Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Komiksowa Łódź

Jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

Istnieje od dwudziestu lat, przyciągając legendarnych twórców, a przede wszystkim miłośników świata komiksu. W tym roku, od 2 do 4 października, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier świętować będzie okrągły jubileusz. Specjalni goście oraz fani z całej Polski przyjadą do Łodzi, żeby zobaczyć co w komiksie piszczy.
 
Fani komiksu są wszędzie. A od 2 do 4 października z pewnością pojawią się w Łodzi podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, bo jubileuszowa.
Już dwadzieścia lat minęło – z uśmiechem wspomina Adam Radoń, Dyrektor Festiwalu. – Obecnie jesteśmy największym festiwalem komiksu nie tylko w Polsce, ale również
w Europie Środkowo-Wschodniej. O wadze naszego przedsięwzięcia świadczy kilka tysięcy fanów z całej Polski i zagranicy, którzy przyjeżdżają co roku do Łodzi, by spotkać światowe sławy sztuki komiksu, obejrzeć liczne wystawy, wziąć udział w warsztatach i konkursach, zdobyć autografy i odwiedzić część targową festiwalu.
 
Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu, Łódź od lat cieszy się mianem „polskiej stolicy komiksu”. Pozwoliło to nawiązać jego organizatorom trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie.
 
Trzydniowy festiwal zapowiada się bardzo bogato i z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wybrednych odwiedzających. Oprócz premierowych wystaw, spotkań ze znanymi artystami, organizatorzy uwzględnili w programie także warsztaty dla twórców i panele dyskusyjne. Swoją obecność w Łodzi zapowiedziały gwiazdy komiksu, m.in. na co dzień mieszkający za granicą Zbigniew Kasprzak – autor popularnych serii Yans i Halloween Blues-Przepowiednie i Grzegorz Rosiński – twórca kultowego Thorgala, Szninkla,czy Skargi utraconych ziem. Wśród zagranicznych gości pojawi się scenarzysta cyklu YansAndré-Paul Duchateau, a także Peter Milligan, światowej sławy scenarzysta – fani Batmana kojarzą go przede wszystkim z kultowej dziś historii Mroczny Rycerz, mrocznego miasta.
 
Oprócz szeregu interesujących wystaw, takich jak: prezentacja polskich
ilustratorów książkowych, mangi (komiksu japońskiego), projektu „City Stories”, czy wystawy twórców stowarzyszenia Contur, wydarzeniem wartym podkreślenia będzie wystawa prac legendarnego, nieżyjącego już amerykańskiego twórcy Willa Eisnera. Jego imię nosi najważniejsza na świecie nagroda komiksowa.
Integralną częścią tegorocznego festiwalu będzie wielki finał największych i najbardziej prestiżowych rozgrywek sportów elektronicznych w Polsce – Cyberarena36i6. Wirtualne zmagania o tytuły mistrzowskie zgromadzą w jednym miejscu nie tylko światową czołówkę najbardziej utalentowanych graczy Ligi Cybersport, ale również setki miłośników gier komputerowych i konsolowych. Ciekawostką z pewnością będzie pierwszy w historii naszego kraju międzynarodowy turniej kobiet Pan-European Tournament w grze Counter Strike 1.6.
 
Na 20. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier warto przyjechać również dla licznych zabaw, konkursów i warsztatów, przygotowanych przez organizatorów. Dla ich uczestników będą do wygrania liczne nagrody w postaci gier komputerowych i komiksów.
 
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier organizowany jest corocznie przez Stowarzyszenie Twórców Contur we współpracy z Łódzkim Domem Kultury i wsparciu finansowym Urzędu Miasta Łodzi. Stowarzyszenie rozpoczęło swoją działalność w latach osiemdziesiątych pod mylącą nazwą UFO-ZENEK, stanowiącą akronim od słów „Zidentyfikowane Ewenementy Nielatające, Ewentualnie Kroczące”. Przez lata członkowie grupy nie ustawali w twórczych działaniach popularyzujących komiksową formę sztuki. Ich zapał, pasja, kreatywność wniosły niemały potencjał w polską sztukę projektowania i grafikę, wynosząc ją na światowy poziom.