Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kolejne aktywne lato adeptów zawodów IT

Rok akademicki się skończył, ale to nie oznacza, że wszyscy studenci mogą spokojnie wyłączyć budziki. Przeciwnie, 27 z ponad 100 kandydatów do współpracy z firmami zrzeszonymi we wrocławskim klastrze ITCorner, z początkiem lipca musiało przestawić je na wczesne godziny ranne. A wszystko za sprawą ITPopCorn, programu stażowego dedykowanego studentom Politechniki Wrocławskiej.

To już druga edycja projektu otwierającego przed młodymi ludźmi wrota firm reprezentujących branżę nowych technologii. Program ITPopCorn ma jeden nadrzędny cel, którym jest wprowadzenie studentów w sposób i styl pracy właśnie w firmach IT. W trakcie stażu, młodzi ludzie mają uczyć się pracy projektowej opartej na ścisłej kooperacji z pozostałymi adeptami oraz z profesjonalistami z branży. – Przygotowując w klastrze koncept akcji, chcieliśmy wyjść poza schemat: skseruj, wyślij, przynieś papier do drukarki. Już przy zeszłorocznej edycji, która nie nosiła jeszcze nazwy ITPopCorn, skupiliśmy się na intensywnej pracy nad wspólnym tworzeniem konkretnego narzędzia IT oraz wprowadzaniu stażystów w struktury i sposób działania dwóch firm z ITCorner, co w efekcie pozwoliło nam zatrudnić po zakończeniu projektu 9 nowych pracowników. W praktyce oznaczało to, że aż 90% osób biorących udział w tamtym przedsięwzięciu dostało u nas pracę. – podkreśla Przemysław Skrzek, prezes ITCorner.

Wybrać najlepszych

W tym roku jeszcze staranniej przygotowano cały proces rekrutacji, poprzedzając go rozbudowanym programem wprowadzającym. W ramach akcji, na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano 4 wykłady technologiczne (średnia frekwencja wyniosła ponad 70 osób). – Na wykłady zapraszaliśmy profesjonalistów z firm zrzeszonych w ramach ITCorner, którzy przedstawiali zakres pracy i oczekiwania wobec studentów, przybliżając jednocześnie najnowsze zagadnienia z zakresu technologii, jak m.in. Java, Android, iOS oraz HTML5. Dzięki temu, każdy mógł zaaplikować do firmy, która najbardziej odpowiadała jego zainteresowaniom i umiejętnościom. – mówi Oskar Górski z Politechniki Wrocławskiej, jeden z współorganizatorów wykładów.

9 firm, 27 stażystów

Tegoroczna edycja obejmuje jednomiesięczne i trzymiesięczne staże dofinansowane w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego „Informatyka dla zrównoważonej gospodarki” oraz praktyki zawodowe, które zostaną przeprowadzone w dziewięciu firmach zrzeszonych w ITCorner: Cohesiva, Ringo Solutions, Lama Media, All in Mobile, Sente, Inteca, Look4IT, EARP oraz Empirica. Każda z nich zaproponowała autorskie projekty, przydzieliła stażystom opiekuna, określiła terminy oraz formę zakończenia i zaliczenia programu. Studenci wezmą udział w pracach zarówno nad projektami komercyjnymi, jak i wewnętrznymi, wpierającymi funkcjonowanie firm IT. Zapowiadają się intensywne wakacje, których stawką jest otrzymanie zatrudnienia w branży. – Pierwsze szkolenie z gry symulującej prace projektowe, tzw. Scrum Droid, już za nami. Uczestnicy mieli skonstruować z klocków LEGO robota, który w oparciu o fikcyjny scenariusz, musiał wykonać konkretne zadania. Takie szkolenia uczą pracy w zespole, podziału obowiązków oraz istoty realizacji kolejnych projektów na czas. – mówi Przemysław Skrzek. Poza szkoleniami i samym stażem, planujemy także wrześniowy piknik ITCorner. Liczymy też, że po tegorocznej edycji uda się przekuć pracę studentów w nowy start-up IT. – dodaje. Za rok ITCorner planuje poszerzyć ofertę stażową o współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim.

Źródło ITCorner