Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Konkurs o dialogu kulturowym – wyniki

W ramach obchodów Roku, od początku marca do końca czerwca 2008 r. trwał konkurs fotograficzny “Kultury na mojej ulicy”. Jego celem było zachęcenie Europejczyków do przedstawienia światu swojej wizji dialogu międzykulturowego. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Joseph Smith z Malty za zdjęcie „Village cobbler”.

Spośród wszystkich odpowiedzi jury – przedstawiciele firmy Priumum PR, wybrali 5 najlepszych odpowiedzi osób, które zostały zwycięzcami konkursu w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Waszym zadaniem było zaś odpowiedzieć na pytanie:

 „W jaki sposób Twoim zdaniem to zdjęcie obrazuje ideę dialogu międzykulturowego?”.


Poniżej nazwiska zwycięzców i nagrodzone wypowiedzi.

Monika Skrocka/ Jabłonna Lacka

Odpowiedź: Młodzi i starzy, sławni i mniej sławni, bogaci i biedni, święci i ci trochę mniej świeci – wszyscy jesteśmy w stanie porozumieć się ponad barierami. Barierami języka, kultury, poglądów.

Joanna Zdunek/ Bielsko-Biała

Odpowiedź: Szewska pasja i Elvis ociekający klejem. Hm… Król rock and rolla przemawia do wszystkich i każda kasta go akceptuje, bo życie to rock and roll, a po mojemu polka galopka.

Beata Kopczyńska/ Toruń

Odpowiedź: Poprzez symbol butów – wystarczy po prostu je założyć i iść przed siebie. Nie stać w miejscu, bo wtedy nie widzi się nic więcej i rozumie się niewiele ponad to, co jest w zasięgu wzroku.

Robert Cejman/ Działdowo

Odpowiedź: Jedna osoba może akceptować wiele różnych kultur ich wierzenia i przesądy, ważne aby w każdej z nich odnaleźć cząstkę siebie samego.

Justyna Barańska/ Ruda Śląska

Odpowiedź: Gdy przyjrzy się zdjęciu, można stwierdzić, że na pozór jesteśmy w zwykłym zakładzie szewskim. Wystarczy jednak zamknąć oczy i otworzyć szeroko umysł. Jeden wdech. Naszym oczom ukazują się różne kultury zajmujące miejsce na wielkim posiedzeniu. Elvis ze swoją rock&rollową tradycją ściska rękę symbolom religijnym, znajomym z innego rodzaju sztuki – malarzom – i innym. Wynikiem dialogu jest szewc, czyli ktoś, kto różni je od siebie (osobnicy przynależni do danej kultury noszą przynależne jej buty), a jednocześnie łączy, ponieważ w każdej z tych kultur jest osoba zajmująca się naprawą butów. Zdjęcie przekazuje nam, że pomimo różnic zawsze najważniejsze jest porozumienie, bo tylko ono może coś zbudować (jak tutaj stworzyło wnętrze szewskiego zakładu).

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą.