28 marca 2007 r. w krakowskiej Willi Decjusza w ramach międzynarodowej konferencji "Kobieta zza wschodniej granicy" odbędzie się spotkanie Klubu Europejskiego. W programie dyskusja z młodymi pisarkami z Ukrainy i Białorusi oraz wystawa fotografii Wschód Kobiet – Rosja / Białoruś / Ukraina.
W PROGRAMIE:
18.00 SPOTKANIE Z PISARKAMI Z UKRAINY, ROSJI I BIAŁORUSI. DYSKUSJA O SPOŁECZNEJ, POLITYCZNEJ I KULTUROWEJ RZECZYWISTOŚCI KOBIET NA WSCHODZIE WIDZIANEJ PRZEZ PRYZMAT LITERATURY
Udział biorą:
Maryjka Martysewicz – białoruska poetka, krytyczka literatury, tłumaczka, uczestniczką translatoriów OBTA-y. Ma na koncie liczne tłumaczenia polskich poetów i prozaików, m.in. Stefana Chwina, Jarosława Iwaszkiewicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jak również tłumaczenia z języka czeskiego (Jáchym Topol) i ukraińskiego (Viktor Neborak). Finalistka konkursu literackiego zorganizowanego przez białoruski PEN Club. Publikowała w wielu polskich, białoruskich i międzynarodowych czasopismach i antologiach. Mieszka w Mińsku.
Natalka Śniadanko – ukraińska pisarka, krytyczka literatury, dziennikarka i tłumaczka; mieszka we Lwowie. Absolwentka filologii ukraińskiej na Uniwersytecie we Lwowie oraz filologii słowiańskiej i romańskiej na Uniwersytecie Fryburskim w Breisgau. Ma dyplom Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego; była uczestniczką translatoriów OBTA-y i jej stałym współpracownikiem. Tłumaczyła na język ukraiński prozę Zbigniewa Herberta oraz Czesława Miłosza.
Elena Twierdisłowa – rosyjska poetka i tłumaczka, literarturoznawczyni, dr nauk filologicznych. Autorka wielu powieści literaturoznawczych, utworów prozatorskich i poetyckich, tłumaczka z języka polskiego książek m.in. Jana Pawła II, ks. J. Tischnera i Joanny Olczak-Ronikier. Wykładowczyni w Instytucie Nauk Społecznych RAN
Prowadzenie:
Piotr Marecki absolwent polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, współtwórca i redaktor naczelny magazynu o nowej kulturze Ha!art, wydawca, organizator festiwali literackich, szef Korporacji Ha!art. Współautor głośnej antologii o młodej literaturze polskiej „Tekstylia” (2002), redaktor książek o literaturze Internetu (2002, 2003) oraz autor tomu „Pospolite ruszenie” (2005) o polskich czasopismach kulturalnych ukazujących się po 1989 roku. Mieszka w Krakowie.
19.30 WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII ADAMA TUCHLIŃSKIEGO, RAFAŁA MILACHA I JANA BRYKCZYŃSKIEGO WSCHÓD KOBIET – ROSJA/BIAŁORUŚ/UKRAINA
Rafał Milach (1978), pochodzi z Gliwic, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz ITF w czeskiej Opawie. stypendysta fundacji Kulturkontakt Austria. Współpracuje z Przekrojem, Newsweek Polska, Polityką, DF Gazety Wyborczej, jak również z prasą międzynarodową: Coirrier International France, Le MondeEconomie, PHOTO, Guardian Weekend Magazine, DNA magazine of Dario diNoticias, SestDiena magazine, ST/A/R magazine. Fotografie Rafała były wystawiane w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Hiszpani, Japoni, i są częścią kolekcji Kiosato Museum of Photographic Arts w Kiosato (Japonia). Nagrodzony w takich konkursach jak: Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Newsreportaż, BZ WBK Press Foto, Grand Press Photo, Mio Photo Award. W 2002 roku został wydany album „Szare” będący zwieńczeniem jego długoterminowego projektu o Górnym Śląsku.
Adam Tuchliński (1980), pochodzi z Białegostoku. Od 2001 r. jest studentem ITF w Opawie oraz niezależnym fotografem prasowym. Współpracował z „Życiem”, „Gazetą Współczesną” w Białymstoku, PAP, oraz z tygodnikami: „Wprost”, „Newsweek Polska”. Współpracuje z tygodnikiem „Przekrój”, agencją fotograficzną Reporter, oraz z miesięcznikiem „Forbes”. W ramach własnej działalności fotograficznej zajmuje się fotografią dokumentalną. W marcu 2005 roku rozpoczął pracę nad projektem „Sovietskaya Bielarussia” dokumentując realia życia codziennego w ostatniej europejskiej dyktaturze.
Jan Brykczyński (1979), pochodzi z Warszawy. Fotograf – wolny strzelec, absolwent fotografii na wydziale operatorskim PWSFTiT w Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Filmowej FAMU w Pradze, oraz brał udział w warsztatach Agencji Fotograficznej VII we Francji. Współpracuje między innymi z polską edycją National Geographic i tygodnikiem Polityka.