Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Konkurs "Pomysły z Polotem" – 2 polskie zespoły w 2 rundzie!

Dwa zespoły z Polski przeszły do drugiej rundy międzynarodowego konkursu Airbusa „Pomysły z polotem”(Fly your ideas) i powalczą o nagrodę 30 tys. euro

 

Ponad 300 drużyn z całego świata, składających się ze studentów 75 narodowości przystąpiło do konkursu i zgłosiło innowacyjne pomysły na ekologiczne podróże samolotem

 

Dwa zespoły z Polski  zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu studenckiego „Pomysły z polotem” (Fly your ideas),  którego tematem jest ekologiczny transport lotniczy, i powalczą o główną nagrodę 30 tys. euro. Wybrane zespoły reprezentują Politechnikę Warszawską i Politechnikę Lubelską i składają się odpowiednio z czterech i trzech osób. Drużyny zgłosiły projekty w dwóch kategoriach: Projektowanie : elektrownia-paliwo- akustyka (PW) oraz Projektowanie: projekt strukturalny i materiały (PL).

 

O wejście do trzeciej rundy powalczy zatem 7 spośród 21 studentów z Polski, reprezentujących 4 wyższe uczelnie, które przystąpiły do konkursu. W drugiej rundzie znalazły się 84 drużyny,  w tym obok dwóch polskich zespołów m. in. dwa zespoły z Niemiec, dwa z Francji, pięć z Wielkiej Brytanii, pięć z USA i  cztery z Japonii Uczestnicy drugiej rundy zostali wyłonieni na podstawie szczegółowej oceny zgłoszonych pomysłów za pośrednictwem kwestionariusza. Każdym zespołem będzie teraz opiekował się mentor z firmy Airbus, który będzie czuwał nad dalszą pracą zespołu, polegającą na rozwinięciu wstępnej koncepcji.
Studenci biorący udział w konkursie  mają  za zadanie przedstawić projekt dotyczący
dowolnego aspektu „Ekologicznego Cyklu Życia”,, czyli strategii wykorzystywanej przez firmę Airbus, której celem jest  stosowanie ekologicznych rozwiązań w samolotach i procesach produkcyjnych. Składa się ona z pięciu obszarów: projektowania, łańcucha dostaw, produkcji, operacji lotniczych i wycofywania samolotów z eksploatacji.
W sumie ponad 2 600 studentów zgłosiło się do udziału w drugiej już edycji konkursu Airbusa „Pomysły z polotem”, w którym studenci z całego świata mają za zadanie zaproponować nowe pomysły na bardziej ekologiczne lotnictwo. Do pierwszej rundy przystąpiło 315 zespołów, składających się ze studentów z 75 krajów i reprezentujących 287 uczelni. Do drugiej rundy zakwalifikowało się 84 drużyny, które  będą konkurować ze sobą o wejście do finału. Rozstrzygnięcie konkursu  i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w trakcie salonu lotniczego w Le Bourget pod Paryżem.

W tej edycji liczba zespołów jest aż o 40 procent większa niż w konkursie FYI 2009. Jeden na pięciu uczestników tegorocznej edycji konkursu FYI reprezentuje inną niż techniczna dziedzinę nauki, taką jak marketing, biznes, zarządzanie lub wzornictwo. Jest to dwukrotnie więcej niż w roku 2009. Czterech na pięciu studentów reprezentuje dyscypliny ścisłe i/lub kierunki inżynieryjne. W konkursie biorą udział studenci ze wszystkich kontynentów, w tym 37 drużyn (44 procent) pochodzi z Europy, a 33 (39 procent) z rejonu Azji i Pacyfiku. Inicjatywa FYI, podobnie jak Airbus integruje ludzi różnych kultur – 76 procent rywalizujących ze sobą zespołów to zespoły międzynarodowe i interdyscyplinarne.

 

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z rekordowej liczby zgłoszeń do drugiej edycji konkursu Airbusa FYI, a w szczególności z udziału tak różnorodnej grupy studentów. Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi i młodymi ludźmi z całego świata, możemy wspierać opracowywanie nowych koncepcji bardziej ekologicznego lotnictwa. Jest to część naszej wizji eko-wydajnej branży lotniczej, opierającej się na utrzymaniu równowagi pomiędzy rosnącym popytem na transport lotniczy i poprawą stanu środowiska naturalnego – powiedział Charles Champion, Wiceprezes firmy Airbus ds. Inżynierii i opiekun konkursu FYI.

 

Organizowany co dwa lata konkurs obejmuje trzy rundy o rosnącym stopniu trudności. Pięć zespołów, które przedstawią najciekawsze projekty, zostanie wybranych w maju tego roku do rundy finałowej. Zwycięski zespół wyłoniony zostanie przez jury złożone z osobistości branży lotniczej i otrzyma nagrodę główną w wysokości 30 000 euro. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 15 000 euro.