Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Kombajn do zbierania kur po wioskach, "Lewa strona literki „M”"

Lewa strona literki „M” to najnowsza płyta zespołu Kombajn do zbierania kur po wioskach, którego muzyka znana jest między innymi ze składanek „Minimax” sygnowanych przez Piotra Kaczkowskiego.

O zespole
 
Organizm o tej nazwie powstał w 2001 roku na jednej z polskich, przykrytych śniegiem wiosek o nazwie Nowy Dworek. Założycielem zespołu jest Tomasz Brażewicz-Dosiółko, a wraz z nim Marcin Zagański, Artur Mazur i Leszek Łątkowski, czyli ludziki, które po prostu się spotkały… Rok później do grupy dołączył Paweł Koprowski.
 
Początkowo nie mieli wielkich planów. Celem była zamiana chemicznych doświadczeń, które wciągają do środka, na doznawanie rzeczywistości i opisywanie jej językiem nutek i literek oraz manipulowanie realnością i uelastycznianie jej dźwiękami – literkami tak, by była jak najbardziej znośna i przyswajalna… Jeśli chodzi o inspiracje muzyczne i założenia w stosunku własnej muzyki, zawsze były one tak samo różne jak sami członkowie zespołu i nie ograniczały się do jednego nurtu. W dużej mierze tworzenie i granie uzależnione było i jest od stanów oraz emocji, w jakim znajduje się pięciu chłopców z dynamitu.
 
Nazwa, która stała się przyczyną milionów znaków zapytania, jest odzwierciedleniem maszyny do wymiany i zbierania uczuć, wrażeń, myśli oraz przetwarzaniem ich na swój własny język. Mechanizm ten pomaga w odkodowaniu własnego świata, buntując się jednocześnie przeciwko uniwersalnej dosłowności doznań każdego ludzika na tym świecie. Poprzez swą alogiczność ma uaktywniać uczucia i myśli nienazywalne i niedotykalne do tej pory przez Odbiorcę, a przede wszystkim wzbudzać cokolwiek, co posiada zabarwienie emocjonalne, a nie jest tylko automatyzacją codziennego odczuwania.
 
Sukcesy
 
Od początku zespół dużo koncertował po mniejszych lub większych wsiach tego kraju. Przekazując światu kawałek siebie, brał również udział w wielu przeglądach i festiwalach. W roku 2001 na pierwszym przeglądzie amatorskich zespołów rockowych K.D.Z.K.P.W zajął pierwsze miejsce. W roku 2002 zdobył tytuł Najlepszej Osobowości Scenicznej na „Rock Gorzów Festiwal” i pierwsze miejsce na „Festiwalu Amatorskich Zespołów w Gnieźnie”. W roku 2003 wygrał „Jeleniogórską Ligę Rocka”, a w związku z ufundowaną nagrodą, w podkrakowskim studiu „Amadeusz” nagrał debiutancki maxisingiel „Ćwa”. Tego samego roku zajął jeszcze pierwsze miejsca na „Rock Gorzów Festiwal” i „Festiwalu Rockowym w Węgorzewie” oraz wygrał zielonogórski Festiwal „Rock Nocą”. Dodatkowo zespół został umieszczony na składance „Rockowe ogródki 2003” oraz dzięki Piotrowi Kaczkowskiemu na składance „minimax.pl” z utworem „Połączenia”.
 
Swoje sukcesy zespół w dużej mierze zawdzięcza Piotrowi Kaczkowskiemu oraz Piotrowi Stelmachowi z radiowej Trójki, którzy to nie poddali się klasyfikacji zespołu ze względu na nazwę i sukcesywnie prezentowali materiał już od 2003 roku. Dowodem tego jest ponowne umieszczenie K.D.Z.K.P.W. na kolejnej składance Piotra Kaczkowskiego „minimax.pl 2” z utworem 'Warszawa’ w 2005 roku.
 
Muzycy

W roku 2004 umarł perkusista Leszek Łątkowski, od zespołu odszedł również basista Artur Mazur. Chłopcy zamknęli się w piwnicy, próbując nawiązać jakikolwiek kontakt ze światem. Od tej pory K.D.Z.K.P.W. ma swojego Anioła – Lesia… Zespół w składzie: Marcin Zagański (voc), Paweł Koprowski (git), Tomasz Brażewicz-Dosiółko (git) i Michał Dziekan (bas), zarejestrował materiał na płytę „Ósme piętro” w Studiu im. Adama Mickiewicza we Wrześnu. Przy tworzeniu płyty gościnnie brali udział: Michał Gos ( Oczi Cziorne, Mazzol, Lachowicz) i Maciej Cieślak (ścianka). Gotowy materiał, wydany przez firmę „Offmusic”, pod patronatem radiowej Trójki ukazał się w sklepach 17 stycznia 2005 roku. Premierę albumu poprzedził koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W tym samym czasie do zespołu dołączył Piotr Walorski, na stałe zasiadając za bębnami.
KOMBAJN DO ZBIERANIA KUR PO WIOSKACH
Lewa strona literki M
1. O czym ja mam z toba myśleć  
2. 10 lat  
3. Dekodery i anteny  
4. Lewa strona literki M  
5. Jesienne baterie  
6. Uczucia  
7. Dziecina  
8. Roboty  
9. My  
10. Brudek  
11. Krokodyle  
12. Kropki  
13. DNA  
14. Chłopcy z dynamitu  
15. Zerojedynki  
16. Opowieści z krypty