Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kolejna edycja Polish Cinema for Beginners

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się kolejna edycja Polish Cinema for Beginners – cyklu spotkań z klasykami polskiej kinematografii pokazywanymi z angielskimi napisami. Sezon otworzy pokaz kultowego filmu Juliusza Machulskiego "Kingsajz".

 
Ociekającą humorem i erotyką komedię fantasy ukazującą w krzywym zwierciadle system komunistyczny widzowie będą mogli zobaczyć na ekranie wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty już 19 lutego. Gościem pierwszego pokazu będzie dr Artur Majer, filmoznawca i autor książki „Kino Juliusza Machulskiego”. To jednak dopiero początek – w programie wiosennej edycji przeglądu pokazanych zostanie pięć filmów prezentujących różne oblicza polskiego kina.


 
 
Marzec otworzy spotkanie z jednym z najważniejszych dzieł polskiej szkoły filmowej – filmem „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy. O wymykającym się prostym interpretacjom obrazie opowie widzom Dawid Junke, związany z Uniwersytetem Wrocławskim filmoznawca badający filozoficzne i społeczne oddziaływanie popkultury. Kolejnym pokazem cyklu będzie pierwsza zagraniczna produkcja i jednocześnie ogromny międzynarodowy sukces Krzysztofa Kieślowskiego„Podwójne życie Weroniki”. W kontekst nagrodzonego m.in. na festiwalu w Cannes filmu wprowadzi ks. dr Marek Lis, teolog, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego i znawca kina metafizycznego.
 
Jednym z najpopularniejszych spotkań poprzedniego sezonu Polish Cinema for Beginners była projekcja „Idy” Pawła Pawlikowskiego – 9 kwietnia zaprosimy widzów na pokaz innego polskiego kandydata do Oscara. O dramacie wojennym „W ciemności” widzowie będą mogli podyskutować z wyjątkowym gościem: o kulisach pracy nad filmem wrocławskiej publiczności publiczności opowie jego reżyserka, Agnieszka Holland. Finałem wiosennej odsłony przeglądu będzie „Do widzenia, do jutra” – kameralna opowieść Janusza Morgernsterna ze znakomitą muzyką Krzysztofa Komedy. Więcej o tym niezwykłym filmie dowiemy się od publicysty i dziennikarza filmowego Jakuba Majmurka. Spotkania poprowadzi Adam Kruk , filmoznawca i krytyk filmowy, odpowiedzialny za program przeglądu.

 
Zwiastun „W ciemności”: https://www.youtube.com/watch?v=c7g6E6adHfg
 
 
Czwarty sezon Polish Cinema for Beginners zainaugurowany zostanie 19 lutego w Kinie Nowe Horyzonty o godzinie 19:00. Bilety, w cenach 16 zł i 13 zł (ulgowe), nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie kinonh.pl.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: http://polishcinema.com.pl/ i https://www.facebook.com/polishcinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

 
 
Do zobaczenia w kinie!