (58 proc. zatrudnionych), specjalista ds. testów (48 proc.) czy manager projektu (46 proc.). Coraz więcej pań zatrudnianych jest również jako konsultant wdrożeniowych – 24 proc. 

Są to więc stanowiska w większości związane ze współpracą z innymi ludźmi, tworzeniem analiz
i rozwiązywaniem problemów, zarządzaniem czy dbaniem o rozwój innych.

Kobiety często są bardziej skrupulatne, mają większą podzielność uwagi i są bardziej zmotywowane, co pomaga im w pracy na stanowiskach analitycznych czy kierowniczych.  Badania wskazują, że przez takie cechy, jak podejmowanie inicjatyw, dążenie do realizacji założonych celów, umiejętność budowania relacji oraz odpowiedniego delegowania i egzekwowania zadań, kobiety są skutecznymi menadżerami – dodaje Banaś.

Jeśli zaś chodzi o stanowiska bardziej techniczne, to wśród kobiet często wybieraną rolą jest tester systemów – tutaj Panie wśród swoich kolegów wyróżniają się m.in. cierpliwością oraz dokładnością.

 
Wszystko zaczyna się od rekrutacji

O ile panie aplikujące na stanowiska IT mają takie same kompetencje, jak ich męska konkurencja, to w procesach rekrutacyjnych nadal są w mniejszości. Dlatego też w niektórych obszarach, w których zupełnie brakuje kobiet, ich aplikacje są rozpatrywane w pierwszej kolejności – np. na stanowiska deweloperskie czy związane z infrastrukturą.

Podczas rekrutacji należy bardzo uważać na pojawiające się stereotypowe myślenie.Nie chodzi tu tylko o postrzeganie kobiet i mężczyzn, ale i o narodowość czy wiek kandydatów. Coraz częściej stosuje się więc praktykę przedstawiania pracodawcy CV sformułowanego bezosobowo. Jest
to stosowane na samym początku przy wybieraniu kandydatów do spotkań rekrutacyjnych. Sukces
w kolejnym etapie zależy już od kandydata / kandydatki – musi obronić się doświadczeniem, swoimi umiejętnościami oraz skuteczną autoprezentacją
– podsumowuje Katarzyna Banaś.

Jak twierdzą eksperci od rekrutacji, gdy mówimy o zapotrzebowaniu na nowych specjalistów, wśród pracowników w branży IT nie ma podziału na kobiety i mężczyzn. Można go natomiast zauważyć po stronie kandydatów – wśród szukających pracy w IT nadal przeważają panowie.

 
 
DIVERSE Consulting Group

Diverse Consulting Group jest firmą doradztwa personalnego świadczącą kompleksowe usługi z zakresu rekrutacji, outsourcingu personalnego oraz specjalistycznych badań behawioralnych. Zespół konsultantów DiverseCG specjalizuje się w prowadzeniu stałych i specjalistycznych projektów rekrutacyjnych, m.in. na rynku IT, Sales oraz Finance&Banking. W swojej ofercie firma posiada również kompleksowe rozwiązania dotyczące m.in. outsourcingu kadr i działań administracyjnych, doradztwa w zakresie funkcjonowania działów HR oraz Interim Management. DiverseCG wdrożył również usługę Poznaj Swojego Pracownika, dedykowaną kluczowym stanowiskom w sektorze finansowym oraz IT, która ma na celu weryfikację nowo zatrudnianych kandydatów.  

DiverseCG na polskim rynku działa od 8 lat. W zakresie rekrutacji firma obsługuje ponad 300 projektów rocznie. W 2015 roku DiverseCG znalazła się na liście małych przedsiębiorstw „Diamentów Forbesa”, pod względem największego przeciętnego rocznego wzrostu wartości w 2014 roku.

Więcej informacji znajduje się tutaj: www.diversecg.pl