Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kofeina zabezpiecza naszą skórę przed skutkami promieniowania UV

Kofeina powoduje, że komórki ludzkiej skóry uszkodzone przez działanie promieni UV przestają się dzielić i ulegają samozniszczeniu, dzięki temu może chronić nas przed rozwojem raka – informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Investigative Dermatology".

We wcześniejszych badaniach wykazano, że kofeina skłania do samobójstwa (apoptozy) zniszczone przez szkodliwe działanie UV komórki myszy. Teraz naukowcy po raz pierwszy opisali ten mechanizm na podstawie badań hodowli ludzkich komórek skóry.

Nowotwory skóry są jednymi z najczęstszych postaci raka u ludzi, a ich główną przyczyną jest ekspozycją na działanie promieniowania ultrafioletowego. Już w kilku pracach naukowcy zaobserwowali, że picie herbaty lub kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory skóry (poza czerniakiem).

Paul Nghiem wraz z kolegami z University of Washington postanowili sprawdzić jaki jest mechanizm ochronnego działania kofeiny na komórki skóry. Naukowcy badali wpływ tej substancji na hodowane w laboratorium komórki ludzkiej skóry wystawione na działanie promieni UV.

Autorzy pracy odkryli, że kofeina zaburza działanie tzw. punktu kontrolnego ATR-Chk1 w cyklu komórkowym, co powoduje zahamowanie podziałów komórki i prowadzi do jej śmierci. Punkty kontrolne podczas podziału komórki, są to takie momenty podczas cyklu w których w zależności od warunków środowiska i kondycji komórki podejmowana jest decyzja czy dana komórka może kontynuować podział.

Co bardzo istotne, kofeina hamuje cykl i promuje apoptozę tylko w tych komórkach, które zostały uszkodzone przez promieniowanie i poprzez niekontrolowane podziały mogłyby spowodować rozwój nowotworu.

Jeżeli dalsze badania potwierdzą ochronne działanie kofeiny a także bezpieczeństwo jej stosowania, możliwe że już niedługo będziemy smarować skórę zawierającymi ją preparatami i chronić się w ten sposób przed szkodliwym działaniem słońca. (PAP)