Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kolejny międzynarodowy projekt Leszka Możdżera

Tylko 3 koncerty w Polsce – Wrocław, Sopot, Warszawa

Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny zaprasza na niezwykły koncert
6 czerwca, godz. 20:00
Phil Manzanera oraz Leszek Możdżer,
Charles Hayward i Yaron Stavi
 
 
 
Płyta Firebird VII to eksplozja muzycznej inwencji firmowana przez znanego brytyjskiego muzyka i gitarzystę Phila Manzanerę we współpracy z czołowym polskim pianistą jazzowym Leszkiem Możdżerem, awangardowym perkusistą Charlesem Haywardem oraz uznanym basistą Yaronem Stavi. Album został wydany w dniu 10 listopada 2008 r. nakładem Expression Records – niezależnej wytwórni utworzonej przez Phila. Inspiracją dla tego ambitnego muzycznego przedsięwzięcia stała się sztandarowa gitara Manzanery – czerwono-biały Gibson Firebird V11, którego muzyk używa od 35 lat.
“Po 35 latach działalności w branży muzycznej postanowiłem wrócić do instrumentalnego grania gitarowego, nagrywając siedem utworów na żywo wyłącznie na swoim czerwonym Gibsonie Firebird V11. Każdy kawałek będzie trwać około 6-7 min.; cztery napiszę ja, a po jednym Yaron, Charles i Leszek”.
Phil Manzanera oraz Charles Hayward zaprosili do udziału w projekcie basistę Yarona Stavi, a składu dopełnił słynny polski pianista Leszek Możdżer. Album zawiera 7 utworów – dwa z nich stworzył Manzanera, po jednym skomponowali pozostali członkowie kwartetu, a oprócz tego na płycie znalazła się kompozycja dawnego członka Quiet Sun – Billa MacCormicka oraz Mexican Hat – efekt zespołowej improwizacji w studiu. Płyta została nagrana w ciągu tygodnia we własnym studiu Phila – Gallery Studios w czerwcu 2007 r.
 
PHIL MANZANERA
Phil Manzanera to jeden z najbardziej znanych brytyjskich muzyków i producentów fonograficznych; sławę zyskał na początku lat 70. jako główny gitarzysta Roxy Music. Powszechnie uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie Phil jest zarówno wziętym muzykiem, jak i producentem fonograficznym, zwłaszcza artystów z kręgu hiszpańskojęzycznego.
 
Jako kompozytor, producent i artysta solowy Phil współpracował z wieloma ważnymi postaciami współczesnej sceny muzycznej, m.in. Steve’m Winwoodem, Davidem Gilmourem, Johnem Cale’em, Godley & Creme, Nico (Velvet Underground) i Johnem Wettonem (King Crimson, Asia). Wspólnie tworzył z wieloma artystami, jak Brian Eno, Tim Finn, Robert Wyatt i David Gilmour.
 
Twórczość Phila Manzanery wymyka się prostemu zaszufladkowaniu – gitarzysta preferuje nieustanne poszukiwania muzyczne i eksperymentuje z rozmaitymi dźwiękami i stylami. Na swoich solowych płytach Vozero (1999) i 6PM (2004) wystąpił w roli wokalisty. 50 Minutes Later stanowi kontynuację muzycznej podróży Phila, obfitującej w liczne zakręty i zwroty i potwierdza jego niesłabnący zapał i talent do tworzenia muzyki.
 
LESZEK MOŻDŻER
Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Obecnie jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły.
Leszek Możdżer nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem czy Anną Marią Jopek. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, a od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem. Od roku 2004 Leszek Możdżer wraz z Larsem Danielssonem oraz Zoharem Fresco występują na całym świecie jako Możdżer Danielsson Fresco Trio. Zespół ma na swoim koncie płyty „The Time”, „Between us and the light” oraz „LIVE”.
 
Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał łącznie ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem.
 
YARON STAVI
Urodzony 6 kwietnia 1975 r. w Tel Awiwie. Jako dziecko Yaron uczył się początkowo gry na skrzypcach, później przerzucił się na gitarę. Na początku studiował gitarę klasyczną, później gitarę elektryczną (grając rock i jazz), by ostatecznie przerzucić się na gitarę basową i kontrabas.
 
Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Izraelu. W wieku od 17 do 21 lat Yaron aktywnie udzielał się na izraelskiej scenie jazzowej i rockowej. W wieku 21 lat Yaron opuścił Izrael i zamieszkał w Berlinie. Yaron grywa z wieloma zespołami jazzowymi z Wielkiej Brytanii. Grywał m.in. z Peterem Kingiem, Julianem Segelem, Johnem Ethridgem, Peterem Oxley’em, Estelle Kokot, Genem Calderazzo, Stephenem Keoghem. Od czasu spotkania na festiwalu w Szwajcarii w 1997 r. Yaron grywa ze słynnym skrzypkiem jazzowym Nigelem Kennedym.
 
Często współpracuje z Philem Manzanerą (gitarzystą Roxy Music); uczestniczył w nagraniu jego płyt 6PM, Vozero i 50 Minutes Later obok takich muzyków jak David Gilmour, Robert Wyatt, Brian Eno i Chrissie Hynde. Na początku 2005 r. Yaron zagrał na najnowszej płycie Davida Gilmoura.
 
CHARLES HAYWARD
Charles Hayward (urodzony w 1951 r.) jest angielskim perkusistą i członkiem-założycielem eksperymentalnej grupy rockowej THIS HEAT. Grał również z Malem Deanem w jego grupie Amazing Band, Radar Favourites, Dolphin Logic, a także koncertował i nagrywał z Philem Manzanerą w projekcie Quiet Sun. Był także krótko członkiem grupy Gong.
 
W 1987 r. Hayward zajął się działalnością solową, którą kontynuuje do dzisiaj. Pod własnym nazwiskiem nagrał płyty Survive The Gesture (1987), Skew-whiff (1989), Switch on War (1991) oraz My Secret Alphabet (z Nickiem Doyne-Ditmasem) w 1993.
 
W latach 90. i obecnej dekadzie udziela się bardzo aktywnie w projektach nie tylko stricte muzycznych, m.in. tworząc: muzykę do spektakli, orkiestrę Out Of Body (pod hasłem: „za dużo dźwięku, za mało przestrzeni i czasu”), muzykę z dźwięków nagranych podczas budowy nowego centrum tanecznego LABAN, muzykę dla cyrku (w ramach przedsięwzięcia „Art of Regeneration” National Theatre), instalację/spektakl Anti-Clockwise z udziałem stroboskopów, mieszaniny rozmaitych faktur, 2 perkusistów, syntezatorów oraz… układu nerwowego słuchacza. Ostatnio organizuje m.in. improwizacje muzyczne Continuity w ramach festiwalu Camberwell Arts.
 
 
Tylko 3 koncerty w Polsce – Wrocław, Sopot, Warszawa